ASMden Enfeksiyon Hast. Uzm. Dr. Elif Hakko, geçtiğimiz hafta Güneydoğu Anadoluda yaşanan sel felaketinin ardından bölgede meydana gelebilecek sağlık sorunları ve alınması gereken önlemler hakkında bilgi verdi

Sel felaketinin neden olduğu en önemli sorunlardan biri bulaşıcı hastalıklardır. Sel nedeniyle kanalizasyon ve şehir şebeke sularının birbirine karışması kaçınılmazdır. Bu nedenle sel felaketlerini takiben sulara mikroplar karışır. Bu mikroplar en sık ishallere neden olur. Bakteriler, virüsler veya parazitler içilen veya yemeklerde kullanılan su ile ağız yoluyla insanlara geçer. İshalde en büyük sorun su kaybıdır, su kaybı ise en çok bebekler, çocuklar, yaşlılar, kronik hastalığı olan kişileri etkiler, tedavi edilmezse ölümlere neden olur. Sel felaketlerinden sonra kolera gibi normalde sık görmediğimiz ishal salgınlarına da rastlanır. Kolera zamanında tedavi edilmezse hızla çok sayıda insanın ölümüne neden olabilir. Bu nedenle ishalde korunmak için öncelikle temiz su temin edilmelidir, edilemiyorsa suyun mutlaka kaynatılarak kullanılması gerekir. Hatta sadece içilen suyun değil, el yıkama, diş fırçalama için de kullanılacak suyun kaynamış olması gereklidir.

Bir başka önemli sorun hepatit A virüsünün bulaşmasıdır. Hepatit A virüsü dışkı ile vücuttan atılan bir virüstür ve insana virus ağızdan bulaşır. Şehir şebeke suyunun kanalizasyon atık sularıyla karışması nedeniyle içilen suyla insana geçer. Karaciğer hücrelerinde hasara neden olan bu hastalık sarılık yapar ve bazı kişilerde ağır seyredebilir.

Sel felaketleri sonrası sadece su değil yiyecekler de hastalıklara neden olabilir. Evde bulunan yiyeceklerin içine su girmesiyle yiyeceklere mikroplar girebilir. Bu mikroplar yine öncelikli olarak ishal yaparlar. Ayrıca yine felaket sonrası evlere elektrik verilmeyebilir ve normalde buzdolabında saklaması gereken yiyecekler bozulabilir. Bozuk yiyeceklerin yenmesi bulantı, kusma, ishal, karın ağrısı gibi rahatsızlıklara neden olur. Kapalı kutularda saklanan ve bozulmayan yiyeceklerin tüketilmesinde yarar vardır.

Kişisel temizliğe de dikkat edilmesi gerekiyor. Ellerin sık sık temiz su ve sabunla yıkanması hastalıkların bulaşmasını önleme de önemlidir. Özellikle yemek hazırlarken ve yerken, tuvalet kullanımı sonrası, sel temizliğinden ve sel suları ile kirlenmiş eşyalara dokunduktan sonra el yıkanması şarttır.

Bunun dışında böcek ve hayvanlardan bazı hastalıkların bulaşma ihtimali vardır. Selle birlikte hayvan ölüleri de ortalıkta bulunacaktır. Bu durumda bu ölüleri ilgili devlet birimlerine haber vermek ve leşleri onların ortadan kaldırması istenmelidir. Çıplak elle hayvan leşlerine dokunmamalıdır. Ayrıca fare ısırmalarına karşı önlem almak ve fare pislikleri ile kirlenmiş eşyalardan uzak durmak gerekir. Sinekler, böcekler ve kenelerin sayısı felaketlerde artabilir. Böcek sokmalarına karşı kapalı giysiler giyilmeli, sinek kovucu kremler, spreyler kullanılmalıdır. Açıkta yiyecek bırakmamak, sel sularının mümkün olan en kısa zamanda temizlenmesi sinek ve böcek sayısını azaltacaktır. Bazı bölgelerde yılan ve akrep sokmalarına da rastlanabilir. Bu konuda dikkatli davranmak ve böyle bir durum olduğunda kişiyle karşılaşıldığında doktora haber verilmelidir.

Sel basmış bir eve girmeden önce mutlaka elektrikler ana sigortadan kapatılmalıdır. Su vanası kapatılmalıdır. Pencereler açılmalı ve en az 30 dakika havalandırmalıdır. Daha sonra temizlik için mutlaka ellere eldiven takılmalı ve suyun dışarı tahliyesi tamamlanır. Elektrik kontrolü yapılıp güvenli olarak çalışır hale geldiğinden emin olunduktan sonra elektrikli ev aletlerini kullanmalıdır. Evdeki nem ve küfler kuru ısı ile temizlenebilir.

Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 830
favori
like
share
guven80 Tarih: 11.11.2006 12:43
her yerde her zaman çok dikkat
kızıl_ötesi06 Tarih: 10.11.2006 13:29
walla allah önce selden sonra hastalıklardan korusun bilinçli olmak lazım zati çoğuda normalladede yapmamız gereken şiler dimi
çok sağol
SU-PERISI Tarih: 10.11.2006 08:28
sel felaketi sonrası temizlige çok dikkat etmeliyiz su temizlik ,içmek ve yemek suyu olarak saglanmalıdır ayrıca saglık ekipleri her türlü bulaşıcı hastalıklar için
mikrobiyoloji labaratuvarları kurmalıdır