lütfen yardımcı olurmusunuz benim kalbimde ritim bozukluğu war acaba bana werecek olduğu zararları bulabilirmisiniz bana veya bildiğiniz birşey warmı :20:

Beğeniler: 2
Favoriler: 0
İzlenmeler: 6813
favori
like
share
MeMoLi Tarih: 21.06.2008 15:43
Te$ekkürLeR CihaN Abi :3:

ßu 1 Ay İcinde TekraR Doktora Gidilcek

Zaten ßeden Egitimi ÖgretmenLiginde ßu a$amadan'da Geçmek Zorundayız
CA-CHALLENGE Tarih: 20.06.2008 21:41
Sevgili arkadaşım "MeMoLi" sağlık konularını okurken senin bu konuyu gördüm. sana altta anlatayım hastalığı Tanı koymak için bir Kalp-Damar Cerrahi veya kardiyoloji uzmanına muayene olman şarttır. benim sana önerim stresten uzak dur ve açık havada bulunmandır; sigaradan,alkolden ve benzeri şeylerden uzak durmandır.


KALP RITIM BOZUKLUKLARI
Kalp ritim bozukluğu, kalbin normal atım düzeninden farklı şekilde atması olarak tarif edilebilir.
Tek tük düzensiz kalp atışları (ekstrasistoller) hem sağlıklı kişilerde hem de hasta kişilerde meydana gelebilir. Sağlıklı kişilerde bu ekstrasistollerin etkisi olmaz ve oldukça az meydana gelir. Mevcut kalp rahatsızlıkları olan kişilerde daha sık görülür. Bu durumda tek bir ekstrasistol bile kalbin ritmini bozabilir. Değişik kalp rahatsızlıkları veya değişiklikleri kalp ritim bozukluklarına yol açabilir. Bu bozukluklar çok yavaş ritim, kısa atış durmaları veya dakikada çok fazla kalp atışı olabilir.
Böyle durumlarda, halsizlik, yorgunluk, nefes darlığı, baş dönmesi, göğüs bölgesinde ağrılar, korku ve nadir olarak baygınlık gibi belirtiler görülür. Ancak, kalp ritim bozuklukları her zaman rahatsızlıklara neden olmayabilir.
Mutlaka bir doktora gidiniz, çünkü ancak detaylı bir muayene ile bir teşhis konulabilir.
Doktorunuzdan, kalp ritim bozuklukların türleri, nedenleri ve tedavi yöntemleri hakkında bilgi alabilirsiniz.
Atrial aritm
Ancak, çoğu kalp ritim bozuklukları kulakçıklarda görülür. En sık meydana gelen türler ise atrial flatter veatrial fibrilasyonudur: Sol kulakçık: Akciğerden oksijenli kan alır Sol ventrikel: Oksijenli kanı kalp kasına ve vücuda pompalar Sağ ventrikel: Akciğere oksijensiz kan pompalar Sağ kulakçık: Kan kasının ve vücudun oksijensiz kanını içerir

