Uzmanlar, iş bulmanın zor olduğu günümüzde çalışanların depresyona girdiğini söyledi.

ÇUKUROVA Üniversitesi Tıp Fakültesi Balcalı Hastanesi Psikiyatri Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Bekir Aydın Levent, asgari ücretle bile olsa bir iş bulmanın çok güç olduğu günümüzde çalışanların da işini kaybetme korkusuyla depresyona girdiğini söyledi.

Hastaneye tedavi için gelen hastalar üzerindeki gözlemlerini anlatan Prof. Dr. Bekir Aydın Levent işini kaybetme korkusunu en çok sert tutumlu, yüzü asık ve agresif yönetici ve işverenle çalışanların yaşadığını belirtti. Prof. Dr. Aydın, İş yaşamında, yöneticilerin davranışları, çalışanın gelecekle ilgili güven duymasına ya da güvensizlik içinde yaşamasına neden oluyor. Eğer çalışan sürekli işini kaybetme korkusu içinde olursa, bu kendisinde depresyon yaratıyor. Bu kişiler işlerine bağlılık göstermeye çabalasalar da yarınlarının ne olacağını bilmediklerinden, basit bir nedenden dolayı haksızlığa uğrayıp işten atılacaklarını düşünerek verimli olamazlar'' dedi.

İşyeri sahipleri ile yöneticilerin, çalışan kesimin verimini ve motivasyonunu düşüren, Kafam bozulursa hepinizi kapının önüne koyarım tavırlarından kaçınması gerektiğini vurgulayan Prof. Dr. Levent, personelin işine isteyerek ve mutlu bir ruh yapısıyla gelmesini sağlayacak davranışlar sergilenmesinin her zaman için yararlı olacağını, iş verimini artıracağını kaydetti. Güler yüzlülüğün iyi bir yönetici olmada olumlu özelliklerden biri olsa da yeterli gelmeyeceğini belirten Prof. Dr. Levent, asık suratın da çalışanda korku yarattığını, korkunun ise her yapılan işin yanlış mı, doğru mu olduğu kuşkusu ile Acaba bir azar işitecek miyim?gibi güvensizlik duygusu doğurduğunu ve verimi düşürdüğünü söyledi.

DOZU AYARLANMALI

Yönetici ve işverenlerin çalıştırdığı kişilere saygılı olması gerektiğini de sözlerine ekleyen Prof. Dr. Levent, şöyle konuştu:

“Saygı sadece büyüklere gösterilmez, kendinden küçüklere de saygı gösterilmelidir. Günlük hayatta olduğu kadar çalışma yaşamında da sertliğin, hoşgörünün ve sevecenliğin de bir ölçüsü olmalı. Büyük bir hata yapılmışsa buna karşı çok hoşgörülü davranmamak gerekir. Çünkü bu, hataların tekrarını getirir, herkesin içinde onur kırıcı bir şekilde azarlamak da diğer personeli olumsuz yönde etkiler, iş verimini düşürür. Bir kişi uyarılacaksa diğer çalışanların yanında onur kırıcı söz söylemek yanlış olur. Yöneticinin ağzından çıkanı kulağının duyması gerekir. İnsanları harcamak kolay ama birbirini seven başarılı bir gruba yöneticilik yapmak da o yöneticinin başarısı demektir. Aşırı ve gereksiz katı davranışlar yöneticinin aleyhine olur. Çalışanın iş yerine severek, koşarak gelmesi gerekir, ayakları geri geri gitmemeli. İnsan çalıştığı yerde mutlu olmalı. Amirleriyle ve çalışma arkadaşlarıyla huzurlu olmalı. Yönetici ya da personelin iş yerinde herkesi sevmesi pek mümkün olmaz ama karşılıklı saygılı olmak ve belirli ölçülerde dikkatli davranmak gerekir.''

Beğeniler: 1
Favoriler: 0
İzlenmeler: 609
favori
like
share
ozlems_o Tarih: 02.11.2006 16:08
kötü yönetici gerçekten insanı depresyona sokuyo :79:şu an bende depresyondayım daaaa :76:

teşekkürler su perisi