gut hastalığı - artrit hastalığı - gut ve arteit sebepleriiki seçkin ingiliz romatizma uzmanı, Dr. Malcolm Jayson ve Dr. Allan Dixon gutu bir 'züppe' hastalığı olarak tanımlamışlardır, çünkü zengin, başarılı, saldırgan ve zeki kişiler arasında daha yaygındır!

Bu iddialarını açıklamak için balık ve sebzeden oluşan geleneksel beslenme şekillerini bırakıp kırmızı et, ekmek, şeker ve süt ürünlerini içeren Batı diyetini benimseyen Yeni Zelanda'nın Maori yerlilerinin öyküsünü kullanmışlardır. Maori yerlileri bu beslenme değişikliğinden sonra aşırı kilolu olma, diyabet ve kalp-damar hastalıklarına ve hepsinden ötesi gut hastalığına yakalanma eğilimini göstermişlerdir.

Bununla birlikte çok fazla miktarda porto şarabı ve sülün eti tüketmenin guta neden olduğu şeklindeki eski inanış yanlıştır. Gut, kanda aşırı miktarda bulunan ürik asidin eklemlerde, özellikle de ayak başparmağında iğne sivriliğinde küçük kristaller oluşturarak bu eklemleri işkence derecesinde ağrılı hale getirmesi sonucu oluşur. Bu kristaller derinin altında da görülebilir.

Bazen kulak memesinde ortaya çıkar ve küçük beyaz sivilceler gibi görünür. (romatoid artrit)

Ciğer, böbrek ve uykuluk gibi kandaki ürik asit miktarını artıran yiyeceklerden kaçınmalı ve fazla miktarı bir krize yol açacağından, et ve alkol makul ölçüde tüketilmelidir.

Fakat gut, özellikle erkekler arasında yaygın olmasına rağmen, iltihap giderici ilaçlarla başarılı bir şekilde kontrol edilebilir ve etkilenen eklemlerin hasara uğraması beklenmez.

İltihaplanma kontrol altına alındıktan sonra, asit seviyesini düşük tutmak için genellikle allopurinol gibi başka bir ilaç verilir.alıntı

Beğeniler: 1
Favoriler: 1
İzlenmeler: 1062
favori
like
share
BiR-DOST Tarih: 13.12.2010 23:38
teşekkürler
ozlems_o Tarih: 29.10.2006 01:55
teşekkürler su perisi yararlı bilgilerin için