yaş tarhana nasıl yapılır - kastamonu tarhanası - yaş tarhana nasıl saklanırMALZEMELER:

2 kg. yoğurt( özellikle tam yağlı ve kaymaklı olanını tercih etmeli. Eskiden saraylarda yapılan tarhanaya özellikle kaymak katılırmış.)

4 çorba kaşığı iri deniz tuzu

1 kg. soğan

1 kg. domates

750 gr. karışık biber ( kırmızı ve yeşil- acı ve tatlı)

3 kg. un

Tarhana otu, çörtük, darak dalı: Bunlar tarhanaya güzel koku vermek için kullanılan kuru otlardır. Darak dalı dereotunun tohuma bırakılmış halinden elde edilir.

Saklamak için steril cam kavanozlar.

YAPILIŞI:

İlk gün: Soğanları ince piyazlık şeklinde kesiyoruz. Domates ve biberleri ufak ufak doğruyoruz,(robottan çekebiliriz) tuz, darak dalı, çörtük ve tarhana otunu da ekledikten sonra yoğurdunu da katıp hepsini iyice karıştırıyoruz. Tencerenin kapağını kapatıp mutfağımızın bir köşesinde tarhanamızın zeminini oluşturan bu karışımı ekşimeye bırakıyoruz. 2 gün bekletiyoruz.

2 Gün sonra: Ekşimiş olan karışıma yavaş yavaş unu yediriyoruz. Bunun için hazırladığımız karışımı içinde bulunduğu kaptan 3-4 kat daha büyük bir kaba veya tencereye alıyoruz ki unla karışan tarhana mayalanınca taşmasın.

Bir hafta sonra: Bu ara havalar çok sıcak olduğundan biz 3-4 gün bekledikten sonra mayalanmış olan tarhanamızı daha fazla ekşimeden dolaba kaldırdık.

Tamamen mayalanan tarhanamızı sterilize edilmiş kavanozlara dolduruyoruz. Ancak kavanozları tepeleme doldurmamaya dikkat ediyoruz, çünkü tarhanamız buzdolabında da olsa daha bir süre mayalanmaya devam edebilir. Buzdolabında saklıyoruz. Eğer derin dondurucuda yeriniz varsa bu yöntemi de uygulayabilirsiniz: Her birine 3 yemek kaşığı olacak şekilde minik poşetlere dolduracağınız tarhana hamurunu uzun süre bozulmadan derin dondurucuda saklayabilirsiniz. Bu minik poşetler yaklaşık bir pişirimlik olduğundan erittiğiniz tarhanayı hemen tüketmiş olursunuz.

alıntı

Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 2263
favori
like
share