Atrial flatter yaşıyan kişilerde kalbin kontraksiyonları hızlıdr, ancak hala düzenlidir. Kulakçıktaki frekans dakikada 250 ile 400 atışa kadar yükselir. Nabız olarak hissedilebilen ventriküler frekans bundan daha azdır ve bu da düzenlidir.
Atrial fibrilasyonda, kulakçığın karmaşık kontraksiyonu ile birlikte dakikada 300 ile 600 arası atışa kadar yükselebilen hızlanmış kulakçık frekansı meydana gelmektedir. Nabız frekansı bunun altındadır ama dakikada 50 ile 200 atış arasında gidip gelebilir. Kalp çarpıntısı, yorgunluk, halsizlik, baş dönmesi ve/veya nefes darlığı tipik semptomlardır. Ancak bazı kişilerde aldatıcı şekilde hiç bir semptom belirmez. Dünyada yaklaşık 5,5 milyon insanda atrial fibrilasyon meydana gelmektedir ve atrial fibrilasyon böylece en çok görülen kalp ritim rahatsızlığıdır. Her yıl 720.000 yeni vaka teşhis edilmektedir. Atrial fibrilasyon çoğunlukla yaşlı erkeklerde meydana gelmektedir. Atrial fibrilasyon vakalarının %10 - %30 kadarı belirti olmaksızın sağlıklı insanlarda görülmektedir. Ancak, çoğu ritim bozuklukları yüksek tansiyon, kalp veya akciğer rahatsızlığı olan insanlarda meydana gelir. Atrial fibrilasyon, ruhsal baskılar ya da alkol veya kafein içeren içkilerin yüksek tüketimi ile de oluşabilmektedir.
Atrial fibrilasyon ölümcül değildir, ancak bu hastalıktan doğan başka önemli hastalıklar meydana gelebilir. Atrial fibrilasyon yaşıyan hastaların inme geçirme olasılığı beş kat daha yüksektir. Kalbin pompalama işlevini yeterince yapamaması sonucu kan karıncıklarda birikir ve kan pıhtılaşması oluşabilir. Böyle bir pıhtılaşma kalpte oluştuğu yerden koparsa, kan akışı ile beynin bir kan damarına veya vücudun başka bir yerine yerleşebilir. Kan pıhtılaşması beyne yerleşirse ve böylece beslenmeyi durdurabilecek şekilde kan damarını tıkarsa, inme meydana gelir. Narin görülen ama atrial fibrilasyon sonucu meydana gelebilecek ciddi hastalıklara kalp yetmezliğ, kalbin durması, yani ani kalp ölümü de dahildir.
Kapaçık Aritmi Tedavileri
Kapakçıklardaki kalp ritim bozukluklarının tedavisi çeşitli kişisel faktörlere bağlıdır. Tedavi, kalp ritminin düzeltilmesine ve/veya sabit tutulmasına, kalp frekansının kotrolüne, semptomların kontrolüne veya inme riskinin azaltılmasına yönelik olabilir.
Buna bağlı olarak çeşitli tedavi imkanları vardır:
İlaçla Tedavi
Anti Aritmik (Kalp ritmini düzenleyen ilaçlar) Günümüzde, kalp ritim bozukluklarının tedavisinde ilk tercih. Uygun dozajı belirlemek ve olası yan etkileri kontrol edebilmek için çoğunlukla hastanede kullanıma başlanılan çeşitli ilaçlar vardır. Sınırlı olan bir etkinin yanı sıra bazı preparatlarda ve sürekli kullanımda yan etkiler çok güçlü olabilir. İlaç tedavisinde nadiren, güneşe temas edildiğinde cild rengi değişimi ve en kötü durumda körlük bile meydana gelebilir.
Antikoagulantlar (kanın pıhtılaşmasını geciktiren/kanı sulandıran madde, örn. Aspirin) Bu tedavinin amacı, kulakçıklardaki kan pıhtılaşmasını ve dolayısıyla inmeyi önlemek.
Kardioversiyon (Elektroşok tedavisi)

