The Departed

Vizyona Giriş Tarihi
24.11.2006

Türü
Gerilim

Ülke
ABD

Süresi ve Yapım Yılı
152 dakika - 2006

Yönetmeni
Martin Scorsese

Oyuncular
Leonardo DiCaprio
Matt Damon
Jack Nicholson
Mark Wahlberg

Senaryo
William Monahan

Müzik
Howard Shore

Görüntü Yönetmeni
Michael Ballhaus

Yalan, ihanet, fedakarlık = Tehlike

Köstebek, Massachusetts Eyalet Polisinin şehrin en büyük suç organizasyonunu çökertmek için geniş çaplı bir mücadele başlattığı Güney Bostonda geçiyor.

İrlanda mafyasının güçlü babası Frank Costellonun egemenliğine içeriden bir müdahaleyle son verilmek istenmektedir. Sokakları yakından tanıyan Billy Costigana, Costellonun çetesine sızma görevi verilir. Genç Billy, Costellonun güvenini kazanmaya çalışırken, Güney Yakası sokaklarından gelen bir başka genç polis olan Colin Sullivan da, eyalet polis teşkilatında basamakları hızla tırmanır. Özel Soruşturma Biriminde kendine yer bulan bu zeki ve aşırı hırslı genç polis, Castelloyu yakalamakla görevli az sayıdaki seçilmiş polis memurları arasına girmeyi başarır. Üstlerinin onun hakkında bilmediği şey ise, Colinin aslında Costello için çalıştığı ve suç patronunun, polisin hep bir adım önünde olmasını sağladığıdır.

Billy de, Colin de içine sızdıkları organizasyonun planları ve karşı planları hakkında bilgi toplarken, sürdürdükleri çifte yaşam nedeniyle oldukça zorlanmaktadır. Her iki taraf da içlerinde bir köstebek olduğunun farkına varınca, Billy ve Colin düşman tarafından yakalanma tehlikesiyle yüz yüze kalır ve kendilerini kurtarabilmek için, karşı taraftaki köstebeğin kim olduğunu bulmak amacıyla çok tehlikeli bir kedi fare oyununa başlarlar...

Martin Scorsesein yönettiği Köstebekin başrollerini Jack Nicholson (Frank Costello), Leonardo DiCaprio (Billy Costigan) ve Matt Damon (Colin Sullivan) paylaşıyor. Filmde üç ünlü oyuncuya Mark Wahlberg, Martin Sheen, Ray Winstone, Vera Farmiga ve Alec Baldwin eşlik etmiş. William Monahanın senaryosunu yazdığı filmin müziğini Howard Shore bestelemiş.
Bostonın yeraltı dünyası mercek altında
Köstebekin hikayesi 2004 yılında ABDye ulaşmadan önce, Asyada büyük başarı kazanan Infernal Affairs adlı 2002 tarihli Hong Kong suç-gerilim filmine dayanıyor. Filmin ABDye gelmesinden kısa süre sonra William Monahan yapımın Amerikan versiyonunun senaryosunu kaleme almış. Senarist bu konuda şunları söylüyor:Infernal Affairsi izlememiştim ve senaryoyu uyarlamadan önce izlemek de istemiyordum. Doğrudan Çince senaryonun tercümesinden çalıştım. Çevresinde yeni karakterler yaratabileceğim harika bir ana hikaye vardı. Çin yapımındaki karakterlerin ikiliği çok hoşuma gittiyse de benim uyarlamam tema olarak, insanların hayatlarında gerçekten yapmaları gereken şeyden uzaklaşmalarından kaynaklanan trajediyi esas alıyordu.

Scorsese ile üçüncü kez birlikte çalışan aktör Leonardo DiCaprio ise şu yorumda bulunuyor: Her ne kadar bir gangster filmi olsa da, Köstebek Martynin daha önce yaptığı hiçbir filme benzemiyor. Sadece yeraltı dünyasının İrlandalılarını değil, aynı zamanda polis teşkilatı ve bu teşkilat içindeki bazı kokuşmuşlukları da irdeliyor. Ayrıca, film New Yorkta değil, bambaşka bir ortam sunan Bostonda geçiyor. Yine de, yapım sürecinde filmi daha çok Amerikanın ve ülke genelindeki belli sistemlerdeki aksaklıkların bir hikayesi olarak gördük.

Filme teknik danışmanlık yapan, Massachusetts Eyalet Polis Teşkilatının 30 yıllık emektarı Thomas B. Duffy, senaristin filmin merkezine devlet ile Bostonın İrlanda mafyası arasındaki bir savaşı koyma kararının gerçeğe uygun olduğunu şu sözlerle ifade ediyor: Bostonın güney kesiminde, şehrin yeraltı dünyasına kesinlikle İrlanda mafyası hükmetti, en azından 1970lerin başından bir kaç yıl öncesine kadar. İrlandalılar oradaki suç dünyasının zirvesindeydiler.

Etiketler:
Beğeniler: 1
Favoriler: 1
İzlenmeler: 1018
favori
like
share
aliosman123 Tarih: 12.03.2008 12:56
süper bir yapım
tozkoparan Tarih: 20.08.2007 17:22
Paylaşım İçin Teşekkürler Ellerine Sağlık...
eskitoprak Tarih: 19.12.2006 10:09
Köstebek iyi bir yapim
eems34 Tarih: 15.12.2006 20:30
bu filmın çok guzel oldugunu soluyorlar
elıme geçsın izleyecem inş.
haber için sağol
efemm Tarih: 10.12.2006 22:27
teşekkürler.....
ViVa Tarih: 16.11.2006 02:42
Teşekkürler paylaşımın için en kısa zaman da izlemek gerek. Güzel bir filme benziyor.
seymen Tarih: 16.11.2006 01:22
ellerine saglik usta
kurtjara Tarih: 12.11.2006 16:35
kadro çok güçlü en azından puslu :23:
puslukurt Tarih: 12.11.2006 16:22
Güzel bir film gibi seyretmek lazım değilmi kurt.. :23: