[COLOR=chocolate]Koyu tenlilerde beyaz tenlilere oranla daha fazla renk nüansı vardır. Mümkünse özellikle koyu tenliler için tasarlanmış makyaj ürünleri arasından seçiminizi yapın. Bunlar hem renk, hem cilt tipinize uygun ürünler sunar. Satın alacağınız ürünlerin yumuşak, yağsız, alkol ve parfüm içermeyen, kaliteli ürünler olduğundan emin olun. Cildinize zarar verebilecek olan duyulmamış ürünlerden kaçının.
Fondöten

Fondötenin cilt renginden farklı bir renk elde etmek için kullanılmaması, ten rengini eşitlemek ve vurgulamak için kullanılması gerekir. Yani fondötenin kendi ten renginizde yok olması doğrudur! Koyu veya açık tüm tenlerde genellikle çene ve boyun bölgesi daha koyu, elmacık kemiklerinin üstü daha açıktır. Yakalanması gereken nüans cildin daha koyu kısımlarının rengiyle daha açık olan kısımlarının arasında uyumu yakalamaktır. Koyu tenli ciltlerin sıcak alt tonları bulunur. Bu nedenle bakır, turuncu veya bronz renk bazlı fondötenleri tercih edin. Hatları sertleştiren kırmızı ve pembe; sağlıksız bir görünüm veren bej tonlardan uzak durun.

Eğer cildinizde leke veya renk farklılıkları varsa iki farklı fondöten kullanarak bunları düzeltin: biri daha açık olmalı ki koyu bölgeleri açsın, diğeri daha koyu olmalı ki soluk bölgeleri canlandırsın. Önemli olan cildinizin eşit ve aynı tonda görüntü kazanmasıdır. Kolay bir çözüm: kapatıcı özelliği yüksek olan bir fondöteni bir lateks makyaj süngeri yardımıyla cildinize uygulayın. Bunun üzerine uygulayacağınız daha açık fondöten, hem eşit olmayan renk dağılımlarını yok edecek, hem de yüzünüze vermek istediğiniz etkiyi kolay elde etmenize yardımcı olacaktır. Fondöteni burnunuzun ucuna, elmacık kemiklerinize, kaşlarınızın arasına ve çenenize sürerek işleme başlayıp istediğiniz etkiyi elde edinceye kadar dağıtın.

Cilt renginizin sarı veya yeşile kaçtığını mı düşünüyorsunuz? Bu defoların düzeltilmesi için tasarlanmış düzeltici farlar vardır: yeşile kaçan tenler için turuncu ve sarıya kaçan tenler için mavi. Genellikle bunların fondötenin üzerine uygulanması önerilir ama bazen bunu yapmak ciltte oluşan kalınlık nedeniyle zor olabilir. O nedenle alternatif olarak düzelticiyi fondötene karıştırmak da düşünülebilir.
Pudra

Doğal ışıltıyı ciltten az da olsa yok etmesine rağmen fazla yağı önlemesi ve makyajı sabitlemesi nedeniyle gereklidir. Hafif parlaklığı olan bir pudrayı tercih edin veya mat bir pudrayı sedefli bir bronzlaştırıcı pudrayla ya da parlak bir göz farıyla (bakır veya bronz) karıştırarak kullanın.
Allık

Biri açık, diğeri daha koyu iki ayrı allık kullanırsanız sonuç daha hoş olur. Daha koyu renk olan allığı burnunuzun iki parmak yan tarafından yukarı doğru uygulayarak şakaklara kadar sürün. Bu uygulama yanaklarınızın çukurlaşmasına neden olacak, elmacık kemiklerinizi ortaya çıkaracaktır. Daha açık allığı ise sadece elmacık kemiklerinizin üzerine uygulayın.
Ruj

Beyaz tenli kadınlara sık önerilen bir hile olan dudakları kapatıcı uygulayarak homojen hale getirme yöntemi koyu tenlilere önerilmez. Onun yerine, dudak yüzeyinin tamamını kuru uçlu bir dudak kalemiyle boyamanız, hem eşit renklenmelerine, hem de ruju daha uzun tutmalarına neden olur. Genellikle koyu tenli insanların doğal bir dudak hattı olduğundan dudak kalemiyle çevrelemeniz gerekmez. Eğer dudaklarınızı fazla belirginleşmiş buluyorsanız daha mat bir ruj sürerek silikleştirin. Canlı renkler ve parıltılı parlatıcılar dudakların daha alımlı görünmesine neden olur.
Son bir ipucu: ruj renginizin allığınızla uyumlu olmasına daima özen gösterin!

Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 680
favori
like
share
colaturka Tarih: 26.11.2006 17:16
Verdigin faydali bilgiler icin tesekkür ederim!
SoN-GüL Tarih: 11.11.2006 13:55
[COLOR=burlywood]evet katiliyorum sana..cok güzel olsan bile o güzelligi mahfediyor..
bu yüzden dogru secim yapmak gerekiyor :85: :78:
SU-PERISI Tarih: 11.11.2006 00:43
makyaj yaparken tenimize uygun renkleri seçmeliyiz tene uygun seçilmeyenen renkler çirkin bir görüntü veriyor