Almanyanın Nüfusu 2011 - Almanya kısmi nufüs sayımı 2011 2012


82 milyon nüfuslu Almanya da 9 Mayıstan itibaren kısmı nufüs sayımı yapılacak. Alman hükümeti, rastgele seçilen yaklaşık 7,9 milyon vatandaşın evine anketör göndererek, toplumun sosyal yapısı hakkında geniş kapsamlı bir araştırma yapacak.

82 milyon nüfuslu Almanya da 9 Mayıstan itibaren kısmı nufüs sayımı yapılacak. Alman hükümeti, rastgele seçilen yaklaşık 7,9 milyon vatandaşın evine anketör göndererek, toplumun sosyal yapısı hakkında geniş kapsamlı bir araştırma yapacak. Seçilen vatandaşların ankete katılmalarının zorunlu olduğu bildirildi. Konuyla ilgili açıklama yapan Bavyera İçişleri Bakanı Joachim Herrmann (CSU), 1987 yılında yapılan son sayımdan sonra birçok verinin değiştiğine işaret etti.
Avrupa Birliği nin (AB) 2011 yılından itibaren tüm üye ülkelerde her on yılda bir nufüs ve ev sayımı yapılması direktifi üzerine harekete geçen Almanya, 9 Mayıs tan itibaren nüfus sayımına başlayacak. Yaklaşık 82 milyon nüfusu bulunan Almanya da rastgele seçilen 7,9 milyon vatandaşın evlerine gidecek olan anketörlerin vatandaşlarla mülakat yapıp, özel hazırlanan soru kataloglarını cevaplandıracakları ve bu şekilde başta ülke nüfusu olmak üzere pek çok bilgi elde edileceği bildirildi. Seçilen vatandaşların anketörlerin sorularına cevap vermek zorunda oldukları ve mülakatın mümkün olmaması halinde vatandaşların soru kataloğunu kendilerinin doldurup yetkili mercilere posta ile de gönderebilecekleri veya internet üzerinden sorulara cevap verebilecekleri kaydedildi. Bu ankete katılmayanlara iki sefer uyarı mektubu gönderileceği ve buna rağmen ankete katılmazlarsa para cezası uygulanacağı haber verildi.
Anketörün rastgele seçilen evi ne zaman ziyaret edeceği ise, söz konusu vatandaşlara 9 Mayıs tarihinden bir kaç hafta önce yazılı olarak bildirilecek. Anketlerin doğru doldurulabilemesi için, gerekirse tercümanların da devreye sokulacağı gelen haberler arasında. Soru kataloğunda özellikle dikkat çeken sorulardan bir tanesi, vatandaşların hangi dine ait oldukları. Fakat insanlar bu soruya gönüllü olarak cevap verebilecekler. Soruda İslam dini, Sünni, Şii ve Alevi mezhepleri olarak üç alt başlığa ayrılmış durumda. Bununla birlikte vatandaşlara, cinsiyet, yaş, milliyet, göçmen kökenliliği, doğum yeri, mesleği, eğitim seviyesi gibi sorular yöneltilecek.
NÜFUS 1 MİLYON DAHA AZ ÇIKABİLİR
Sayıma 20 gün kala konu hakkında bir basın toplantısı düzenleyen Bavyera İçişleri Bakanı Joachim Herrmann (CSU), Almanya da son zamanlarda yaşanan göç ve İslam tartışmalarına işaret ederek kaç vatandaşın hangi dine ait olduğunu bilmelerinin gerekli olduğunu savundu. Yapılacak sayımın ardından Almanya nın nüfusunun şimdiki rakamdan bir milyon daha az çıkabileceğini tahmin eden Herrmann, uygulamanın siyaset ve ekonomi için çok önemli olduğunu ifade etti. Bunun AB direktifi olduğuna dikkat çeken Bakan, 1987 yılında yapılan son sayımın ardından şimdi yapılacak araştırmanın toplumun bazı verilerinde ciddi değişiklikleri ortaya koyacağını dillendirdi. Bakan, 9 Kasım 2012 tarihinde Almanya nın nüfusunun, anket sonuçlarının ve ev/bina sayısının; 9 Mayıs 2013 tarihinde ise aile yapılarının durumunun açıklanacağını kaydetti.

Beğeniler: 1
Favoriler: 0
İzlenmeler: 16058
favori
like
share
Leyl-i Lal Tarih: 25.09.2011 01:04
almanyanın nüfusu

Alman Federal İstatistik Dairesi, Almanya'nın nüfusu ile ilgili yaptığı yıllık inceleme hakkındaki sonuçları açıkladı.


İstatistik dairesininden gelen açıklamaya göre 2010 yılında Alman nüfusu azaldı ancak Almanya'ya yapılan göçte bariz bir artış görüldü. Böylece Almanya'da 2009 yılına göre nüfus 100 bin kişi azalarak 2010 yılında 81,7 milyona geriledi. En yüksek nüfus 2002 yılında 82,54 milyon olarak belirlenmişti.GÖÇ NÜFUS GERİLEMESİNİ DENGELEMEYE YETMİYOR2010 yılı içerisinde Federal İstatistik Dairesi'nin tahminlerine göre 665 bin ile 680 bin arası çocuk dünyaya geldi, ancak 850 bin ile 860 bin arasında da ölüm vakası yaşandı. Böylece nüfusta 180 bin ile 195 bin arasında bir gerileme yaşandı. Almanya'da 1972 yılından bu yana ölüm oranlarının doğum oranlarına oranla daha yüksek olmasına rağmen geçmişte bu fark Almanya'ya gelen göçmenler ile dengelenebiliyordu. 2010 yılında da beklenenden fazla göç oldu ama yinede nüfustaki gerilemeyi dengelemeye yetmedi. Almanya'dan başka ülkelere göç edenler, Almanya'ya göç edenlerle kıyaslandığında, Almanya'nın nüfusu 80 ila 90 bin kişi artmış oldu. Göçteki bu yoğunluk en son 2004 yılında 83 bin kişi ile görüldü. Avrupa'daki en yoğun nüfusa sahip olan ülkelerden biri de Almanya olarak açıklandı. Ülkede 82 milyon insan yaşıyor ve metre kare başına yaklaşık 230 kişi düşüyor. Avrupa Birliği ülkelerinde ise bu oranın metre kare başına ortalama 116 kişi olduğu belirtildi.
veyselenezoglu Tarih: 20.09.2011 23:13
Yarısı türkler var orda