Gülmek, doğal terapi
Psikoloji üzerinde terapi etkisi yapan gülmenin masrafsız bir tedavi yöntemi olduğunu belirten Gülme Kulübü Başkanı İlham İnan Dündar, "Gülmek, insanın kendisini iyi hissetmesini sağlıyor" dedi.

Yapılan araştırmalara göre, gülmenin sağlık üzerine olumlu etkiler yaptığını anlatan Dündar, herkesi içinden geldiği kadar gülmeye, bunu yapamayanları ise her fırsatta komik filmler izlemeye yada eğlenceli ortamlara katılmaya çağırdı.

Hayatı rutin olmaktan kurtarmanın en iyi yollarından birisinin de bazı radikal değişiklikler yapmak olduğun ifade eden Dündar, "İşe önce saç stilinizi değiştirmekle başlayabilirsiniz. Ardından kendinize değişik bir giyim tarzı oluşturun ve alışverişlerinizi bu doğrultuda yapın. Ayrıca evinizde de yenilikler yapabilirsiniz. Örneğin, başka bir eve taşınabilir veya sadece dekorasyonu değiştirebilirsiniz" diye konuştu.

İnsanların kendilerini şımartmasının da bir çeşit terapi olduğunu dile getiren İlham İnan Dündar, "Hafta içinde kendinize bir gün belirleyin. Bu, işlerinizin en az yoğunlukta olduğu bir gün olabilir. Çocuklarınız okuldayken veya bakıcı evdeyken, kendinize ait bir program yapın. Önce küveti doldurup içine rahatlatıcı losyon veya aroma yağları ilave edin. Ardından, vücudunuz tamamen dinlenene kadar küvette yatın. Hatta bunu yaparken müzik açın, yanınıza içecek ve bir de kitap alın. Bu şekilde hem vücudunuzu hem de ruhunuzu dinlendirmiş olursunuz. Banyo keyfi bittikten ve iyice durulandıktan sonra, vücudunuzun her bölgesini kremlemeyi ihmal etmeyin. Sonra da zamanınız doğrultusunda canınız en çok ne çekiyorsa, onu yapın" şeklinde konuştu.

İnsanların günü yaşayamamaktan şikayet ettiğini söyleyen Gülme Kulübü Başkanı İlham İnan Dündar, "Genellikle çoğumuz, hayatımızı önceden planlamayı tercih ediyoruz. Bu şekilde de bugünü yeterince farkına vararak yaşayamıyoruz. Bu nedenle hayatınızı arada bir plansız, anlık yaşayın. Göreceksiniz bu yaşamdan daha fazla tat almanızı sağlayacak. Kendinizi ödüllendirin. Eğer tatlı yemeyi seviyorsanız, kendinizi arada bir çikolata, tatlı veya şekerlemelerle (düşük kalorili) ödüllendirebilirsiniz. Ancak miktar konusunda dikkatli olun. Aksi halde sağlığınızı zorlayabilirsiniz. Tatlı yemek yerine başka şeyler de tercih edebilirsiniz. Bunun da ne olduğuna kendiniz karar verin" ifadelerinde bulundu.

Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 798
favori
like
share
doktoruydu Tarih: 27.01.2006 10:02
teşekkürler


eline sağlık


liamsi Tarih: 08.01.2006 01:01
teşekkürler elinize sağlık
refik Tarih: 03.01.2006 15:14
bilgilerin için teşekkürler
ens_selman Tarih: 29.12.2005 14:25
paylaşım için teşekkür ederim kardeşim ellerine sağlık
XMaSteR Tarih: 29.12.2005 14:12
[COLOR=orangered]ellerine sağlık arkadaşım paylaşımın için teşekkürler
SU-PERISI Tarih: 29.12.2005 09:27
paylaşım için teşekkürler
DeNiZKiZi Tarih: 28.12.2005 12:23
Bilgiler icin cok tesekkurler pascal kardesim ellerine saglik
tarkın Tarih: 28.12.2005 12:21
paylaşımın için sağol
casper Tarih: 28.12.2005 11:33
paylaşımın için teşekkürler