1972 yılında Kahramanmaraşda öğretmen bir babanın çocuğu olarak dünyaya gelen Kıraç ilk öğrenimine burada başladı. 1982de ilkokul dördüncü sınıftayken babasının tayini nedeniyle ailesiyle birlikte İstanbula yerleşti. İlk orta ve Lise eğitimini İstanbul Hasköyde tamamladı.

Küçük yaşlarda müziğe olan eğilimi ortaya çıkan Kıraçın ilk enstrumanı kendi kendine öğrendiği babasına ait bağlamaydı. Liseye başladıktan sonra onun bu yeteneğini keşfeden müzik öğretmeni Refik Köksalın ilk gitarını hediye etmesi Kıraçın hayatında bir dönüm noktası oldu.

Lise eğitimini tamamladıktan sonra Marmara Üniversitesi Atatürk Eğitim Fakültesi Müzik Öğretmenliği bölümüne girdi. Hem çok sevdiği müzik konusunda eğitimini sürdürecek hem de baba mesleğini devam ettirebilecekti. 1992 yılına gelindiğinde Ortaköy Martı barda sahne hayatına başladı. Kendi müziğini daha geniş kitlelere duyurma, paylaşma arzusu sonucu 1994 yılında ilk demo kasetini hazırladı. Pek çok firmayla görüşmeler yaptı hiçbir sonuç alamadı. Sonunda albümünün finansmanını kendi karşılayarak Deli Düşü tamamladı. Çeşitli firmalarla görüşmeleri yine sonuçsuz kaldı.. Bir arkadaşının aracılığıyla TMC ile tanıştı. 1998 yılı mayıs ayında ilk albümü Deli Düş müzikseverlerle buluştu. Dağların Kadını Talihim Yok Bahtım Kara ve Ben Yolumu Bulurum şarkılarına klip çekilen Kıraç başlangıçta çok geniş kitlelere sesini duyuramadı ama sağlam bir dinleyici kitlesinin çekirdeğini oluşturmayı başardı.

1999 Yılı aralık ayında ikinci albümü Bir Garip Aşk Bestesi çıktı. İlk klibi Gidiyorum un başarısının ardından Kıraç dinleyenler bir çığ gibi büyümeye devam etti. Bu albümde Bir Garip Aşk Bestesi ve Karahisar Kalesi parçalarına klip çekildi.

2001 yılı Şubat Ayında Funda Ararla yaptığı düet albüm  Sevgiliye albümü Sevgililer Günü anısı olarak dinleyicilerle buluştu. Bu albümde Sevgiliye ve Çeşminaz parçaları kliplendi. 2001 Yılı sonunda müzikseverlerle buluşan Zaman albümüyle geniş kitlelere sesini duyurmaya devam etti. Bu albümde Endamın Yeter. Gönül, Kan ve Gül, Yıllar Sonra ve Zaman parçalarına klipler çekildi. O artık konserler için bir şehirden bir şehre koşan, bütün parçaları konserlerde binlerce kişi tarafından söylenen ve her manada sevenleriyle buluşan bir sanatçı oldu.

2002 yılında TMC Filmden gelen bir diziye jenerik ve müzik yapma teklifi müzikal yaşamında yeni bir kapı açtı. Zerda nın jeneriği ve müzikleri geniş kitlelerin ilgisini çekmeyi başardı. Milyonlarca izleyici her hafta dizide olacakların yanı sıra müzikleri, yeni melodileri merakla beklediler. 2003 yılı baharında dizinin müziklerinden oluşan Zerda albümü müzik marketlerdeki yerini alarak başarılı bir satış grafiği yakaladı. Zerdanın başarısını bir başka dizi, Bir İstanbul Masalı takip etti. 2003 Eylül ayında yeni albümü Kayıp Şehir için stüdyo çalışmalarına başladı. Kıraç ve son albümü Kayıp Şehir 2 Mart 2004 tarihinde sevenleriyle buluştu.İlk klibini internet sitesindeki hayranlarının oylarıyla Razıysan Gel adlı parçaya çeken Kıraç ikinci klibi 'Senden Başka' ile tüm tv kanallarında gösterime girdi

Etiketler:
Beğeniler: 1
Favoriler: 0
İzlenmeler: 662
favori
like
share
MechhuL Tarih: 01.11.2004 08:35
kutlukhan teşekkürler ellerine sağlık
DJ Hakan Tarih: 01.11.2004 08:18
saol kutluhan kirac super soyliyo :5:
funnyfun Tarih: 01.10.2004 15:11
ellerine sağlık
Excel Tarih: 22.09.2004 20:37
:10:
kutlukhan Tarih: 09.09.2004 10:10
Den canını sıkma devamı var

GaLo Tarih: 06.09.2004 09:54
Ellerine saglik dostum bende sıkı bir Kıraç hayranıyım
akillideli Tarih: 05.09.2004 15:30

tesekkürler, ellerine saglik