dış kulakta kaşıntı - dış kulakta kızarıklık - kulak egzamasıEn çok rastlanan iki nedeni, enfeksiyon ve alerjidir. Çok kişi parmağını kullanarak ya da herhangi bir sivri maddeyle kaşıntıyı hafifletmeye çalışır. Bu, dış kulak yolunun derisini zedeler, enfeksiyona, hattâ apseye neden olur.


Kulak kanalının egzeması hemen her zaman bir alerjiden doğar. Tırnak cilası, saç boyası, vernik, göz makyajı mümkün olan alergenlerden bazılarıdır. Hastalık şiddetli olduğunda, enfeksiyon görülebilir. Enfeksiyon bulunduğunda antibiyotikler kullanılır.

Tedavi, bütünüyle, doktorun gördüğü lokal hastalığın durumuna göre yapılır. Daha sonra, deri tahrişini yapan şeyi bulmak için olasılıkları ayıklamak önemlidir.

Kulak kaşıntısı, kendi doktorunuzun yazacağı bir merhem ya da damlalarla kolayca kontrol altına alınabilir. Önce, doktorun, kulakzarında delinmeler ve başka kulak hastalıkları bulunmadığından emin olması gerekir.

Ucuna pamuk sarılmış öteberi ile kulağı karıştırmak, ucundaki pamuk iyice gevşeyip yumuşatılmazsa, zedelenmelere neden olabilir.

alıntı

Beğeniler: 1
Favoriler: 0
İzlenmeler: 2901
favori
like
share