demir eksikliği anemisini .

Anemi kanda alyuvar ve hemoglobin miktarının düşük olmasıdır. Hemoglobin alyuvarlarda bulunur. Görevi oksijen taşımaktır. Hemoglobinin yapısında demir bulunur. Eğer kişide demir miktarı az ise hemoglobin yapılamaz. Takiben alyuvarlar yapılamaz. Ve sonuç anemi olarak karşımıza çıkar. Tüm anemiler içinde en sık görüleni demir eksikliği anemisidir.

Demir ince barsaklardan emilir. Ter, dışkı, idrar ile kaybedilir. Vücudumuzda demir depoları vardır. Genellikle kadınların demir depoları daha azdır ve bu nedenle demir eksikliği anemisi kadınlarda daha sık görülür. Gereksinim bebeklik, hamilelik, ağır hastalık ve emzirme dönemlerinde artar. Bu dönemlerde demir desteği yapmak gerekir. Ayrıca 4 aya kadar sadece anne sütüyle beslenen bebeklere de demirle takviye edilmiş mamalar verilmelidir.
Kanda demir eksikliğine sebep olabilecek durumlar üç grupta toplanır: 1- Demirin barsaklardan az miktarda emilmesi 2- Demirin diyet ile az miktarda alınma 3- Uzun süreli kanamalar ile demirin kaybedilmesi. (mide kanaması, kanser hastalıkları

Hastalık uzun süre dikkat çekici bir belirti vermez. Anemi derinleştikçe belirtilerin şiddeti artar. Tırnak altı, göz kapağı içi, avuç içleri ve dudaklarda solgunluk, halsizlik, efora karşı dayanıksızlık, çabuk yorulma, ara ara gelen çarpıntı hissi, nefes almada güçlük ya da nefes açlığı, soğuğa dayanıksızlık, el ayaklarda üşüme, ağız kenarlarında ve tırnaklarda çatlaklar, tırnaklarda biçimsizlik, toprak, buz, kireç taşı gibi maddeleri yemek isteği, dilde tahriş

Kırmızı et, karaciğer, et, balık, tavuk, kuru üzüm, yumurta sarısı, sebze, pirinç demir açısından zengin olan gıdalardır. Hepimizin bildiği üzere ıspanak demir deposudur ama bezelyede ıspanakta bulunandan daha çok demir bulunur. Temel Reis bizi bu konuda yanıltmıştır maalesef!

Yemeklerde veya yemeğin hemen ardından süt, süt ürünleri ve çay demir emilimini azaltır. C vitamini kaynağı olan limon, portakal, mandalina gibi turunçgiller ise demir emilimini arttırır.

Demir eksikliği anemisinin tanısı için yapmanız gereken sadece doktorunuzun isteyeceği birkaç test için laboratuara kan vermektir.

Demir eksikliği anemisinin teşhisi kadar tedavisi de oldukça kolaydır. Tedavi demir preparatlarını ortalama 6-12 ay süreyle (kapsül, enjeksiyon, şurup kullanarak yapılır. Ancak tedavi sürecinde belli aralarla laboratuar ile kontrollerini de ihmal etmemek gerekir.

Beğeniler: 1
Favoriler: 0
İzlenmeler: 590
favori
like
share
guven80 Tarih: 11.11.2006 12:20
teşekkürler
kızıl_ötesi06 Tarih: 10.11.2006 15:22
balık balık balık ben bunu bilir bunu sölerim sağlıktada bir numatalı yiyecek teşekkürler bizi bilgilebdirdiğin için :3:
enrique Tarih: 07.11.2006 10:34
Teşekkürler su perisi
ozlems_o Tarih: 07.11.2006 06:55
evet ben bi ara demir eksikliği nedeniyle o bahsettiğiniz kapsüllerden ve küçük şişlerdeki o igrenç sıvılardan içtim :85: aslında yeninden kullanmam gerekio ama işte neysee

teşekkürler canım