Şişmanlığı önlemenin altın kuralları
Ege Obez Hasta Derneği`nin hazırladığı kitapta, şişmanlığı önlemek amacıyla yemek yeme, alışveriş ve aktiviteyle ilgili bazı davranış değişiklikleri önerildi:

Güne erken başlayın, uyandıktan sonra yatakta kalmayın. Etli-kıymalı yemeklere yağ koymayın, evde tatlı yapmayın

Ege Üniversitesi Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Candeğer Yılmaz`ın önderliğinde Ege Obez Hasta Derneği, sağlıklı beslenmenin altın kurallarını bir kitapta topladı. Beslenmenin, karın doyurmak değil, insanın sağlıklı olarak yaşayabilmesi için gerekli öğeleri vücuduna alması şeklinde tanımlandığı kitapta, şu davranış biçimleri önerildi:

AKTİVİTE OLMAZSA OLMAZ

Güne erken başlayın, yedi-sekiz saatten fazla uyumayın, uyandıktan sonra yatakta kalmayın. Asansör yerine merdiven kullanın, hızlı tempoyla yürümeye çalışın. Haftanın dört-beş günü egzersiz yapın, pasif yerine aktif jimnastiği tercih edin. Aktif ve hareketli kişilerle birlikte olmaya özen gösterin. Hafta sonları için aktif planlar yapın. Ayakta durmaya ve yürümeye daha fazla zaman ayırın. Bir şey getirip götürmek için çocuklarınızı kullanmayın. Her gün yarım saat daha az TV seyredin... Yemek yemeyle ilgili değiştirilmesi istenen davranış biçimleri sıralanırken da az ve sık yenilmesi, öğün atlanmaması önerildi. Acıkma duygusunun bastırılması için salatalık, domates, marul gibi düşük kalorili yiyeceklerin tercih edilmesi, her gün sebze ve meyve yemeye dikkat edilmesi, yemekler için küçük, yağsız salatalar için ise büyük tabak kullanılması da öneriler arasında yer aldı. Kitapta, bol su içilmesi, açık büfelerden kaçınılması istendi.

ALIŞVERİŞ LİSTESİ YAPIN

Alışverişle ilgili önerilerde ise ``Çarşıya tok çıkın, listenizden fazlasını almayın, yeme isteği uyandıran TV programları ve reklamları izlemeyin`` denildi. Kitapta ayrıca; etli-kıymalı yemeklere yağ konulmaması, kızartma-kavurma ve sostan kaçınılması ve evde tatlı yapılmaması önerilerildi.

Beğeniler: 1
Favoriler: 0
İzlenmeler: 538
favori
like
share
Garip07 Tarih: 21.12.2006 03:10
paylasim icin sagol arkadasim
ferdifon5 Tarih: 06.12.2004 14:53
Ya gercekten cok sacma Evde tatli yapamayin Ya birakin insanlar diledigi gibi yesin ler :21: Saka bir yana Gercekten Gerekli olan uyarilar tesekkürler Ilginc tir ki Bu kitaplari yazanlar yada uyarida bulunan lar da sisman Kitaba mi inanalim Yoksa Ýazan kisiyemi :20:
ByStranqe Tarih: 06.12.2004 14:45
ßiLgi İçin Te$ekkürler.........