Harsh Times

Vizyona Giriş Tarihi
17.11.2006

Türü
Aksiyon

Ülke
ABD

Süresi ve Yapım Yılı
119 dakika - 2005

Yönetmeni
David Ayer

Oyuncular
Christian Bale
Freddy Rodríguez
Tammy Trull
Adriana Millan

Senaryo
David Ayer

Müzik
Graeme Revell

Görüntü Yönetmeni
Steve Mason

Birbirlerinin çöküşünü hazırlayan iki dost

Güney Los Angelesın acımasız sokaklarında yaşanan dostlukların, sadakatin, hırs ve tutkuların hiper gerçekçi öyküsü... Film, Los Angeles sokaklarındaki şiddet ortamının üzerinde yükselmeye çalışırken, yaşadıkları dünya tarafından gerilere sürüklenen ve birbirlerinin çöküşünü hazırlayan iki çocukluk arkadaşının başından geçenleri anlatıyor.

Jim Davis, Körfez Savaşından döndükten sonra hayatını belli bir çizgiye oturtmayı başaramamıştır. Uzak çöllerde geçirdiği günlerin kötü anıları hala üzerindedir, gece kabuslarla sıçrayarak uyanır. Los Angeles Polis Departmanından bir türlü gelmeyen bir teklifi beklerken tüm birikimleri suyunu çeker. Düzenli bir işi olsa herşeyin başka türlü olacağına inanmaktadır; Meksikalı kız arkadaşı Martayı yeniden ABDye getirtebilecek, onunla evlenip durmuş oturmuş bir hayata başlayabilecektir.

Ülkesine hizmet etmenin farklı yollarını arayan, masa başında sıkıcı bir işe çakılıp kalmak istemeyen Jim, isteklerinin gerçekleşmesini beklerken kendisi gibi işsiz olan çocukluk arkadaşı Mike ile takılmaya başlar. Mikeın sevgilisi Sylvia da, sürekli ve düzenli bir iş bulması için ona baskı yapmaktadır. Mike bu yüzden iş aramak zorunda kalınca, Jim onun iş bulmasına yardımcı olmayı teklif eder. Ne var ki, çocukluk yıllarındaki gibi Güney Los Angeles caddelerine açılan iki dost, kentin acımasızlık ve türlü türlü belalarla dolu caddelerinde tam bir kaosla yüzyüze gelirler.

Hayatlarını daha keyifli hale getirme, yükseklere çıkma ve daha parlak bir geleceğe ulaşma planlarını yanlış yollardan hayata geçirmeye çalışırken, bela çevrelerini hızla kuşatacak; bir zamanlar oyun yeri olarak gördükleri kentin üzerlerindeki baskısı giderek artacak, yaptıkları her tercihte hem birbirlerine olan sadakatleri, hem de hayatta kalma beceri sınanacaktır...
20lerinde dünyayı çözdüğünü sananlar üzerine bir film
“Training Day, S.W.A.T. ve The Fast and the Furiousun ünlü senaryo yazarı David Ayerin yazıp yönettiği Acımasız Hayatın başrollerinde Christian Bale (Jim David), Freddy Rodriguez (Mike Alvarez), Eva Longoria (Sylvia), Tammy Trull (Marta) ve Adriana Millan (Rita) yer alıyor.

Los Angeles kent merkezini ve gölgesinde barındırdığı her yeri kendilerine özel oyun alanı ilan eden iki arkadaşın hikayesini anlatan Acımaz Hayatın dostluk ve olgunlaşma üzerine bir film olduğunu belirten David Ayer, Burada ibret alınması gereken uyarıcı bir öykü var. Tam da insanların olgunlaşmaya başladığı noktadaki bir insanın hayatındaki bir anı yakalamak istedim. Bu film, 20li yaşlarda olup dünyanın nasıl işlediğini bildiğini sananlar üzerine bir film.

Ayer filmin senaryosunu 20li yaşlarının başında yazdığında, hayatının önemli bir dönüm noktasındaymış. Acımasız Hayatı, çalkantılı geçen ergenlik yıllarını geride bırakıp, geleceğini başarılı bir senaryo yazarı olmaya adadığı dönemde yazdığını söyleyen yönetmen, çıkış noktasını şöyle açıklıyor:

Gençlik yıllarımdan çok iyi tanıdığım Los Angeles caddelerinin karanlık yüzünü temel alarak, kentin farklı bir portresini çizmek istedim. Kendine özgü kodları ve kuralları olan bir dostluğu anlatmayı, Los Angelesta geçen ergenlik çağlarımda yakından tanıdığım insanları konu alan bir hikaye yazmayı hedefledim. Bugüne kadar bu caddelerde sayısız kalp ve yaşam yok edildi. Ama kaybolup gidenlerden daha fazlası, güçlü bir şekilde büyümeyi başardı. Kaybetmekle kazanmak arasındaki farkı sağlayan nedir? diye kendime sorduğumda İnsanların yaptığı tercihlerdir anıtını aldım.

Etiketler:
Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 766
favori
like
share
tozkoparan Tarih: 20.08.2007 19:04
Paylaşım İçin Teşekkürler Ellerine Sağlık...
ozlems_o Tarih: 27.10.2006 23:50
güzel bi filme benziyo

resimleri görünce aklıma ilk gün filmi geldi sanırım alakaları bile yok ama geldi işte ne bilim :3:

teşekkürler abim