Kirli ve soğuk havalarda burundan nefes alındığında hava süzülerek ve ısınarak akciğerlere gidiyor, bu da hastalıklara yakalanma riskini azaltıyor

AğIzdan nefes alanlar burundan nefes alanlara göre daha çok rahatsızlıklara yakalanıyor. Prof. Dr. Mustafa Erkan, burun orta direği eğriliği, nezle, polip, sinizüt gibi nedenlerle burnun tıkanması halinde ağızdan nefes alınmak zorunda kalınacağına işaret ederek, şunları anlattı: '

BURUN TIKALIYSA

'Ağızdan alınan havanın da nemlendirilmesi gerekir. Ağız içinde burundaki gibi bunu yapabilecek bir sistem yoktur. Kuru hava, dudakların, diş etlerinin, dilin, yanakların ve yutağın mukozasının nemini alarak kurutur. Burnu tıkalı olanlar uyandıklarında perişan olurlar. Dudakları çatlar, diş etlerinde gerilemeler, dillerinde kuruluklar oluşur. Bunun sonucunda da kronik faranjit dediğimiz hastalık ortaya çıkar.

RİSKİ AZALTIN

Eğer dudaklar, dil, diş etleri ve yutak sürekli tahriş oluyor, nemini kaybediyor, tozlarla tahriş oluyorsa bu bronşite ya da akciğerlerde başka problemlere de yol açabilir. Ağızdan alınan nefeste, hava olduğu sıcaklıkta ve kirlilikte akciğerlere gidiyor. Burundan alındığında ise bu unsurlar azalıyor. Bunun yanında, ağız ve burunu atkı ile kapatmak da riski azaltıyor.

Akıntıyı hafife almayın

Uzmanlar burun akıntısının çocukluk çağında çok sık görülen bir şikayet olduğunu belirterek, kafa travması, tümör, doğuştan kaynaklanan bazı beyin-omurilik anomalileri nedeniyle, beyin-omurilik sıvısının burun akıntısı olarak gelebileceğini söylüyor. Yeni doğanlarda, burunda darlık, tıkanıklık gibi doğumsal burun anomalileri ve akut sinüzit ile bronşit, kızamık, boğmaca gibi hastalıkların başlangıç dönemlerinde de su gibi burun akıntısı görülür.

TEPKİ VERİYOR

Bazen burun akıntısı ve burunda şişme, nazal mukozanın, soğuk hava, nem değişiklikleri, sigara içilmesi, baharatlı yiyecekler tüketilmesi, stres gibi çeşitli uyarılara verdiği tepkidir. Kafa travması, tümör, doğuştan kaynaklanan bazı beyin-omurilik anomalileri nedeniyle burundan beyin omurilik sıvısı akıntı olarak gelebilir.

Beğeniler: 2
Favoriler: 1
İzlenmeler: 948
favori
like
share
SU-PERISI Tarih: 03.11.2006 15:10
faydalı bilgilerin için saol özlem