TÜRKİYEde herkesin şikayet ettiği yüksek elektrik faturalarının alınacak basit önlemlerle yarı yarıya indirilebileceği belirtildi.
Elektrik Mühendisleri Odası (EMO) Gaziantep Şube Başkanı Prof. Dr. Arif Nacaroğlu, buzdolabının kapaklarının pudrayla temizlenmesi, TV, VCD ve DVDnin kapama düğmelerinden kapatılması, ütünün iş bitiminden 5 dakika önce fişten çekilmesi, 20 wattlık floresan kullanılması halinde faturalarda yüzde 35 ile yüzde 50 arasında düşüş gerçekleşebileceğini belirtti. Prof. Dr. Nacaroğlu, basit önlemlerle elektrik faturalarının yarı yarıya düşmesiyle Türkiye genelinde yıllık 2.5 milyar dolarlık elektrik tasarrufu sağlanabileceğini vurguladı. Elektriğin dağıtım ve kullanımının kolay ancak pahalı olduğunu, Türkiyede üretilen enerjinin yüzde ünün konutlarda tüketildiğini bildiren Prof. Dr. Nacaroğlu, çok basit bazı önlemlerle bu enerjinin dörtte birinin tasarruf edilebileceğini ve bunun ülke ekonomisine yılda 1 milyar 100 milyon dolar katkı sağlayacağını, sanayi ve ulaşım sektöründeki tasarruflarla bu miktarın 2.5 milyar dolara ulaşacağını kaydetti.

BUZDOLABINI PUDRALA, FATURAN UCUZLASIN
Günün 24 saati kullanılan buzdolabında da basit önlemler ile tasarruf sağlanabileceğini belirten Prof. Dr. Nacaroğlu, şu önerilerde bulundu:
"Buzdolabının kapı içi manyetik bantları ayda bir kez sabunlu su ile temizlenmeli ve pudralanmalıdır. Yemekler, sıvılar kapaklı olarak dolaba konulmalıdır. Aksi taktirde buzlanma ve nem artar. Bu da dolap kompresörünün daha fazla çalışmasına ve daha fazla elektrik tüketmesine neden olur. Buzluktaki buz kalınlığı 5-6 milimetreyi aşmadan eritilmelidir. Buzdolabına sıcak yiyecek ve içecek konulmamalıdır. Buzdolabının kapısı açık unutulmamalıdır. Bu basit önlemler ile buzdolabının faturaya yansıyan bölümünde yüzde 50ye varan düşüş sağlanabilir. Televizyon, VCD ve DVDler de kullanılmadıkları zaman kapatılmaları da önemlidir. Bu cihazlar çalışmadıkları zaman mutlaka cihaz üzerindeki açma-kapama düğmesinden kapatılmalıdır. Uzaktan kumanda ile kapatılan cihazlar elektrik tüketmeye devam eder. Harcanan bu enerji aletin normal kullanım enerjisinin yüzde 5i kadardır. Bu basit önlem ayda 3 YTL civarında bir katkı sağlar." Ütünün de elektrik israfında önemli yer tuttuğuna değinen Prof. Dr. Nacaroğlu, Ütüleme işini bitirmeden 5 dakika önce ütüyü prizden çekin ve işinizi ütünün içinde kalan ısıyla bitirin. Bu basit önlemle bir ampülün bir saat daha fazla aydınlatılması sağlanabilir'' dedi.
Prof. Dr. Nacaroğlu, aydınlatmada floresan kullanılmasıyla tasarruf sağlanabileceğini, 75 wattlık akkorlu flamanlı lambanın yerine 20 watt'lık bir kompakt floresan lamba kullanmanın aydınlatmada yüzde 75 tasarruf sağlayacağını sözlerine ekledi.

Beğeniler: 1
Favoriler: 1
İzlenmeler: 1179
favori
like
share
Garip07 Tarih: 30.11.2006 01:25
paylasim icin sagol arkadasim
ViVa Tarih: 24.11.2006 23:11
Teşekkürler güzel pratik yöntemler ama her şeyden önce elektrik kaçağının önüne geçmeleri lazım bizim bu yaptıklarımızla her ne kadar da önlem alsak kaçak elektrik kullanan kişiler malesef zarar veriyorlar bunlar için bir önlem alınması gerektiğini düşünüyorum ama nerde bizim milletin bir kulağından girip diğer kulağından çıkıyor
sonbahargibi Tarih: 24.11.2006 23:05
tskrrr güzel pratik bilgiler
Sari Menekse Tarih: 15.11.2006 22:16
bilgisayarinizi günde 2 saat kullanirsaniz faturanizi bir hayli yenlikleyecektir kesin
kızıl_ötesi06 Tarih: 10.11.2006 02:24
deneyecem çok sağol
NaZ Tarih: 29.10.2006 01:29
pudralamayi ilk defa duydum

faydali bilgiler icin tesekkürler
casper Tarih: 27.10.2006 15:44
pudrayı ilk kez duyuyorum,

bu basit önlemlerle hem cebimiz rahatlar hemde enerji tasarrufu sağlayarak ülke ekonomisine katkıda bulunuruz,
teşekkürler kurtjara
CADIKIZ Tarih: 27.10.2006 11:55
[COLOR=coral]Ben bunlari hic bilmiyodum ya kurt :46:
demek su buzdolabi icin yazilan her kelmesini uygularsak daha az elektrik yakcak oylemi,vaybee :5:

tesekkurler kurt,herseyden bir bilgimiz oluyo :3:
eems34 Tarih: 27.10.2006 10:16
vaaaaay