Boyun alt bölgesinde bulunan "tiroid bezi"nin çeşitli sebeplerle şişmesi sonucu ortaya çıkan bir hastalıktır. Tiroid bezinin şişmesi, aşırı hormon salgıladığının bir işareti sayıldığından buna "hipertiroidizm" adı verilmektedir. Aşırı tiroid hormonu bir çeşit kan zehirlenmesine yol açtığı için; hipertiroidizm'e "zehirli guatr" da denmektedir. Kadınlarda, erkeklerden beş misli fazla görülmektedir. Nefes darlığı, kalp çarpıntısı ve göğüste ağrı gibi yan etkileri vardır.
Diğer Belirtileri:
* Gözler dışarıya fırlamış gibidir; bakışlar canlıdır..
* Parmaklarda ve dil ucunda titreme görülür.
* Hastanın iştahı yerinde olduğu halde devamlı zayıfladığı müşahade edilir.
* İshal görülebilir.
* Hasta sıcağa dayanamaz.
DİKKAT: Belirtiler ciddiye alınmayıp ihmal edildiği takdirde; hormon zehirlenmesinin işareti olan ve "tiroid fırtınası" adı verilen alevli dönem başlar.
* Kesin teşhis, laboratuvar testinde kandaki tiroid hormonunun miktarı tesbit edildikten sonra konur.
Tedavi:
* Tiroid salgısını normale döndürmek için çeşitli ilâç tedavileri vardır.
* İlâç tedavilerinin cevap vermediği durumlarda cerrahi müdahaleden başka çare yoktur.
İLTİHAPLI VAKALAR
Tiroid bezindeki şişmelerin sebebi sadece aşırı hormon salgılaması değildir. Bulaşıcı hastalık mikropları bazan tiroid bezine kadar ulaşarak iltihaplara sebep olurlar.
İrinli Tiroid: Çeşitli mikroorganizmaların tiroid bezine yerleşmesi sonucu ortaya çıkan bir iltihap şeklidir. Tiroid bezi üzerindeki boyun derisinde kızarıklık görülür. Şişlik, ağrı ve ateş vardır. Antibiyotik tedavisi iyi netice vermektedir.
Subakut Tiroid: Genellikle enfeksiyonlu virüs hastalıkları ile birlikte görülür. Ağrılı şişkinlik ve yutkunmada zorluk şeklinde kendisini belli eder. Gerçek hastalık belirtilerinin kaybolması ile birlikte iyileşme görülür. Ağrıyı dindirmek için aspirin ve kortizon verilebilir.
Müzmin Tiroid: Hashimoto hastalığı ve Riedel struması olmak üzere iki şekli vardır. Hashimoto, genellikle 30-40 yaş arası kadınlarda görülür. Boğazda dolgunluk hissi verir. Tiroid bezi sert plastik kıvamında olup irileşmiştir. Yüzeyi engebeli ve ağrısızdır, sebebi bilinmemekle beraber, devamlı tiroid hormonu verilerek hastalığın etkisi hafifletilmektedir.
Riedel Tiroiditi'de, tiroid bezi şiş ve tahta gibi serttir. Yutma zorluğu, nefes darlığı, ses kısıklığı şeklinde belirtiler verir. Bunun da sebebi bilinmemektedir. Tedavi tecrübeye bağlı olup çoğu zaman cerrahi müdahale gerektirmektedir.
İYOT EKSİKLİĞİ VE GUATR
Guatr teşekkülünün başlıca sebeplerinden biri iyot eksikliğidir. Bir bölge halkında topluca görüldüğü zaman "endomik guatr"; tek tük vakalar halinde görüldüğünde ise "sporadik guatr" adı verilmektedir.
NOT: Guatr'ın iyot eksikliği sonucu meydana geldiği bilinmekle beraber; "iyot verildiği halde hastalığın iyileşme göstermediği tesbit edilmiştir. Bu denemeler, guatr'a iyot eksikliğinin yanısıra başka etkenlerin de eşlik ettiğini göstermektedir.
Memleketimizde imâl edilen tuzlara iyot karıştırılarak guatr hastalığının yaygınlaşması önlenmektedir.

Etiketler:
Beğeniler: 1
Favoriler: 1
İzlenmeler: 791
favori
like
share
elma kurdu Tarih: 29.12.2007 23:27
emeğine sağlık
ByStranqe Tarih: 06.12.2004 16:08
ßiLgİ İçin Te$ekkürler..........