Bebeğin banyosuna gösterilen özenin bebekle anne arasındaki sevgi bağlarını güçlendirdiği, ayrıca günaşırı banyonun bebeğin sağlıklı bir cilde sahip olmasını sağladığı bildirildi


Çukurova Üniversitesi (ÇÜ) Tıp Fakültesi Çocuk Acil Tıp Birimi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Hayri Levent Yılmaz, bebeğin sağlıklı ve temiz bir cilde sahip olması için banyosuna özen gösterilmesi gerektiğini ifade etti. Bebeklerin banyosu sırasında onlar için özel olarak hazırlanmış ürünlerin kullanılmasının önemine dikkati çeken Yılmaz, ''bebeklerin gün aşırı banyo yaptırılması, temiz ve güzel bir cilde sahip olmalarını sağlarken, anne ile bebek arasında sevgi ve iletişim bağlarının kuvvetlenmesine de neden olur'' dedi.

Yılmaz, bebeklerin tok karnına banyo yaptırılmaması gerektiğini belirterek, tok karınla yaptırılan banyoların kusma nedeni olabileceğini söyledi. Yılmaz, bebekleri yıkamaya başlamadan önce dikkat edilmesi gereken unsurları ise şöyle anlattı:

''Banyo için gereksinim duyabileceğiniz her şeyi elinizin altında hazır bulundurun. Küvet bel hizanızda olsun. Oturmak ya da çömelmek yerine ayakta durmayı bel sağlığınız için tercih edin. Banyo suyunun uygun sıcaklıkta olduğundan emin olmak için bileğinizin içi veya dirseğinizle suyun sıcaklığını kontrol edin. Bebeğinizi soyun ve havluya sarın, henüz alt bezini çıkartmayın. Bebeğinizi kesinlikle suyun yanında yalnız bırakmayın.''

Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 519
favori
like
share
guven80 Tarih: 11.11.2006 12:31
çok dogru teşekkürler
kızıl_ötesi06 Tarih: 10.11.2006 14:45
yaww onları yıkarken bizd zewk alırız çok tatlı şiler yaww
enrique Tarih: 07.11.2006 10:38
Aman da aman özlems_o bebekle ilgili bilgilerde verirmiş.

EEeee özlem artık evlende yiğenlerimizle oynayalım yaaa

Ya kızma lütfen affına sığınıyorum yine :78:
sennur Tarih: 06.11.2006 13:20
:2:verdiğin bilgiler için teşekkürler özlem
SU-PERISI Tarih: 06.11.2006 08:12
Eğer hava şartları ve evinizin sıcaklığı uygun ise bebeğinizi her gün banyo yaptırılmalı. Çünkü banyo, bebeğinizin rahatlaması ve gelişimi açısından önemli. Ancak şartlar uygun değil ise banyoyu gün aşırı yapmalı.