ayak bileğinde ağrı tedavisi - ayak bileğinde şişkinlik - ayak bileği ağrısı - burkulma tedavisi
Ayak Bileğinizde Ağrı ve Şişlik varsa ilk yapmanı zgereken bunun nedenini bulmak eğer ayağınızın üstüne basabiliyorsanız muhtemelen kırığınız yoktur. eğer ayak bileğinizde abes bir çıkıntı yoksa kırık ihtimali zayıftır. Muhtemelen burkulmuş ya da incinmiş olabilir. Eğer bu spor esnasında olduysa ya da bir yere çarptığınızda olduysa ilk müdahaleniz buz tedavisi olmalıdır ayak bileğindeki şişlik ve ağrılar için en iyi tedaviyöntemi buz tedavisidir. Ayak şişliklerine buz tedavisi nasıl uygulanır buradan bakabilirsiniz. bkz. Buz tedavisi nasıl uygulanır Ayak bileğinizde ağrı dayanılmaz haldeyse ağrıya şişlik kaşıntı karıncalanma vb etkenler de ekleniyorsa bir doktora görünmenizde fayda var.

Yaralanmalarda en kısa ve etkili yöntemlerden biri de Buz Tedavisi‘dir. Buz Tedavisi yani buz kompresi yapmak şişmeleri ve ödemleri engeller

Buz Tedavisi Nedir?

Buz vücuda uygulandığında uygulama yapılan bölgenin damarlarının büzüşmesine yol açar. Kan akışı ve hücre metobolizması yavaşlar bu nedenle ağrı ve şişmeyi engeller. Buz tedavisi en sık akut yaralanmalar için kullanılır. Akut yaralanmalarda eğer üzerinden 48 saat geçmemişse, sorun olan bölge üzerine buz kompresi uygulanarak tedavi edilebilir. Bu tür yaralanmalarda hayati tehlike yoksa, yaralı bölgede kanama durdurulmuşsa buz tedavisine başlanabilir. Buz paketleri yaralanma nedeniyle oluşan şişlikleri en aza indirmeden size yardımcı olacaktır. Bu tedavi şekli için özel hazırlanmış jellerle doldurulmuş paketler vardır (coldpack). İçlerindeki jel buzlukta soğutulup ardından kullanılabilir. Fakat elimizde böyle bir materyal yoksa bize en yakın buzdolabından buz temin ederek bir beze sararak kendi buz paketimizi yapabiliriz. Hiç buz bulamazsak bulabildiğimiz en soğuk materyali mesela; “buzdolabında cam şişede soğutulmuş su ya da donmuş bezelye paketleri” kullanabiliriz.

Buz paketlerini travmadan sonra ne kadar erken kullanırsanız o kadar iyi sonuç alırsınız ve ağrılı bölgenin şişmesini engellersiniz. Aslında burada bizim yaptığımıza vücudumuzun yaralanmamıza verdiği tepkiyi durdurmak ya da yavaşlatmaktır. Bu işlemden sonra vücut homeostatik dengesini daha hızlı bulacaktır.

Buz tedavisinin faydaları nelerdir?

1-Yaralanan doku içindeki kanamaları azaltır.

2-Şişliklerin oluşmasını ya da büyümesini önler

3-Kas spazmını ve ağrıları azaltır

4-Ağrı kaynaklı şişmeleri de tedavi edicidir.

Buz tedavisi nasıl uygulanmalıdır?

Buz tedavisinde yaralanan bölgenin kanı temizlenir ve soğuk paketimiz ya da buz torbamız travma geçiren yani yaralanan bölgenin üzerine konur. Bu noktada önemli olan soğuk uygulamanın travmadan zarar görmüş tüm dokuların içine nüfuz etmesidir. Küçük eklem yaralanmalarında mesela ayak burkulması, diz dönmesi, ayak ya da bileklerinizde çarpma sonucu oluşan hasarlar vb. 30 dakika yeterlidir daha büyük yaralanmalarda ise süreyi 45-50 dakikaya çıkarabiliriz. Buz tedavisinin faydalı olması için muhakkak bu sürelerin uygulanması lazımdır.

Buz tedavisinde dikkat edilecek hususlar:

Buz kompresi uygularken, derinin rengi sürekli kontrol edilmeli ve her şey olağan ise her 30 dakika da bir buz torbası yenisi ile değiştirilmelidir. Yaralanmanın ilk saatlerinde soğuk kompres ne kadar bol yapılırsa tedavi o kadar hızlı olacaktır. İlk 6-8 saatte 120 dakikalık boşluklarla buz kompresi uygulanabilir. Yani buz torbası konur 30 dakika sonra kaldırılır 120 dakika sonra yeni buz torbası konur bu süreç ilk 6-8 saatte tekrarlanır. Ciltte uzun süre kalan buz cilde zarar verebilir.

Buz tedavisi uygulanan hastalar dinlenmeli yaralanmış olan bölgeleri kullanmamalıdırlar. Kompres uygulanan bölge kalpten daha yüksek bir yerde tutulmalıdır.

Dikkat: Her 5 dakikada bir ten rengini kontrol etmeniz ten rengindeki anormal değişikliklerde tedaviyi yarıda kesip doktora başvurmanız tavsiye olunur. Çabuk iyileşeyim diye saatlerce buzu aynı bölgede tutmak ya da 5 dakika arayla sürekli buz tedavisi yapmak çok kötü sonuçlar doğurabilir iki buz kompresi arasında muhakkak 2 saat civarında zaman olmalıdır.

Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 9391
favori
like
share