Kömür Tozu Nedir - Kömür Tozu Hakkında - Kömür Tozu Kimyasal Özellikleri NelerdirKömür tozu kömür üretimi sırasında oluşan tozdur. Kömürün kırılgan yapısı sebebiyle kazılması ve nakliyesi sırasında oluşabilir.

Riskler
Patlamalar

Havayla karışmış kömür tozu patlayıcı etki gösterebilir. Üretim sırasında ortaya çıkan kömür tozu oldukça büyük risk oluşturabilir. Kömür uzaklaştırılsa da, kömür tozu ortamda kaldığında, havayla karışması tehlikeye sebep olabilir. Özellike kömür madenleri açısından büyük risk oluşturmaktadır. Yeraltında yapılan patlatmalar sonucu oluşan şok dalgası, durgun halde bulunan kömür tozunu havaya karıştırarak, tüm [galeri]lerde potansiyel tehlike oluşturmaktadır.

Riski azaltmanın en etkili yolları; sulu üretim yapmak, havada asılı kalan kömür tozunun yoğunluğu azaltmak için taş tozu kullanmakdır.
Akciğer ve Deri Problemleri

Kömür madenlerinde çalışan işçiler, kömür tozlarını uzun süre solumaları sonucu pnömokonyoz hastalığına yakalanmaktadırlar.
Enerji Üretiminde Kömür Tozu

Termik santrallerde kullanılacak olan kömür tozu, özel bir değirmenle öğütülür. Elde edilen kömür pudra inceliğindedir. Öğütülmüş kömür tozu, termmik santrallerde elektrik üretimi için kullanılabilir. Ancak bu kadar ince öğütülmüş kömür, çevre için çok büyük risk oluşturmaktadır. Özellikle nakliyesi sırasında, çok kolay havaya karışmakta ve bazı durumlarda, patlamalara sebep olabilmektedir.

Etiketler:
Beğeniler: 1
Favoriler: 0
İzlenmeler: 551
favori
like
share