Süt benzeri bir görüntüsü olan Oxycyte adlı yapay kan sağlıkta devrim yaratacak..
İnsanlar üzerinde ikinci safha testlerine başlanan yapay kan, saf beyaz görünümüyle sütü andırıyor. Amerikan Gıda ve İlaç Dairesinden (FDA) onay alması durumunda mucize ilaçlarsınıfına girmesi beklenen Oxycyte adlı bu bileşik, sonu felç ya da ölümle bitebilen travmatik beyin zedelenmelerinde, beyne normal kandan 50 kat daha hızlı bir şekilde oksijen taşıyacak ve hastayı yaşama bağlayıp, tedavi sürecini de kolaylaştıracak.

HÜCRELER YENİDEN HAYAT BULUYOR

Virginia Üniversitesi uzmanları tarafından geliştirilen Oxycyteadlı bu yapay kanın oluşumu için temeller 25 yıl önce atıldı. Artık mutlu son”a çok yaklaşan bilim adamları, hayvanlar üzerinde yaptıkları deneylerde, beyne oksijeni normal kandan çok daha rahat ulaştırma özelliğine sahip olan bu maddenin, kobayların beynindeki hasarı yüzde 50 oranında engellediğini ortaya çıkardı. Kafaya alınan sert bir darbeyle ortaya çıkan beyin travmalarında ya da diğer yaralanmalarda, damarlar otomatik olarak genişler ve damar çeperi gerginleşince de, oksijen taşıyan alyuvar hücreleri kılcal damarlardan akıp gidemez. Bunun sonucunda, beyne kan yoluyla taşınan oksijen miktarı hızla düşer. İşte bu yapay kan, beraberinde verilen ekstra oksijenin beyne daha hızlı ulaşmasını sağlayarak beyin hücrelerini kendine getiriyor.

YAPISI TEFLON TAVAYA BENZİYOR

Oxycyte kimyasal yapısıyla, yapışmaz teflon tavaların malzemesini andıran perflorokarbon (PFC) bileşimi içeriyor. Sentetik PFC, sıvılar içinde büyük bir hızla gazları çözüyor ve vücuda ekstra oksijenle verildiğinde, kaygan ve yapışmaz yapısıyla, oksijenin normal kana oranla 50 kat daha hızlı bir biçimde beyne ulaştırılmasını sağlıyor.

ORDUYA DA YARAYACAK

Yapay kan OxycyteAmerikan ordusunun Irak ve Afganistan’da kayıplarının arttığı bir dönemde, gerek onlar, gerekse diğer ülkelerin orduları için büyük umut vaadediyor. Çünkü yaralanıp cepheden gönderilen askerlerin yüzde 30 unda travmatik beyin zedelenmesi görülüyor. Bu da hastanın hafızasını tamamen silebiliyor, kör bırakabiliyor, epilepsiyi tetikleyebiliyor ya da öldürebiliyor. Amerikan ordusu yapay kanla ilgili çalışmalara şimdiye kadar 10 milyon dolar para aktardı. Zedelenmelerin oluştuğu çok ağır vakalarda beyindeki şişmeyle birlikte oluşan basıncı azaltmak için kafatasının bir bölümü alınabiliyor. Travmatik beyin hasarını iyileştirecek bir ilaç tedavisi de henüz bulunamadı

Beğeniler: 1
Favoriler: 1
İzlenmeler: 547
favori
like
share
hakan80 Tarih: 28.10.2006 00:54
biz bu dünyada yaşadıgımız sürece olmayacak şey yok gibi :85:
guven80 Tarih: 27.10.2006 22:02
allah allah daha neler duyacagız :89: :20:
SU-PERISI Tarih: 26.10.2006 15:37
güzel ve ilginç bir haber,
paylaşımın için teşekkürler özlemcim
adsiz Tarih: 26.10.2006 00:37
travmatik beyin zedelenmelerinde, beyne normal kandan 50 kat daha hızlı bir şekilde oksijen taşıyacak ve hastayı yaşama bağlayıp, tedavi sürecini de kolaylaştıracak.

İlginç ve faydalı İnşallah denildiği kadar faydalı ve yararlı olur insanlığa

Teşekkürler ozlems_o
ED1 Tarih: 26.10.2006 00:10
Hmm..:20: Paylasim için tesekkurler :3:
refik Tarih: 25.10.2006 23:57
paylaşımların için teşekkürler kardeşim ellerine saglık