Yönetmen: Nihat Durak
Oyuncular: Çetin Tekindor, Tarık Pabuççuoğlu ,Vahide Gördüm, Halit Ergenç

Senaryo: Ada Senaryo Grubu
Görüntü Yönetmeni: Selahattin Sancaklı
Müzik: Fahir Atakoğlu
Tür: Drama - Komedi
Süre: 90 Dk.
Yapım: 2006 - Türkiye
Dağıtımcı: Medyavizyon

Gösterim tarihi: 17 Kasım 2006

Editörün Notu: Filmde ilk aşkın ne kadar güçlü olduğu sorusuna cevap arayacağız: İlk aşk hayattaki tek aşk olabilir mi? Aşk dediğimiz şey hayattaki ilk aşkımız mıdır aslında?

Konu: Arifoğlu ailesinde üç kuşak boyunca yaşanan aşkların bütün aileyi paramparça edişini anlatan bu film, gerçek aşkların ve hayat mücadelelerinin filmi. Şirin bir Ege kasabasında yaşanan aşkların öyküsü, seyirciyi uzun zamandır beklediği duygusal ve mizah dolu bir yolculuğa çıkaracak.

Denize kıyısı olan bir Ege kasabasında 1990'ların başı...

Kasabanın ileri gelenlerinden Arifoğulları ailesi eski ihtişamlı günlerinden çok uzaktadır. Tarlaların çoğu satılmış, çürümek üzere olan zeytinyağı fabrikasından başka bir şey kalmamıştır. Ailenin reisi Arif Arifoğlu(Erol Günaydın) 85 yaşına gelmiş, elini yıllar önce işten güçten çekmiş, aksi bir ihtiyardır. Oğlu Azmi'nin (Tarık Papuççuoğlu) tek derdi, eski karısı Nevin'in (Vahide Gördüm) gönlünü tekrar kazanmaktır. Oğulları Kemal (Halit Ergenç) ise kısa yoldan para kazanma hayalleri kurmaktadır. Kemal, karısı (Dolunay Soysert) ve metresi (Şenay Gürler) arasında gelgitler yaşamaktadır. Arifoğulları ailesinin en küçüğü Arif Ege (Raffaele Çedolini) ise çocukluktan ergenliğe geçiş sürecinde ilk aşk sancıları çekmektedir.

Büyük dede Arif Arifoğlu'nun ölümü yıllardır saklanan sırların ortaya çıkmasına yol açar. Ailenin ortanca oğlu Asaf (Çetin Tekindor) 40 yıl önce Kore Savaşı'na gitmiştir. Savaşta esir düşüp bir daha izi bulunamayan Asaf, kasabadaki herkes tarafından ölü kabul edilmiştir. Ailenin büyük oğlu Azmi kardeşinin nişanlısı Nevin'e büyük bir aşk beslemektedir. Kardeşinin ölümünü fırsat bilen Azmi, amacına ulaşmış ve Nevin'le evlenmiştir.

Ancak, iki yıl süren esirlik günlerinin ardından Asaf yazdığı mektupla kurtarıldığını, kasabaya döneceğini abisine anlatır fakat aldığı cevapla yıkılır. "Tüm kasaba onu ölü bilmektedir. Abisi sevdiği kızla evlenmiş; üstelik bir çocukları olmuştur." Asaf bu haberden sonra kasabaya dönemez. İçinde büyük bir hayal kırıklığı ve kafasında taşıdığı sorularla yıllarca açık denizlerde kaptanlık yapar. Ta ki babasının ölüm haberi kendisine ulaşana kadar.

Asaf'ın dönüşüyle Azmi-Asaf- Nevin arasında büyük bir hesaplaşma yaşanacaktır. Diğer yandan küçüklüğünden beri kendisine bir kahraman olarak anlatılan büyük amcanın dönüşü Arif Ege'yi çok mutlu edecek; Arif Ege ve Asaf arasında çok sıcak bir bağ oluşacaktır.
Etiketler:
Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 602
favori
like
share
tozkoparan Tarih: 20.08.2007 17:40
Paylaşım İçin Teşekkürler Ellerine Sağlık...
puslukurt Tarih: 21.11.2006 07:25
Teşekkürler özlem..
casper Tarih: 18.11.2006 08:48
Dün akşam izledim,

hoş bir film ama ana tema pek kuvvetlideğil,ama oyuncular ,mekanlar ve ilk aşkını arayanlar için hoş bir film,

bişey itiraf ediyim filmin sonunda sinemadan çıkarken ağlayark çıktım,

kısacası hoş ve duygusal flm
casper Tarih: 09.11.2006 16:02
benim de ilgimi çekti ,

izleyeceğim :2:
kurtjara Tarih: 09.11.2006 12:32
Dizilerden tanıdığımız büyük oyuncular kadro iyi konuda fena değil izlemeye değer, teşekkürler özlem
Hele ilk aşklar hiç unutulur mu :78: