Evlilik ilişkisi bir güç ve kontrol savaşı. Ve bir evde mutlaka iki taraftan biri daha baskın oluyor. İşte bu dengesizlik de bir gün ilişkiyi tahammül sınırlarının ötesine geçiriveriyor. Peki sabır yerini mutsuzluk ve karmaşaya bıraktığında ne yapmak gerekiyor?

İlişkinin bir üyesi diğerinden daha baskınsa ve diğerinin kendisini ifade etmesine izin vermiyorsa, ilişki bireylerde duygusal büyümeye bir durak koyar, çift hayalkırıklığı, korku ve endişe yaşar. Kızgınlık en baskın duygu haline gelerek çifti mutsuzluk, ümitsizlik, karmaşa ile başbaşa bırakır. Bu noktada birçok çift ilişkiyi sona erdirmeyi düşünür çünkü artık ilişkinin dinamikleriye birlikte işleyemez, anlayamaz hale gelirler, karmaşık duygularına tahammül edemez olurlar. Kaçma güdüsü üstündür ancak gerçek şu ki kendinizden kaçamazsınız. İlişkinin yürüyememesinde sizin rolünüzün ne olduğunu bilmeniz gereklidir. Bir çiftin her üyesi iç duyguları ve davranış biçimleri ile yüzleşmeyi başardığında ve suçlamaları geride bırakıp yaptıklarının sorumluluğunu aldığında çiftin ilişkiyi ve evliliği kurtarma şansı vardır.

Sorumluluk alabilmek ve suçlamayı bırakmak için öncelikle kendinize şu soruları sormalısınız:


Kendime ve eşime karşı hem olumlu hem de olumsuz şeyler hissedebiliyor muyum?

Ailemden başkaları da benzer sebeplerden ilişkilerinde sorunlar yaşadılar mı? Çözümlediler mi? (Eğer çözümleyemedilerse aynı kalıplarda ilerleniyor demektir.)
Sonra da bunları uygulayın:


Sorunda kendi payınızın sorumluluğunu nasıl alacağınızı düşünmeye başlayın. Sorunla ilgili davranışlarınızı nasıl değiştirebileceğinizi kendinize sorun.
İlişkinin hangi bölümünün yürümediğini kendinize sorun. (örnek: çok pasifsiniz, baskınsınız, özgürsünüz, bağımlısınız, sinirlisiniz, dinlemiyorsunuz, onun duygularını hissedemiyorsunuz...) Listeleyin.
Hepsini bir anda değiştirmeye karar verin. Eşinizle konuşarak, sorumluluk ve sorundaki payınız konusundaki hislerinizi açıklayın.
Hemen sonuç beklemeyin. Davranış ve tepkilerinizde tutarlı ve gerçekçi olun.
Kendinizi büyütmeyi öğrenin. Sizi hem fiziksel hem de zihinsel olarak iyi hissettiren şeyler yapın. Karakter ve davranış değişiklikleri yapmak büyük enerji ister; o yüzden kendinize iyi bakmak bu değişikliklerin gelişimini olumlu etkileyecektir.
Kendinizi takılıp kalmış ve herhangi bir değişiklik yapamayacak gibi hissediyorsanız, bir terapiste danışın.
Eğer bir sorun için başkalarını suçlamaya başlarsanız durun ve kendinize sorun: “Sorunun oluşmasında ve devam etmesinde rolüm nedir?” Enerjinizi başkasını suçlamak yerine kendi yerinizi belirlemek için harcayın. Uygunsuz hareketlerinizi belirlediğinizde düşünce ve duygularınızı eşinizle paylaşın ve davranış değişikliğine başvurun.

Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 616
favori
like
share