Trakya Üniversitesi (TÜ) Tıp Fakültesi Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Faruk Yorulmaz, kış mevsiminde vücut direncinin düştüğünü, bu nedenle bulaşıcı hastalıklarının daha sık görüldüğünü bildirdi.
Prof. Dr. Yorulmaz, kış mevsimiyle hava sıcaklığının azalması, soğuk rüzgarın esmesi, yağmur, kar yağışı, don olayları, sis ve insanların kapalı ortamlarda daha fazla vakit geçirmesinin kişilerin sağlıklarını önemli ölçüde etkilediğini söyledi.
Mevsim değişimiyle ortaya çıkan yeni doğal şartlara uyum sağlayana kadar olan dönemin hastalıklara yakalanmada en tehlikeli zaman dilimi olduğunu ifade eden Yorulmaz, kış aylarında donmadan ölümler, grip, nezle, bademcik iltihabı, zatürre, mevsim değişikliğine bağlı depresyonlar, hava kirliliğine bağlı etkilenme ve zehirlenmeler gibi sorunlar yaşandığını belirtti.
Kış mevsiminde vücut ısısının dengesini koruyabilmek için daha fazla enerji harcamak zorunda kalındığını bildiren Yorulmaz, "Bu ihtiyaç karşılanmadığında vücut direnci düşmekte ve hastalıklara yakalanma kalaylaşmaktadır. Bu nedenle kış mevsiminde solunum sistemi bulaşıcı hastalıkları daha sık görülmektedir" dedi.
Böbrek, şeker ve kalp hastalıkları, tansiyon yüksekliği olanlar ile by-pass ameliyatı geçirmiş kişilerin aşırı soğuklardan daha fazla etkilendiğini ifade eden Yorulmaz, kışın ısınma amacıyla yakıt kullanımıyla artan hava kirliliğinin soğukla birleşmesiyle hastalanma tehlikesini daha da büyüttüğünü söyledi.
Yorulmaz, kalp damar hastalığı ve yüksek tansiyonu olan yaşlıların kışın aşırı soğuğa maruz kaldığında, kalp damarlarında ani daralmalar oluşarak kalp krizi ortaya çakabildiğini belirtti.

CİLT SORUNLARI
Soğuk, rüzgar, hava kirliği, düşük nem ve kapalı ortamlarda yaşama zorunluluğunun sivilce, sedef, egzama gibi cilt hastalıklarını artırdığını bildiren Yorulmaz, soğuk hava ve düşük nemin cildi kurutarak çatlamasına ve kepeklenmesine neden olduğunu, böylece cildin yaşlanmasının kolaylaştığını söyledi.
Benzer etkilerin saçlarda da görüldüğünü anlatan Yorulmaz, bu nedenle kışın dışarıya çıkarken eller, yüz, dudaklar gibi soğuğa maruz kalan yerlerin çatlamalara karşı kremle korunması gerektiğini belirtti.
Kışın uzun süre açık havada ve soğuk ortamda bulunmanın ise donmayla sonuçlanabileceğini bildirin Yorulmaz, "Rüzgar hızı yüksek ve sıcaklık düşük ise korumasız ciltler birkaç dakikada donabilir" dedi.

SOĞUKTAN KORUNMA
Soğuk havadan korunmak için yünlü giysilerin tercih edilmesi gerektiğini ifade eden Yorulmaz, şunları kaydetti:
"Tek kat çok kalın giysi yerine, iki üç kat giysi giyilmeli. Palto ya da kaban, eldiven, bot ve şapka giymek oldukça önemlidir. Vücut ısısının büyük bir bölümü baştan kaybedildiğinden, baş, şapka, başlık eşarp kaşkol ile korunmalıdır.
Islak giysiler vücudu da soğutarak uzun süre üşümeye neden olur. Islanan giysi mutlaka kuruları ile değiştirilmelidir. Kışın enerji ihtiyacı artacağından dengeli beslenilmelidir. Özellikle enfeksiyonlara karşı daha duyarlı olan çocuklar, gebeler ve yaşlılar için benlenme daha da önemlidir"

'ISITIR DÜŞÜNCESİYLE FAZLA ALKOL ALINMAMALIDIR'
Alkol almanın kışın ısı kaybını artırarak daha kısa zamanda ve daha kolay donmalara yol açabileceğinden bu konuda dikkatli olunması gerektiğini belirten Yorulmaz, ısıtır düşüncesiyle fazla alkol alınmaması gerektiğini bildirdi.
Kışın vücudu güçlendirmek için yeterli miktarda vitamin almanın çok önemli olduğunu ifade eden Yorulmaz, bu amaçla turunçgiller, havuç, kabak, yeşil biber, karnabahar, mandalina, maydanoz, roka, tere, mevsimlik sebze ve meyvelerinden bolca tüketilmesi gerektiğini söyledi.
İçecek olarak çay ve kahve yerine taze sıkılmış meyve suları ve bitki çaylarının tercih edilmesi gerektiğini ifade eden Yorulmaz, balığın da bağışıklık sistemini güçlendiren çok faydalı bir besin olduğunu bildirdi.
D vitamini sağlamak açısından güneş ışığının çok yararlı olduğuna işaret eden Yorulmaz, D vitamini eksikliğinin çocuklarda, gebelerde ve yaşlılarda çok ciddi kemik sorunlarına yol açtığını kaydetti.

Beğeniler: 1
Favoriler: 1
İzlenmeler: 464
favori
like
share
kızıl_ötesi06 Tarih: 09.11.2006 23:44
ewet yaaa çilt için gerçekten soğuklar büyük bi dert
Wish Tarih: 09.11.2006 01:43
soguklarla birlikte hastaliklar da geldi...herkese acil sifalar ve paylasim icin tskrler
SU-PERISI Tarih: 08.11.2006 16:44
verdigin bilgiler için saol özlemcim