ABD'de az ancak yükselen sayıda bir grup ebebeyin ve eğitimci, küçük çocuklar için ev ödevlerinin kaldırılmasını, çünkü bunların hiçbir amaç taşımadığını belirtiyor.

Bu konuda yazılmış iki yeni kitaba göre, Amerikalı çocuklar, çok fazla ev ödevi nedeniyle, hobileriyle veya sporla ilgilenmekten ve hatta aileleriyle vakit geçirmekten mahrum kalıyor. Kitaplarda, çocukların yaptıkları ev ödevlerinin öğrenme tecrübelerine katkıda bulunduğuna dair kesin bir kanıt olmadığı vurgulanıyor.

"The Case Aganist Homework (Ev Ödevine Karşı Dava)" adlı kitabın yazarlarından biri olan Sara Bennett, ev ödeviyle ilkokuldaki akedemik başarı arasında bir bağlantı olduğunu gösteren bir araştırmanın olmadığına dikkat çekiyor. New Yorklu bir avukat olan Bennett, iki çocuğunun okuldan sonra yapması gereken "zor" ders programını gördüğünde bu konuyu araştırmak istediğini ifade ediyor. Bennet, "Oğlum ortaokuldayken, benim hukuk okulunda çalıştığım gibi çalıştığını düşünüyordum. Bunu neden bir çocuğa yaptığınızı anlayamıyorum" diye belirtiyor.

Çocuklarını ev ödevinin verilmediği başka bir okula yerleştiren Bennett, çocukların ev ödevi yaptığı takdirde onların daha zeki, dana iyi eğitimli olacağını gösteren bir şey olmadığını vurgulayarak, "Öyleyse çocuklar, kimsenin yararlı olduğunu söyleyemediği bir işi yaparak çok fazla zaman harcıyor" diyor.

"The Homework Myth (Ev Ödevi Efsanesi)" adlı kitabın yazarı Alfie Kohn ise, çok fazla ev ödevinin psikolojik etkilerinin de olabileceğini bildiriyor. Ev ödevinin akademik başarının önemli bir unsuru olmadığına dikkat çeken Kohn, bazı durularda bunun ters etki yapabileceğini savunuyor.

Ancak ev ödevinin çocuklar için önemli olduğunu savunanlar ise, çocukların bu sayede zamanlarını nasıl kullanacaklarını öğrendiğini, kendine güvenen ve sorumluluk sahibi bireyler olacağını düşünüyor.

Beğeniler: 1
Favoriler: 0
İzlenmeler: 663
favori
like
share