Özellikle erkek çocuklarını etkileyen sivilce (akne), birkaç sene sonra kendiliğinden geriler. Akneden yetişkinler nadir olarak şikayetçidir. Genelde, aknenin birkaç yıl sonra gerileyip tamamen kaybolacağını bilmek, gençleri teselliye yetmiyor. Bunu gidermek için her yola başvurabiliyorlar.
Akne oluşumunun ilk sıradaki sebebi cildin yağlı oluşudur. Normalden daha fazla yağ salgılayan cilt, havayla temas edince, oksitlenmeye maruz kalır ve ciltteki gözenekler (porlar) tıkanır. Tıkanma sonucu ağzı kapanan porların içinde yağ birikimi oluşur ve sonra da iltihaplanır. İşte ilk etapta siyah nokta, daha sonra kırmızı sivilce diye adlandırdığımız aknenin oluşumu bu şekildedir.
Sivilceye Karşı Ne Yapmalı?
Cildi temizlemek, temizlenmiş porların yeniden sıkışmasını sağlamak, cildi siyah noktalardan arındırmak cilde sağlık kazandıracaktır. Fakat uzun vadeli bir sonucu yoktur. Çünkü kirliliğe bağlı akneler düzelirse de ergenliğe bağlı olanlara etkileri olmaz. Aknenin sebebini, cildin yüzeyinde değil, organizmanın çok daha derinlerinde aramak gerekir.
Yağ bezleri tarafından salgılanan sebum, porlar sayesinde dışarı atılır. Sebum salgılanması önemli boyutlara ulaşınca, cilt porlamaya başlar, işte "yağlı cilt" dediğimiz cilt tipi budur. Ergenlik çağına geçişle birlikte, erkeklik hormonunun fazla çalışması, sebum salgılamasında artışa sebep olur. Yetişkinlerde ise akne oluşması, cildin bu hormona hassasiyeti yüzündendir.
Akneden şikayetçi kişiler de, cildin yağlı olmasının yanı sıra, porlar da saydam hücrelerle tıkalı durumdadır. İlk başta gözle görülmeyen bu tıkanıklık, kendiliğinden kaybolabilir veya tam tersine zamanla siyah noktaya veya içi beyaz cerahatli sivilceye dönüşebilir.
Por (gözenek) tamamen tıkandığında, sebum deri altında beyaz bir renk olarak birikir ve bu birikme deri üstünde görülür, işte iltihaplı sivilce dediğimiz beyaz noktalar, yani "mikrokist'ler bunlardır.
Saydam hücrelerin üst üste yığılıp sebumla karışması, porların genişlemesine sebep olur. Genişlemiş porun havayla temas edip oksitlenmesinden siyah noktalar oluşur. Akneciklerde durum bu kadarla da kalmaz. Dışarı çıkamayan sebum yüzünden, yağ bezleri çatlar ve sebum derinin içine yayılır. Organizmanın buna tepki verip iltihaplanmasıyla, kırmızı renkli sivilceler oluşur.
Sivilceleri sorun edip siyah noktaları sıkarak yok olmalarını sağlayarak kurtulmayı düşünenler çok yanlış ve kaçınılması gereken yol izliyorlar. Çünkü bu şekilde yağ bezini çatlatma ve iltihaplanmayı çok daha önemli boyutlara taşıma tehlikesi vardır. Aynı şey kırmızı sivilceler için de geçerlidir. Sivilcelerden boşalan çukurlar pek çok insanın yüzünde ömür boyu kalacak izler bırakabilir.
Eczanelerde ve kozmetik mağazalarda satılan akne ilaçları, bakterileri yok etmek, onlarla savaşmak ve var olan aknenin ağırlaşmasını önlemek için kullanılır. Yalnız bu ilaçlar, cildi tahriş etmemelidir.
Cildi yağlı olanların fazla güneşte kalmamaları gerekir ve güneş yağı kullanmaları da mahzurludur.
Stres, gerginlik, uykusuzluk ve sigara kullanımı akneyi azdıran unsurlardır. Akneiklere en iyi gelecek tedavi, cildi dinlendirmekle başlar. Oksijeni bol olan yerlerde bulunmak, düzenli uyku alışkanlığına sahip olmak da akneyi yenmede önemlidir.

Etiketler:
Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 987
favori
like
share
Garip07 Tarih: 21.12.2006 03:02
paylasim icin sagol arkadasim
ByStranqe Tarih: 06.12.2004 11:22
ßiLgi İçin Te$ekkürler...........
goldberg Tarih: 27.11.2004 11:21
BİLGİ VERDİGİNİZ İÇİN TEŞEKKÜRLER
MechhuL Tarih: 27.11.2004 08:51
Arkadaşlar verdiğiniz bilgiler için teşekkürler
YusufEmre Tarih: 21.11.2004 00:11
Bende bu konu hakkinda bi tavsiyede bulunacam.Bende uyguladim ve kesin cözüm sagladi sorunlari olanlar öndenemeyle tavsiyemi uygulasinlar,ama yinede dikkat etsinler benim yüzümden kimseye zarar gelmesin,vicdanim asla rahat etmez.Sivilcelerden kurtulmak ve onlara karsi kesin cözüm saglayan tek ilac Cay agacinin yagidir(Teebaumöl).Bu ilac her markette var eczanedede bulunur.Bu ilaci önce cok cok az miktarda(bir damlanin bile dörtte biri mesela)vücudunuzun bir yerine sürün,ertesi sabah sürdügünüz yerde yanma ve kizarma görülürse hemen doktora gidin,bu sizin cildinizin ne kadar hassas olduguna bagli.Lüfen dikkat edin tekrar söylüyorum canlarim benim size kimseye birsey olmasin,amacim size yardimci olabilmek.Evet eger bi problem cikmaz ise o zaman o ilaci sampuaninizla karistirip o sampuani bir kac hafta kullanablirsiniz ve ardindan tedavinin meyvalarini hemen farkedeceksiniz.Ama o sampuanla yikanirken dikkat edin gözünüze kacmasin,birde yarik olan yere asla ve kesinlikle sürmeyin ,cok fena aci verir,lütfen.Ve mesela yeni 250ml lik bir sampuana sadece 3-5 damla damlatin yeter sonra karistirin,ve kulanmaya baslayin,sacinizdada kullanin cünkü sivilceler cogunlukla saclardaki yaglanmayla alakalidir.Sorulariniz varsa sorun bu konu ile ilgili hemen yazin.Cevap vermeye calisacagimdir.Ben hakkaten binbir türlü ilac kullandim,limonmu dersiniz,salatsmi dersiniz,clearasil mi dersiniz ne varsa hicbiri bi ise yaramadi,hicbiri bunun gibi faydali olmadi.Doktorada gittim yaklasik bir yil ama nafile doktorun ilaclari nerdeyse daha fazla sivilceli bir yüze sahip olmami sagladi.(salak).Neyse tip a saygisizlik etmeyelim haklarini yemeyelim,ama bu konuda derman olmadilar,yine gitmek isteyenler gitsin.Hadi insallah yardimci olabilirim sizlere...