Alman profesör Gunther Hartmann kansere ve ölümcül virüslere karşı ilaç geliştirdi. Pfizer firması patentine 380 milyon Euro ödedi. AIDS'e karşı da başarı sağlayan ilaç 5-10 yıl içinde piyasada.

Almanya'da Bonn Üniversitesi Kliniği Farmakoloji Bölümü'nü yöneten Prof. Dr. Gunther Hartmann, kanser ile virüslerin yol açtığı AIDS gibi hastalıklara karşı etkili olacak ilaç geliştirmeyi başardı. Amerikan ilaç şirketi Pfizer buluşun patentini satın alabilmek için 380 milyon Euro ödedi.

Bild gazetesinin haberine göre, Almanya'da 1.6 milyon Euro değerindeki 2005 yılı bilim ödülü Bio-Future'yi de kazanan Prof.Dr. Hartmann'ın buluşu sayesinde, vücutta gizlenip hızla çoğalan virüs ve kanser hücreleri tanınıp, yok edilebilecek.

Ölümcül virüs ve kanser hücreleriyle mücadelenin zorluğu, bu tip oluşumların vücudun savunma mekanizmasına karşı kendilerini çok iyi gizleyebilmesinden kaynaklanıyor.

HIV gibi ölümcül virüsler ve kanser hücreleri, sağlıklı hücrelerin içine girerek kendilerini gizliyor ve sonsuz şekilde çoğalarak ölüme sebep oluyor.

Prof. Dr. Hartmann ve Münih Üniversite Kliniği'nden Dr. Veit Hornung'un ortaklaşa geliştirdikleri suni virüs, artık gizlenen kanser hücreleriyle ve ölümcül virüslerin yerlerini tespit edecek ve bağışıklık sisteminin bunları tek tek bulup imha etmesini sağlayacak.

AKCİĞER KANSERİNDE ETKİLİ

İlacın piyasaya sürülmesinin 5 ile 10 yıl alacağı hesaplanıyor. Prof. Dr. Hartmann, Amerikan İova Üniversitesi'nden Dr. Arthur Krieg ile birlikte Hepatit C virüsüne karşı ilaç geliştirmişti.

Pfizer'in piyasaya sürmek için izin beklediği PF3512676 numaralı ilacın, özellikle akciğer kanseri hastalar üzerinde çok etkili olduğu ve başarılı sonuç verdiği belirtildi.

Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 585
favori
like
share
Wish Tarih: 03.11.2006 01:27
evet, cok gec kalinabiliyor...15 gün önce dayimi pankreas kanserinden kaybettik...kanser oldugunu da vefatindan 15 gün önce ögrenmistik...Allah sifa bekleyenlere yardim etsin...tip ne kadar da ilerlermis olmus olsa da bu tip hastaliklara karsi mlsf hala caresiz...bu tür ilaclarin piyasaya sürümü, arastirmalar ve tedaviler keske daha da hizli gerceklesebilse :79:
casper Tarih: 02.11.2006 16:52
özlemcim çünki bu ilaçlarla ilgili pelçok ülkelerden onay almaları gerekiyor bazı prosedürlerden dolayı bu süre maalesef bir ilaç için 3-5 yıl sürüyor.tabbii gönüllü denekler de lazım,

maalesef bu süre içinde iyileşebilecek pekçok hastada hayatını kaybediyor :79:
ozlems_o Tarih: 02.11.2006 16:14
zaten günümüzde bir çok ilaç hastalar için umut ışığı fakat neden ısrarlı piyasaya sürmüolar anlamış değilim :18:

teşekkürler sparky
SU-PERISI Tarih: 02.11.2006 13:09
kanser ve aids hastaları için sevindirici bir haber fakat piyasaya çıkması biraz geç