Soğuk havalarda hastalıktan korunmak için C vitamini içeren besinlere ağırlık verin.

Uzmanlar son günlerde etkili olan soğuk havaya karşı en etkili korunma yöntemlerinden birinin, ağırlıklı glikoz içeren pekmez ve bal ürünleri tüketmek olduğu bildirildi. Uzmanlar, ''Soğuk havalarda hastalıktan korunmanın en etkili yolu, beslenmeye gereken önemin gösterilmesinden geçer.'dedi.

BESLENME ÖNEMLİ
Düzenli ve doğru şekilde beslenerek kış aylarında vücut direncinin artırılması gerekir. Bu amaçla bolca C vitamini içeren portakal, mandalina, greyfurt gibi narenciye ürünleri tüketilmelidir. Vücudun direnci yüksek tutulduğu takdirde, hastalıklara yakalanma riski de azalır''

YAŞLILAR ÇOK ETKİLENİYOR
Soğuk, özellikle akciğerin akut veya kronik tüm hastalıklarını tetikliyor. Bronşit, astım gibi sağlık sorunları daha sık görülüyor. Ayrıca kronik böbrek ve diyabet hastaları, kalp hastaları, by-pass geçiren kişiler aşırı soğuklardan çok daha fazla etkileniyor. Yaşlıların, çocukların, kalp, astım, diyabet gibi sağlık sorunları olan kişilere havanın çok soğuk olduğu günlerde mecbur kalmadıkça sokağa çıkmamaları gerekiyor.

Aklınızda bulunsun

* Enerji alımını artırmaya dikkat edilmelidir. Ancak aşırı yağlı yemek ve az hareket, kilo almaya yol açar. Bu yüzden öğünler muntazam yenilmeli. Sabah kahvaltılarına, enerji verecek mevsim meyve ve sebzelerine ağırlık verilmelidir.

* Soğukta özelikle hamileler, mevsim hastalıklarına yakalanmamaya özen göstermeli, toplu yerlerden uzak durmalı, maske ile korunmalıdır.

* Astımı olanların ilaçlarını düzenli almaları, mecbur kalmadıkça dışarı çıkmamaları, hava kirliliğinden, soba ve kömür etkisinden sakınmaları gerekiyor.

* Yüksek tansiyonu olanların da ilaçlarını titizlikle kullanmaları, direnç artsın diye diyeti bozmamaları, tuzlu yememeleri önem taşır.

Beğeniler: 1
Favoriler: 1
İzlenmeler: 450
favori
like
share
guven80 Tarih: 11.11.2006 12:42
paylaşımlarınız için teşekkürler
kızıl_ötesi06 Tarih: 10.11.2006 13:34
Enerji alımını artırmaya dikkat edilmelidir. Ancak aşırı yağlı yemek ve az hareket, kilo almaya yol açar. Bu yüzden öğünler muntazam yenilmeli. Sabah kahvaltılarına, enerji verecek mevsim meyve ve sebzelerine ağırlık verilmelidir.


demişsin ya orda kahvaltıda meyve yemek yerine bal falan tereyağ pekmez inan çok enerjik yapıyo :3:
fiber_optic Tarih: 07.11.2006 16:16
direncimizi düşürmemesi mi kaldı resmen yıktı geçti şu anda per perişan haldeyiz yine de Allah'a hamd olsun bol bol C vitamini bu soğukları aşar gerçi bana etki yapmıyor da :2:
casper Tarih: 07.11.2006 16:09
bol c vitamini tüketmeli ve sıcak bitki çayları içilmeli
DİDEM Tarih: 07.11.2006 14:55
bağışıklık sisteminin güçlü olması için en iyi ilaç
enrique Tarih: 07.11.2006 11:18
Soğuk havaların en iyi ilacı bence, pekmez.

Hiç pekmez içmiyorum, veya bal yemiyorum ama çok faydalı olduklarını biliyorum.
ozlems_o Tarih: 06.11.2006 07:04
şu an benim direncim düşmüş durumda zaten :79:

:67: bu da çalışmamı engellio açıkçası

teşekkürler su perisi