1. Çocuklarınızla iletişim kurun. Pornografik spam e-postalar gibi uygunsuz içerik konusunda çocuklarınızla açık ve net bir şekilde konuşun. Bu tür içerikle karşılaştıklarında sizi bilgilendirmelerini sağlayın.

2. Çocuklarınızın online alışkanlıklarını öğrenin. Müzik indirme, online oyunlar, instant messaging gibi ne tür internet aktivitelerine katıldıklarını bilin.

3. Internette dolaşırken hiçbir zaman özel bilgilerini vermemelerini öğretin. Kötü amaçlı pazarlamacılar, ad, adres, telefon ve alışveriş alışkanlıkları gibi bilgileri edinerek çocuklarınızı hedefleyebilirler.

4. Bilgisayarı, ailenin birlikte oturduğu bir ortama kurun ve İnternet'te çocuklarınızla birlikte dolaşın.

5. Çocuklarınızın güvenini koruyun. Fazla koruma onlara güvenmediğiniz mesajı verebilir. Onları izleme nedeninizi anladıklarından emin olun; İnternet konularını sizinle açıkça tartışmalarını sağlayın.

6. Çocuklarınızın arkadaşlarını tanıyın. Evde herşeyi denetleyebilirsiniz ama internete farklı yerlere de girebilirler. Çocuklarınızın arkadaşlarının aileleriyle de iletişim kurun ve beraberce güvenli bir ortam yaratın.

7. Çocuklarınızın şifrelerini koruyun. Adları, yaşları, cinsiyetleri gibi kendileriyle ilgili özel bilgiler içeren isimler ve lakaplar kullanmalarına engel olun.

8. Spam'e engel olun. Norton Internet Security 2004 gibi bir spam filreleme yazılımı ile çocuklarınızı rahatsız edici mesajlar almalarına engel olun.

9. Çocuklarınıza kendilerinin veya ailelerinin fotoğraflarını hiç bir zaman internette tanıştıkları kişilere göndermemelerini öğretin.

10. Internette tanımadıkları kişilerle konuşmamalarını söyleyin. Eğer yabancı biri onlara rahatsız edici sorular sorarsa hemen çıkıp sizi bilgilendirmelerini isteyin.

Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 549
favori
like
share
Ajan007 Tarih: 24.06.2008 13:52
Ajan007 Tarih: 24.06.2008 13:52
Bence internett çocukların giremeyeceğini engellemek için bi dosya var onu indirin. Kurun.
Çocuğunuzun girmeyi istemediğiniz yeri işaretleyin. Çocuk oraya giremez.
ozansaridogan Tarih: 02.12.2006 12:58
Bence hiç yapma demeyin;
Bir bilgisayarı çocuğa örnek vermek gerekirse;
Bu gün bilgisayarınıza xxl virüsünü ve onu enğellemeyi öğretin. Yarın başkabir xx1 virüsü ile karşlaştığında donup kalacaktır...
Çocuğumuzu programlar la korumak veya intenet gezisinde yanında sürekli bulunmakda ancak bu kadar etkili olur.
Bunun yerine gerçek yaşamda neyin ne zaman yapılacağını veya ne demek olduğunu öğretelim. İntrnet de karşılaşacağı durumların sonuçlarının sanal olarak olsada başlarına delmesini sağlayalım.
Böylece kötülüklere karşı bağışıklık sistemleri gelişecek daha iyi toplumlar elde edebiiriz. Örneğin pornagrafi konusnda çocuğunuzu ikna etmeniz yeterli olmayacaktır. Bizinde pornagrafiyi kullanmamanız gerekir ki aksi durumda bizim zihniyetmiz pornagrafik iken çocuğumuza bunun kötü olduğunu anlatamayız. Yani anlatmak yetmez ikna etmek de; o yokken de pornagrafiyi kullanmamak gerekir.