Psikiyatri Kongresi'nde açıklandı: "Gece yiyenler kendilerine güvenleri daha düşük insanlar ve de daha çok kilo alıyorlar"

"Kilolar" İstanbul'da, Hilton Oteli'nde düzenlenen 42. Ulusal Psikiyatri Kongresi'nde masaya yatırıldı.

"Farklı Yaş Gruplarında Kadınlar ve Kilolar" konulu panelde konuşan Dr. Ayşegül Aksakal günlük kalorinin yarıdan fazlasını gece alanların daha zor zayıfladığını, bu grubun depresyona daha yatkın olduğunu söyledi.

Gece yiyenlerin kendilerine güvenlerinin daha düşük olduğunu belirten Dr. Aksakal, şişmanların 3'te birinde, şişman olmayanların ise yüzde 2-5'inde "tıkınma atakları" görüldüğüne işaret etti.

'Şişmanlar Damgalanıyor'
Şişman kişilerin, ayrımcılığın birçok şekliyle karşı karşıya kaldığını belirten Dr. Aksakal, şöyle konuştu: "Şişmanlığın derecesi arttıkça aile içinde, okulda, hastanede, işyerinde, bankada, sokakta, kısacası her yerde ayrımcılık da artıyor. Şişmanlar kendilerini de damgalıyor. Bu da depresyon ve bütün ruhsal yakınmalarda artışla sonuçlanıyor."

Sıfır Beden Yasağına Destek
Bu arada aşırı zayıflığı özendirdiği gerekçesiyle pek çok Avrupa ülkesinde "sıfır beden" modellere podyuma çıkma yasağı getirilmesine psikiyatrlardan da destek geldi.

Panelde söz alan Prof. Dr. Şahika Yüksel, "Bu yasağın çok anlamlı olduğunu düşünüyorum. Kiloyu kontrol altına almak takıntı haline gelirse hayatın düzeni bozulur. Bir süre sonra ise o kontrol patlayacak hale gelir" dedi.

Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 466
favori
like
share
ozlems_o Tarih: 09.11.2006 19:06
eyvah yandım ben o zaman :72:

teşekkürler sparky
SU-PERISI Tarih: 09.11.2006 18:48
gece fazla yemek yemem. teşekkürler
kızıl_ötesi06 Tarih: 09.11.2006 15:16
yawww ama ben hep yiyom gece gündüz zati 4 ayda 7 kilo aldım ne edcez depresyonum zati dikkat edeyim ekmek yememe kararı aldım zati