Türk Dil Kurumuna (TDK) gönderilen sorular içinde anlamları en çok merak edilen adlar arasında Abdullah, Arda, Arin, Artun, Berfin, İlayda gibi isimler geliyor.
TDK'ye ait web sitesinde, çeşitli konularda gönderilen sorular da yanıtlanıyor. Web sitesinde yer alan ve ''sıkça sorulan sorular'' linkinde, sözler ve dil bilgisiyle ilgili yanıtların yanı sıra anlamları ve kökenleri merak edilen adlarla ilgili soruların yanıtları da yer alıyor.

KİŞİ ADLARI SÖZLÜĞÜ
Web sitesinde, çeşitli kaynakların taranmasıyla hazırlanmış kişi adları sözlüğünde erkek ve kız adlarının anlamlarına rahatlıkla ulaşılabiliyor.
Sözlükte, 3 bin 612 kız, 7 bin 230 erkek olmak üzere toplam 10 bin 842 adın anlamı ve kökeni bulunuyor.

MERAK EDİLEN ADLARIN ANLAM VE KÖKENLERİ
Anlamları ve kökenleri merak edilen adlar arasında Abdullah (Tanrının kulu), Arda (Hükümdar ya da kumandan asası, işaret olarak yere dikilen çubuk, Meriç ırmağı'nın Edirne yöresindeki önemli kollarından biri, Uygur yazılarında geçen çok eski bir Türk adı ve sonra gelen), Arin (Asya'da Yenisey bölgesinde kullanılan bir dil adı), Artun (Türkçe gururlu, kendine güveni olan, vakur, ayrıca sözün Uygur Türkçesinde kimyon anlamı da vardır) bulunmakta.
Sıkça sorulan adlardan bazıları ve anlamları ise şöyle:
Asel (Arapça olan ad bal ve cennetteki dört sudan biri), Baran (Türkçe yüksek, ulu, üzüm, meyve, ağaçlar ve bitkilerin dirisi, iri koç, güç, kuvvet,Farsça yağmur), Baver (Farsça tasdik, inanma, sağlam, pek doğru), Baykal (Yabani at, Orta Asya'da bir göl, deniz), Berfin (Farsça kardan, karla ilgili), Berşan( Farsça ümmet, bir peygamberin din ve kitabını kabul ve tasdik eden halk), Beyza (Arapça en beyaz, çok ak), Dilan (Farsça gönüller, yürekler), İlayda (Türkçe su perisi), İlber (Türkçe hükümdara bağlı yüksek devlet memuru, idareci), Jiyan (Farsça kızgın, hışımlı, kükremiş), Melisa (Yunanca'da oğul otu anlamında), Melsa (Arapça düz, pürüzsüz yer, şarap), Miran (Farsça beyler), Neva (Farsça ses, ahenk, nağme, refah, mutluluk, kuvvet, zenginlik, servet), Orçun (Türkçe ardıllar, halefler), Şilan (Moğolca padişah sofrası, şölen- Farsça unnab veya hünnap adlı meyve)

Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 1318
favori
like
share
kızıl_ötesi06 Tarih: 09.11.2006 15:07
hadi yaaaaa
walla çok iyi artık o ne biçim isim o neki demiyecez yanı sağol
flatron44 Tarih: 08.11.2006 17:59
benim kızımın adının anlamını da bulabilirmisin...aleyna ismi.
Sari Menekse Tarih: 08.11.2006 13:08
sagol Casper sayende bir nevi bilgi sahibi olduk.Asel ve Neva gercekten cok isimler
DeNiZKiZi Tarih: 08.11.2006 12:04
Bilgiler icin cok tesekkurler casper kardesim Asel ve Neva ne guzelmis