Anne-baba-çocuk arasında yaşanan "krizler", çağın büyük sorunları arasında yer alıyor.

Bir çocuk nasıl söz dinler? Elbette her çocuğa uygun "altın kurallar" yok; ama yine de birtakım genel kuralları sıralamak mümkün. Aile içinde sağlıklı bir iletişim olabilmesi için ebeveyn olarak sizlere birtakım önerilerimiz bulunuyor.

İletişim ve zaman çok önemli

Günümüzde artık çalışan anne-babalar, çocuklarına pek vakit ayıramıyor, onlarla birebir iletişim kurma fırsatını bulamıyor. Anne-babalar, çocuklarına zaman ayınp onlarla küçük yaşlardan itibaren sürekli iletişim kurmalı, çocuğa yakınlaşarak sevgi ve ilgi göstermeli. Sadece sağlıklı bir iletişimin olduğu bir ortamda çocuk söz dinler.

Madde yerine zaman

Zaman eksikliği nedeniyle çocuğu oyuncağa boğan anne-baba da duygusal anlamda doyumsuz, şımarık çocukların, çocuk merkezli ortamların oluşmasına zemin hazırlıyorlar. Zaman yerine 'maddeyi' koyan ve maddeyle pek çok açığın kapatılabildiğini düşünen anne-babalar, çocuklarıyla sağlıklı iletişim kuramadıkları için, iletişim sorunları yaşıyorlar.

Çocuğunuzu anlamaya çalışın

Ödün vererek çocuğu anlamaya çalışmak lazım. Yani, "Ben seni anlıyorum, sen de beni anla" gibi sözlerle orta noktada buluşma şansı var. "Anne-baba, sürekli çocuğa kendi hayatını öğüt olarak anlatmaya çalışıyor. Fakat o, dünde kaldı ve bitti. Çözüm bulabilmek için anne-baba bugünün koşullarına adapte olmak zorunda. Ama yara almadan, zarar görmeden tabii.

Dengeli davranın ve sınır koyun

Bir anne-baba dengeli davranmalı, yani bir gün bir şeye izin verip ertesi gün yasaklar getirmesi, çocuğun onu ciddiye almamasına yol açar. Sınır koymanın da çok önemli olduğunu söyleyen uzmanlar, "Anne-baba kendini tel üstünde yürüyen bir cambaz gibi görmeli. Her an çocuğun yanındaymışçasına ona destek verecek, hiçbir zaman onun yanında değilmişçesine de özgür bırakacak. Sadece bunu becerdiği zaman sonuç alınabilir" diyor.

Sosyal olun

Dar mekanlarda, çocuğun faaliyet alanlarının kısıtlanması da uzmanlara göre büyük sorun. "Çocuğa hareket imkanı veremiyorsanız, çocuk artık ip atlayamıyor, çember çeviremiyor, arkadaşlarıyla oyun oynamak yerine, bilgisayar basında yalnız veya CD'leriyle vakit geçiriyorsa; bu, çocuğun sosyal gelişimini olumsuz etkiler. Çocuğa kendini, duygu ve düşüncelerini ifade etme olanağını oyun ortamında vermek şart.

Etiketler:
Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 529
favori
like
share