Diş fırçası İsviçrede yılda 2 kez, Türkiyede ise 2 yılda bir kez yenileniyor. Diş hekimleri bu tabloyu değiştirmek ve 180 bin kişiye ücretsiz diş bakımı yapmak için 5-26 Kasım tarihlerinde bir araya geliyor.

İSTANBUL - Diş hekimleri Türkiyenin alarm veren ağız sağlığı için harekete geçiyor ve 3000 diş hekimi sağlıklı gülüşler için bir araya geliyor. Sağlık Bakanlığının desteklediği ve Türk Periodontoloji Derneği ile Colgatein düzenlediği Ağız Sağlığı Haftaları, 6-25 Kasım tarihleri arasında gerçekleştirilecek ve 180 bin kişiye ücretsiz diş bakımı yapılacak.


AĞIZ SAĞLIĞI BİLİNCİ YETERLİ DEĞİL
Türk Periodontoloji Derneği Başkanı Prof. Dr. Yaşar Aykaç, Türkiyede ağız sağlığının yıllardır alarm verdiğini ancak önemsenmediğini belirterek amaçlarının, Türkiyede ağız sağlığı bilincinin yerleştirilmesi olduğunu söyledi. Aykaç,
Prof. Aykaç, "Türkiye'de ağız ve diş sağlığı verileri tehlikeli boyutlara ulaştı" diyor.

Türkiyede ağız diş sağlığına yeterince önem verilmiyor. İngilterede yıllık diş macunu tüketimi kişi başına 486 gram iken, Türkiyede 86 gramdır. Bu oran Çinde 202, Rusyada 345, Güney Afrikada 431 Almanyada 475, Amerikada ise 572 gram. Yine aynı şekilde İsviçrede kişi başına yılda 2 diş fırçası düşerken yani orada yılda iki kez diş fırçası değiştirilirken bizde kişi başına yarım diş fırçası düşüyor çünkü Türk halkı iki senede bir fırça değiştiriyor&dedi.

GENÇLER DİŞ MACUNUNDAN ÇOK JÖLE KULLANIYOR
Prof. Aykaç, özellikle gençlerin dış görünüşlerine verdiği önemi ağızlarına vermediğini ve jöle kullanımının diş macunu kullanımından çok daha fazla olduğunu vurguladı. İstanbul Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi Dekan Yardımcısı Prof. Dr. Serdar Çintan ise son 15 yıldır büyük kentlerde yaşayanların ağız diş sağlığına daha fazla önem verdiğini ancak bunun yeterli olmadığını ifade etti. Bu durum sosyo ekonomik yapıdan daha çok eğitimle ilgili. Çünkü sosyo ekonomik seviyesi alt düzeyde olan bazı insanların ağız ve diş sağlığına olağanüstü önem verdiklerini ve çocuklarını en ufak bir problemde diş hekimine götürdüklerini gözlüyoruz. Ama sosyo ekonomik durumu iyi olan bazı insanların çok kötü bir ağız hijyenine sahip olduklarını da görebiliyoruz.

DİŞ ÇÜRÜĞÜ KALP HASTALIĞINA NEDEN OLUYOR
Diş eti hastalığı ve diş çürüğü yapan mikroorganizmaların başta kalp hastalıkları olmak üzere bir çok ciddi sağlık sorununa neden olduğunu belirten Çintan, Bu mikroorganizmalar miyokart enfarktüsü geçiren hastaların dokularında ortaya çıktı. Bu çok önemli bir ve ciddi bir ilişkidir, diş ve diş eti hastalıkları ile genel sağlık arasında çok ciddi bir etkileşim olduğunu biliyoruz dedi.

GÜNDE EN AZ 2 DEFA VE 2 DAKİKA
Prof. Çintana göre ağız sağlığının formülü ise çok basit.Bakterileri ağzınızdan uzaklaştırdığınız zaman diş ve diş eti hastalıklarından korunuyorsunuz. İdeal olanı her öğünden sonra dişlerin fırçalanmasıdır ancak özellikle kentlerdeki yaşam temposu göz önüne alınırsa en azından sabah ve mutlaka yatmadan önce dişler fırçalanmalı. Bu işlem en azından 2 dakika sürmeli, bir leblebi büyüklüğünde macun kullanılmalı ve sorun olmasa da altı ayda bir diş hekimine gidilmeli.

ÜCRETSİZ DİŞ BAKIMI YAPILACAK
Ağız ve diş sağlığı ile diş hekimine daha fazla gitme alışkanlığını artırmak istediklerini vurgulayan Colgate Yönetim Kurulu Üyesi Ahmet Pura, Böyle bir sosyal sorumluluk projesi içinde olmaktan mutluyuz. Kampanyamıza 3000 civarında gönüllü diş hekimi katılacak ve 180 bin civarında da başvurana ağız ve diş sağlığı yönünde hizmet verilecek. Gazetelerde gönüllü diş hekimlerinin listeleri yayımlanacak, halk da telefonla randevu alarak diş bakımı, muayene ya da tedavisini ücretsiz olarak yaptırabilecek dedi.


Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 716
favori
like
share
kızıl_ötesi06 Tarih: 09.11.2006 16:18
bu kar işte bizim sağlığa ve kendimize verdiğimiz önem
Wish Tarih: 09.11.2006 00:52
benim dis doktoru fobim oldugundan dis sagligina özen gösteririm ve mlsf kolay kolay gitmem disciye ve fircami da 3 ay'a bir degistiririm...eger ki gidiyorsam doktora artik agridan yüz felci geciriyorum sandigimdan ve en agir agri kesicilerin bile fayda etmedigindenir :76: en son 2 yil önce gittim ve bu aralar yine hapci durumundayim :79:...o kadar temizlige özen gösteriyorum yine de cikiyor bir seyler... :16:
enrique Tarih: 08.11.2006 10:14
tamam altı ayı geçmiş olabilir, bugün hemen değiştiricem fırçamı.
DİDEM Tarih: 07.11.2006 14:53
ağız ve diş sağlığı için, 6 ayda bir değiştirmek gerekir :85:
enrique Tarih: 07.11.2006 11:25
2 sene olsa öpüp başıma koyucam, 5 senedir aynı diş fırçasını kullanıyorum Tabiki yalan söylüyorum :10:

Şaka bir tarafa, sabah akşam dişimi fırçalıyorum, en iyi olduğunu düşündüğüm diş macunlarını kullanmaya çalışıyorum, 6 ayda bir falan da diş hekimine kontrol ettiriyorum dişlerimi ama yine de çok beyazlarmış gibi gelmiyor bana. Sigara kullanmam mı acaba bunun sebebi.
ozlems_o Tarih: 05.11.2006 17:03
hiç önemsemiyoruz diş sağlığını hiçç :18:

teşekkürler su perisi umarım dikkat çekerde önem kazanır bu konu
casper Tarih: 05.11.2006 09:02
maalesef ülkemizde ağız ve diş sağlığına gereken önem verilmiyor,çoğu insan dişini bile haftada birkez fırçalıyor :79: