8.sınıf kalıtımla ilgili sorular - kalıtım soruları ve çözümleri - renk körlüğü soru ve çözümü1 -Çiçekleri çift eşeyli olup kendi kendini dölleyen bir bitki aşağıdaki amaçlardan hangisi için elverişli olabilir?

A . Mutasyonlara engel olunması
B . Değişen ortam koşullarına uyabilen bireylerin elde edilmesi
C . Melez bireylerin elde edilmesi
D . Arı döllerin elde edilmesi
E . Çeşitliliğin sağlanması

Çözüm:

Çiçek yapısında dişi ve erkek organın bir arada bulunması (çift eşeyli) ve kendi kendini döllemesi ile arı döl elde etme şansı yüksektir. Bireyin özellikleri gametlerine geçeceği için kendi gametlerinin döllenmesi sonucu oluşan yeni bireylerde özellikleri devam edecektir. İstenilen özelliklerin yeni nesillerde devam etmesi için bu tür (çift eşeyli) bitkilerin farklı çiçeklerle tozlaşması engellenir. Örnek : Çiçeğin üzerini torba ile kapatılır ve böylece yabancı tozlamadan korunur.

Doğru Yanıt: D2 - "Kuşlarda ZZ kromozomlu zigotun gelişmesiyle erkek, ZW kromozomlu zigotun gelişmesiyle dişi bireyler oluşur."

Buna göre kuşlarla ilgili olarak;ifadelerinden hangileri doğrudur?


A . I ve III
B . II ve IV
C . I, II ve III
D . II, III ve IV
E . I, II, III ve IV

Çözüm:Dişi bireyler,
- W kromozomlu anneden

Erkek bireyler,
- Z kromozomunu anne ve babadan alırlar.


Doğru Yanıt: B


3 - Homozigot kırmızı çiçekli aslanağzı bitkisi ile heterozigot pembe çiçekli aslanağzı bitkisi çaprazlanırsa F1 dölünde oluşan çiçeklerin rengi ne olur? (Kırmızı renk geni beyaza eş baskındır.)

A . % 100 kırmızı
B . % 100 Pembe
C . % 100 Beyaz
D . % 50 Kırmızı % 50 Beyaz
E . % 50 Kırmızı, % 50 Pembe

Çözüm:

Bir özelliği kontrol eden alel çiftinde baskın gibi görünen bir genin fenotipte etkisini tam olarak gösterememesine eşbaskınlık denir. Kırmızı genini ® K beyaz genini ® B ile gösterirsek homozigot kırmızı çiçekli aslanağzı KK ile heterozigot pembe çiçekli aslanağzı KB çaprazlandığında F1 dölünde % 50 pembe, %50 kırmızı çiçekli aslanağzı bitkileri oluşur.

Doğru Yanıt: E


Kız çocuklarının % 50 si renk körü bir aile ile ilgili aşağıdaki ifadelerden hangisi kesin olarak doğrudur?

A . Baba renk körü değildir.
B . 5 erkek çocuğundan üçü renk körüdür.
C . Annenin babası renk körüdür.
D . Babanın annesi taşıyıcıdır.
E . Babadan kız çocuklarına renk körlüğü geni geçme ihtimali %100 dür.

Çözüm:

Renk körlüğü X kromozumu ile taşınan çekinik r geninin etkisi ile ortaya çıkan bir hastalıktır. Kız çocuklarının %50'si renk körü ise baba renk körüdür. Doğacak erkek çocuklarından kaçının renk körü olacağı belirlenemez.
Babanın genotipi XrY'dır. Dolayısı ile kız çocuklarına mutlaka Xr genini verir. Renk körü kız çocuklarının diğer Xr geni anneden gelir. Bu geni kendi annesinden veya babasından almış olabilir. Bu durumda kız çocuklara renk körlüğü geninin babadan geçme ihtimali %100' dur.

Doğru Yanıt: ealıntı

Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 6925
favori
like
share
baba 44 baba 64 Tarih: 09.10.2012 15:31