akrilik nedir - akrilik boya nasıl yapılır - akrilik boya yardımcı maddeleri - akrilik boyaların özellikleri - akrilik boya örneğiİllüstratörler tarafından yaygın olarak kullanılan akrilik (polimer emülsiyon) boyalar, diğer su esaslı boyalara göre bazı üstünlüklere sahiptir: Çabuk kurur ve kuruduğunda sudan etkilenmezler.

Bu nedenle üzerine başka bir su esaslı boya ile çalışabilir. Suluboya gibi saydam, guaj gibi örtücü ya da yağlıboya gibi kalın tabakalar halinde kullanılabilir. Akrilik boya, tüp ya da cam şişe içinde satılır.

Akrilik boyalar; fırça, spatula ya da doğrudan doğruya tüpten, her türlü yağsız yüzeye uygulanabilir. Pistole ile püskürtmeye elverişlidir. Kullanılan fırçalar, çalışmanın bitiminde bekletmeden yıkanmalıdır. Fırça üzerinde kuruyan akrilik boyayı temizlemek mümkün değildir.

Akrilik boya, bol suyla ya da “polymer” adı verilen bağlayıcı maddelerle inceltilerek, suluboya gibi saydamlaştırılabilir. Polymer, akrilik boyanın parlaklığını artırır.Akrilik boya yardımcı maddeleri ile farklı görsel etkiler yaratılabilir:

1-Glaze Medium: Boyayı saydamlaştırır ve kuruma süresini uzatır. Boyanın yapışma özelliğini arttırır.

2-Texture Paste: Kalın boyama tekniğinde (Impasto) kullanılır.

3-Water Tension Breaker: Boyanın akıcılığını arttırır, homojen dağılımını sağlar. Fırça izlerini yokeder.

4-Gel Retarder: Kuruma süresini uzatır, saydamlığı arttırır.

5-Gloss Medium: Parlamayı arttırır. Kaba dokulu tuval ya da kağıt için elverişlidir.


alıntı

Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 3802
favori
like
share