VAN (İHA) - Kış aylarının yaklaşmasıyla soba zehirlenmelerine karşı vatandaşların dikkatli olması gerektiğini belirten Özel Hayat Divan Hastanesi Başhekimi Dr. Sedat Kavas, her yıl onlarca insanın soba zehirlenmeleri nedeniyle hayatını kaybettiğini, soba zehirlenmelerine karşı vatandaşların dikkatli olması gerektiğini söyledi.

Konuyla ilgili açıklama yapan Dr. Kavas, kış aylarının yaklaşmasıyla vatandaşları soba zehirlenmelerine karşı uyardı. Her yıl onlarca insanın soba zehirlenmeleri nedeniyle hayatını kaybettiğine dikkat çeken Dr. Kavas, bu tür sorunları ortadan kaldırmak için önceden tedbir almak gerektiğini ifade etti. Dr. Kavas, "Öncelikle sobaların fiziksel problemlerinin giderilmesi gerekiyor. Mevcut bacalara periyodik bakım, kullanılan soba ve boruların uygunluğu ve çürümüş olmamasına dikkat edilmelidir. Özellikle odalarda mangal ve tüp gaz kullanılmamalı. Kullanılacaksa yatmadan önce odadan uzaklaştırılmalı ve önce yanan sobaya kömür atılmamalı, kömür atılırsa yandığından emin olunmalıdır. Mümkünse yatak odalarında soba kullanılmaması daha uygun olur" dedi.

Sobaların üstten tutuşturulması, boruların sağlam olması ve baca temizliğinin düzenli olarak yapılması gerektiğinin altını çizen Kavas, "Aksi takdirde baca gazının tepmesi sonucu gaz içindeki çok zehirli karbonmonoksit gazı zehirlenmelere neden olmaktadır. Karbonmonoksit gazı, ağır bir gaz olduğu için zemine yakın bölümlerde daha yoğun bulunması nedeniyle yer yatağında yatan insan daha erken zehirlenmektedir. Karbonmonoksit gazının yüzde 1'lik bir yoğunluk olduğu takdirde 2-3 saatte ölüme sebebiyet verebilmektedir. Kişi uzun süre karbonmonoksit gazına maruz kalınca beyinde önlenemeyen hasarlar ortaya çıkar" şeklinde konuştu.

Beğeniler: 1
Favoriler: 0
İzlenmeler: 693
favori
like
share
ozlems_o Tarih: 19.10.2006 07:17
kış aylarında özellikler rüzgarın ters yönde etkilii olduğu şehirlerimizde çok görülüyor dikkat etmeli gece yatarken özellikle yakılmamalı :85:

teşekkürler canım
SU-PERISI Tarih: 19.10.2006 00:18
açmış oldugunuz konunun bir kısmı gözükmüyordu edtlenerek düzeltildi.

kış ayların yaklaşması ile bu olaylarla sık karşılaşılmakta çok iyi tedbir almakta büyük fayda vardır.paylaşımların için teşekkürler