A Good Year

Vizyona Giriş Tarihi
10.11.2006

Türü
Komedi

Ülke
ABD

Süresi ve Yapım Yılı
118 dakika - 2006

Yönetmeni
Ridley Scott

Oyuncular
Russell Crowe
Albert Finney
Marion Cotillard
Abbie Cornish

Senaryo
Marc Klein

Müzik
Marc Streitenfeld

Görüntü Yönetmeni
Philippe Le Sourd

Londra borsasının kalbinden Provence bağlarına...

Kendinden emin ve burnu havada, yakışıklı yatırım danışmanı Max Skinner, Londra borsasında spekülasyonlar yaparak büyük paralar kazanmaktadır. Onun için en önemli şey kazanmaktır; hayatında başka hiçbir şeyin kıymeti yoktur. Son fethinde bir çok rakibini büyük kayıplara uğrattıktan hemen sonra, Fransada yaşayan büyük amcasının öldüğü haberini alır.

Henry Amca Maxın en yakın akrabasıdır ve Maxın bütün çocukluğu, onun hatıralarıyla doludur. Max, eksantrik amcasıyla dolu hatıralarını anımsarken, bir yandan da şatoda geçecek bir hayatın nasıl olacağı konusunda araştırmalar yapar. Provencee vardığında şatonun otuz yıllık emektarı Francis Duflot ve karısı Ludivine ile bir anlaşmaya varır: Bağları ve şatoyu satarsa onların hakkını verecektir. Elbirliğiyle şatoyu yenilemeye başlarlar. Ancak Duflot şatonun satılmasını ve çocukları gibi baktığı üzümlerin bir başkasının eline geçmesini hiç istememektedir.

Max, bulutlu geleceğinden kaçıp bu muhteşem şatodan yeni bir kazanç sağlamayı düşünürken hiç hesapta olmayan ve daha önce tanımadığı bir akrabası çıkagelir. Kaliforniyalı Christie Roberts, Henry Amca’nın gayri meşru kızı olduğunu ileri sürmektedir. Şatonun gizli zenginliklerini kızdan uzak tutmaya çalışan Max, bu sırada Provencein yerlisi olan güzel bir kıza da gönlünü kaptırır.

Aşk şarap kadar lezzetli ve şarap kadar hızla kana karışmaktadır
Crowe ve Scott yeniden bir arada
Oscar ödüllü Russell Crowe, Gladiator filminin yönetmeni Ridley Scott ile İyi Bir Yıl filminde tekrar bir araya gelmiş. Filmde Max Skinner rolüyle kamera karşısına geçen Crowea başrollerde Albert Finney (Henry Amca), Marion Cotillard (Fanny), Abbie Cornish (Christie Roberts) ve Tom Hollander (Charlie Willis) eşlik ediyor. Güney Fransadaki yaşamın güzelliğini anlatan romanlarıyla tanınan Peter Mayleın aynı adlı çok satan romanından sinemaya uyarlanan filmin senaryosunu Marc Klein kaleme almış.

Yazar Mayle, Provencein inanılmaz bir ışık ve dokunulmamış bir tarihe sahip, yılın 300 günü güneş alan bir yer olduğuna dikkat çekiyor. Russel Croweun mekanlar ile ilgili sözleri ise şöyle: Provencede uyanmak kadar güzel bir duygu yok. Yapım sırasında iki ay boyunca burada yaşadım. Luberon Vadisi dünya üzerindeki özel yerlerden biri. Buradaki ışık Avustralyadaki ile büyük benzerlik taşıyor. Gökyüzünde pembe ve portakal rengini gördüğünüz inanılmaz yerlerden biri. Burada çok huzurluydum.

Etiketler:
Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 489
favori
like
share
tozkoparan Tarih: 20.08.2007 18:39
Paylaşım İçin Teşekkürler Ellerine Sağlık...
semantik Tarih: 23.11.2006 10:36
iyi bir filme benziyor bakmak lazım
missx Tarih: 22.11.2006 19:30
Russel Crowe filmleri her zaman güzeldir
ozlems_o Tarih: 28.10.2006 00:52
aslında tipik bi film hayatını hırla bürümüş biri daha sonra hatıralarıyla ve aşkla yeniden yaşamaya başlıo :85:

ama oyunucular çok iyi

teşekkürler abim