Güney Koreli bilim adamları, soğuk algınlığına neden olan virüse insan geni aşılayarak kanserli hücreleri yok eden bir virüs türü geliştirdiklerini açıkladı

Yonsei Üniversitesi araştırmacıları, soğuk algınlığına yol açan "adenovirüs"e, hamilelikte salgılanan "relaksin" hormonunun üretilmesini sağlayan bir insan geni aşıladı. Elde edilen yeni virüsün, kanserli hücrelere nüfuz ederek hızla çoğaldığı ve tümörleri öldürdüğü belirtildi. Fareler üzerinde yapılan deneylerde, virüsün 60 gün içinde, beyin, karaciğer, akciğer ve rahimdeki kanser hücrelerini yüzde 90 oranında yok ettiği görüldü.

YUN CHAE-OK, yeni virüsün yalnızca kanserli hücrelere saldırdığını, sağlıklı hücrelere ise zarar vermediğini belirterek, "Kanseri genetik olarak değiştirilmiş virüsle tedavi etme yolunda en büyük engellerden birini aştık" dedi. Araştırmayı, "Journal of the National Cancer Institute"ta (Ulusal Kanser Enstitüsü Dergisi) yayımlayan bilim adamları, 2007'de "kanser yiyen virüsle" ilgili 18 ay sürecek klinik deneylere başlanacağını yazdı.

Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 492
favori
like
share
refik Tarih: 22.10.2006 22:47
paylaşımın için teşekkürler özlem
SU-PERISI Tarih: 21.10.2006 20:18
saglık açısından güzel bir haber.İnşallah en kısa zamanda başlanır