Cinsel Tıp Derneği Başkanı Dr. Cem Keçe, evlilikte mutlu olmanın sırlarını açıkladı. Keçe, çiftlere, "Emir cümlesi kullanmayın, yargılayıcı ve suçlayıcı olmayın, rolleri paylaşın, iletişime ve karşılıklı anlayışa önem verin, kıyaslamayın, cinsel hayatınızı renklendirin, eşinizi değil, kendinizi değiştirin" önerisinde bulundu.

Kültür, anlayış ve davranış farklılıklarının evliliklere zarar verdiğini belirten Keçe, "Çiftlerin kendi başlarına çözemedikleri her türlü problem ve çatışmaları terapistiyle beraber anlamaya çalışmaları ve çözüm yollarını öğrenmeleridir" dedi. Çiftlerin çoğunluğunun birbirilerini fazla tanımadan, duygularının etkisiyle yakınlaşıp, her şeyin toz pembe gideceği hayaliyle evlendiğini anlatan Keçe, bununda mutsuz yuvaların kurulmasına yol açtığını ifade etti. Keçe, "Eşlerinden ayrılmayı düşünen veya anlaşamadıkları için mutsuz olduklarını ifade eden bu çiftlerin başa çıkılmaz olarak gördükleri sorunlar, büyük oranda karakter, kültür, anlayış ve davranış farklılıklarıdır" değerlendirmesini yaptı.

Sorun yaşayan çiftlerin, "Eşim beni anlamıyor", "Eşim çok değişti", "Artık beni sevmiyor", "Daha fazla dayanma gücüm kalmadı", "Evlenmeden önce daha iyiydik" ve "Ne yapmam lazım bilemiyorum" şeklinde serzenişlerde bulunduğunu belirten Keçe, şunları söyledi:

"Bu yakınmaları söyleyen ve evlenene kadar hiçbir problem yaşamadıklarını ifade eden bu çiftler, evlendikten sonra var olan her anlaşmazlığın ve tartışmanın kaynağını acımasızca evlilik kurumuna bağlama yanlışlığına da düşüyorlar. Belki de 'Evlenmeseydik bunlar başımıza gelmezdi' diye düşünüyorlar. Ancak inatlaşmaları, karşılıklı atışmaları, ego tatminsizliklerini veya karakter farklılıklarının doğurduğu mutsuzluklarını ve söylenemeyen, ön yargılı davranışlar sonucu görülemeyen gerçekleri evlilik kurumunun değil, kişilerin kendilerinin yarattıklarını kabul etmede de zorlanıyorlar. İşte bu nedenlerden dolayı evlilik danışmanlığının amacı, çiftlerin kendi başlarına çözemedikleri her türlü problem ve çatışmaları terapist ile beraber anlamaya çalışmaları ve çözüm yollarını öğrenmeleridir."

EVLİLİK KURUMUNU ZEDELEYEN NEDENLER

Evlilik kurumu zedeleyen nedenler şöyle sıralandı:
- İletişim eksikliği
- Uzlaşmada güçlük
- Kaynana sorunları
- Erken boşalma, cinsel isteksizlik gibi cinsel işlev bozuklukları
- İlgi eksikliğine bağlı duygusal tatminsizlik
- Maddi konularda var olan anlaşmazlıklar
- Akraba ilişkilerinde var olan problemler
- Sürekli tartışma ve fikir ayrılıkları
- Çocuklarla ilgili fikir ayrılıkları ve çatışmalar
- Eşe despotça hükmetme
- Alkolizm
- Her türlü şiddet
- Güven duygusunun zedelenmesi
- Evlilik dışı ilişki.

Evlilikte mutluluğun sırları ise şu şekilde açıklandı:
"- Evlilik piramidine uyun
- Emir cümlesi kullanmayın
- Yargılayıcı ve suçlayıcı olmayın
- Rolleri paylaşın
- İletişime ve karşılıklı anlayışa önem verin
- Kıyaslamayın
- Sevgi, saygı ve güven bağını kurun
- Egosunu ihmal etmeyin
- Cinsel hayatınızı renklendirin
- Eşinizi değil, kendinizi değiştirin.

Beğeniler: 1
Favoriler: 1
İzlenmeler: 627
favori
like
share