Sinüzit, Türkiye´de her yıl 15 milyona yakın insanı etkileyen bir sağlık sorunu. Aynı zamanda halk arasında sağlık problemleri arasında ilk sıralarda sayılan şeker hastalığı ve kalp yetmezliğinden daha fazla hayat kalitesini bozan bir hastalık.
Yapılan bir araştırma, hastalığın Amerika´da her yıl 8 milyar doların üzerinde ilaç maliyetine yol açtığını ortaya koyuyor. Bu durum Türkiye´de de çok farklı değil.

KANAMASIZ VE EN GEÇ 1 GÜNDE GÜNLÜK HAYATA DÖNMEYİ SAĞLAYAN YENİ BİR TEDAVİ
Kulak Burun Boğaz Uzmanı Operatör Doktor Süreyya Şeneldir, sinüzit hastalığının başlarında uygulanan ilaç tedavisinin soruna çözüm getirdiğini ancak orta ve ileri derecedeki hastalık için müdahale gerektiğini belirtti.

Bugüne kadar ileri derecedeki hastalara, hastanede yatmayı gerektiren, kanamalı ve ameliyat sonrası istirahat gerektiren endoskopik cerrahi yöntemi kullanıldığını hatırlatan Op. Dr. Şeneldir, kanama sonrası körlük ve beyin kanaması gibi ciddi komplikasyonların ortaya çıkması nedeniyle yeni tedavi yöntemleri arayışına girildiğini vurguladı.

Operatör Süreyya Şeneldir, balon sinüsoplasti adı verilen tekniğin hastalık tedavisinde yeni bir dönem açtığını belirtti.

Bu teknikle daralmış olan sinüs delikleri açılıyor ve sinüs ağzına bir balon yerleştiriliyor.Daha sonra balon serum ile şişirildikten sonra şişen balon tıkalı olan sinüsin ağzını genişletiyor.

Balon sinüsoplasti ile, uygulanan diğer tekniklerin aksine burun içinde hiçbir dokuya zarar vermeden, kanamaya yol açmadan ve tampon gerekmeden hızlı bir şekilde iyileşme sağlanarak hastanın müdahaleden bir gün sonra günlük yaşantısına dönmesi sağlanıyor.

Günlük yaşantıdan uzak kalmadan, zaman kaybetmeden, hastanede yatmadan, uygulama yapılan bölgede herhangi bir kesiğe gerek duymadan kısa sürede sonuç alınan bu yöntem sinüzit tedavisinde yeni bir sayfa açıyor.

Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 641
favori
like
share
kızıl_ötesi06 Tarih: 09.11.2006 11:41
ayyy çok iyiymiş yaww annemi bi götürelim acaba çok mu pahalıdır ki