çizgi çalışması nasıl yapılır - düzenli çizgi çalışmaları - bitişik yazı çalışmasıİlk okuma-yazma öğretimine bitişik eğik yazı ile başlanmaktadır.Öğrencilerinin anatomik yapıları gereği kalemi eğik olarak tuttukları gözlemlenmiştir. Bu ve buna benzer birçok nedenden dolayı bitişik eğik yazı faydalıdır .

Yazma faaliyetlerinin temelinin çizgi çalışmaları oluşturur.

Yazmaya başlamadan önce öğrencilerin çeşitli oyunlarla el kol kasları geliştirilmelidir. Bu çalışmalarla öğrencilerin kas esnekliği sağlanmalıdır.

Serbest çizgi çalışmaları bitişik eğik yazıya hazırlayıcı nitelikte olmalıdır. Öğrencilere çeşitli resimler yaptırılır. Yapılan bu çalışmalar çevrede görülen ve bilinen varlık ve nesnelerden örneklendirilerek öğrencinin çevresiyle bütünleşmesi ve yaptıklarını anlamlandırması bakımından önemlidir. Bu aşamada şu çalışmalar yapılabilir.Karalama (kuş yuvası, çember, bulut yapma). Sürekli ve eğik çizgiler çizme (dalga, yılan, halat vb.).


Düzenli çizgi çalışmaları:

Bu aşamada yapılacak çizgi çalışmaları harfleri yazmaya hazırlık niteliğindedir. Bu amaçla şu çalışmalar yapılabilir.

İki çizgi tek aralıktan oluşan satır aralığına çizme. İki satır çizgisinin arası 2 cm olmalıdır.

Dört çizgi üç aralıktan oluşan satır aralığına çizme. Dış iki çizgi arası 2 cm olmalıdır.

Dört çizgi üç aralıktan oluşan standart yazı aralığında çalışma. Dış iki çizgi arası 1.3 cm olacak şekilde düzenlenmelidir.
alıntı

Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 868
favori
like
share