uçuk nedir - dudak uçuklaması - uçuğa ne iyi gelir - uçuğa ne yapılır - uçuk bulaşıcımıdır - herpes virüsİnsanlarda gözlenen uçuk yani herpes virüs enfeksiyonları başlıca iki şekilde ortaya çıkar. Birinci tip sıklıkla başve boyun bölgesinde (en sık dudak çevresinde) ikinci tip uçuk genital bölgeye yerleşir.


Birinci tip herpes enfeksiyon ( %80 HSV 1, %20 HSV 2) tüm dünyada yaygındır. Kişi ilk defa herpes virus ile karşılaştığında genellikle ateş bölgesel lenf bezlerinin şişmesi olaya eşlik eder. Bağışıklığı sağlam olan kişilerde hastalık genellikle kendiliğinden birkaç hafta içinde iyileşir.Ancak vücudun bağışıklık sistemi virüsleri tümüyle yok edemez ve virüsler bölgesel sinirler boyunca ilerleyerek sinir köklerine ilerler ve orada sürekli olarak bulunurlar. Vücudun genel yada bölgesel direncini düşüren durumlarda uykuya yatmış bu virüsler tekrar çoğalmaya başlayarak sinirler boyunca tekrar cilde ulaşır ve tekrarlayan enfeksiyonlar oluşturur. Yüksek ateşle seyreden enfeksiyonlar, güneşte veya rüzgarda kalmak, bölgesel travmalar lokal bağışıklığı geçici olarak baskılayarak uçuk çıkışına zemin hazırlayabilir.


Hastalık 1-2 cm çaplarında grup oluşturan içi su dolu kabarcıklar şeklinde kendini gösterir. Bu kabarcıklar birkaç gün içinde soyularak kabuklanır ve 3-7 gün içinde iyileşir ve genellikle iz bırakmaz. Tedavide ıslak kompresler ve antiviral ilaçlar iyileşme süresini kısaltırlar.

TEDAVİ

Genel önlemler:

Ağrılı durumlarda ağrı kesici kullanılabilir.
Yaralara kurutucu pansumanlar faydalı olacaktır.
Yaranın çok sulantılı olduğu durumlarda antibiyotikli kremler uygulanmalıdır.
Ağrılı durumlarda anestezik kremler sürülebilir.


Antivirüs ilaçlar:

Acylovir
Valacylovir
Famciclovir
Vidarabin
Penciclovir

alıntı

Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 397
favori
like
share