Harici ve dahili kardioversiyon olarak ikiye ayrılır. Harici kardioversiyonda yüksek enerjili elektrik bir şok, göğüste veya göğüs ile sırtta yer alan elektrotlar üzerinden kalbe aktarılır. Böylece atrial fibrilasyon normal bir kalp ritmine dönüştürülür. Tedavi hastanede gerçekleşir. Kardioversiyon öncesi hastaya rahatlatıcı veya uyutucu madde verilir. Atrial fibrilasyon çoğu zaman tekrar meydana gelir ve dolayısıyla tedavinin tekrarı gerekir. Dahili kardioversiyonda ise elektrik uyarılar, kalbe bağlı olan yumuşak teller üzerinden (kateter) iletilir. Atrial fibrilasyonun harici kardioversiyon ile normale dönüştürülemediği durumlarda bu tedavi uygulanabilir.
Ablasyon tedavisi (Ödem giderme teknikleri)
Bu küçük girişimsel cerrahi müdahalede, toplar damarlar üzerinden kalbe sokulan yumuşak tellerden verilen elektrik uyarıların yardımı ile kalp uyarımlarını ileten yapılar ayrılır (ödem giderilir) ve böylece işlevsel hale getirilir. Bu müdahale on saat kadar sürebilir ve çok pahalıdır. Bu yöntem, kulakçık ritim bozuklukları çok sık veya sürekli meydana geldiğinde, dolayısıyla da hastayı çok zedelediğinde veya diğer tedaviler etkili olamadığında yapılır. Bu tedavi yönteminin ardından hastaların kalp frekansı çoğu zaman çok düşük olur ve bir kalp pilinin kullanımı gerekebilir. Ablasyon bir çok kulakçık ritim bozukluğu semptomlarını etkili şekilde giderebilir, ancak kapakçık aritmi hala devam eder ve dolayısıyla kanı sulandıran ilaçların alınması gerekir.
Ameliyat
Maze yöntemi denilen bu cerrahi tedavi bir açık kalp ameliyatıdır. Genellikle, farklı tedaviler ile giderilemeyen ve başka nedenlerden dolayı (baypas, kalp kapakçık değişimi) açık kalp ameliyatının gerekli olduğu atrial fibrilasyon hastalarında uygulanır. Bu ameliyatta, uyarımları yanlış ileten yapıları durdurmak ve böylece normal ritmi sağlamak için kapaçıklarda çok sayıda kesikler yapılır. Bazen kalp pilinin takılması da gerekebilir. Ancak bu durumda, her açık kalp ameliyatında olduğu gibi, tam narkoz ve en az bir haftalık hastane yatış süresi gerekir.
Emplante edilebilen stimulatörler
Emplante edilebilen yani ameliyatla vücuda yerleştirilebilen kalp pili sistemleri yeni tedavi yöntemleri olarak görülüyor. Bunlar kapakçık ritim bozukluklarını henüz oluşumunda algılayıp anında normal ritme dönüştürüyor. Farklı işlevli ve performanslı cihazlar var ve bunlar son yıllarda sürekli geliştirildi. Kapaçık terapi cihazı AT500 çok yavaş atan kalbe sahip kişiler için de uygundur ve aynı zamanda karıncıklarda ve kulakçıklarda meydana gelebilecek ritim bozukluklarını giderebiliyor. Kalp pilinin emplante edilmesi günümüzde Alman hastanelerinde yaklaşık 75 dakika süren rutin bir müdahale haline gelmiştir. Cihazlar göğüsün üzerinde derinin altına yerleştirlir ve toplar damarlardan kalbe ulaşan elektrotlar ile bağlantılıdır. Emplante edilebilen tedavi sistemleri, yukarıda belirtilmiş olan tedavilere ek olarak da kullanılabilir.MeMoLi Tarih: 21.11.2006 16:12
:20: bişey değil ama.. ?
doktoruydu Tarih: 17.11.2006 08:54
[COLOR=coral]teşekkürler ...

ellerine sağlık ...
MeMoLi Tarih: 14.11.2006 19:29
gidecem çok teşekkürler
ozlems_o Tarih: 14.11.2006 06:55
sevgili alex kesinlikle bir doktora görünmen gerektiğini söylüorum. hemde hiç gecikmeden :85:
MeMoLi Tarih: 13.11.2006 20:35
çok teşşekürler su perisi bu iyiliğini unutmayacağım sağolun :3:
SU-PERISI Tarih: 13.11.2006 12:31
öncelikle geçmiş olsun arkadaşım.inşallah en kısa zamanda saglıgına kavuşırsun bilmiyorum faydalı olurmu ritim bozuklugu hakkında bunu bulabildim tabii en güzeli bir kardiyoloji uzmanına gidip onun önerilerine göre hareket etmelisin

Aritmi,kalpte ritm bozukluğu
KALPTE NORMAL İLETİ SİSTEMİ:
Normalde kalp atımı sağ kulakçıktan başlar.Sağ kulakçıkta elektrik uyaranlar çıkaran sinüs düğümü adı verilen özel hücre grupları vardır(Doğal kalp pili).
Uyaran kulakçıktan atriventriküler düğüme gelir. Atrioventriküler Düğüm, uyaranı karıncıklara taşıyan yollarla(Sağ Dal,Sol Dal) bağlantılıdır.Uyaranın bu yollar aracılığı ile bütün kalpte dolaşması sonunda önce kulakçıklar kasılarak kan karıncıklara pompalanır. Saniyeden kısa bir süre içinde kasılan karıncıklar yardımıyla kan tüm vücuda dağıtılır.

Bu işlem normalde dakikada 60-100 kez tekrarlanır.

Gerek uyaranın sinüs düğümünden başka yerlerden çıkması, gerek iletim yollarındaki aksaklıklar (blok), gerekse sinüs düğümünün anormal çalışması bu normal süreci bozar ve aritmi denilen kalp atım bozukluklarına neden olur.Kalp atımlarının düzeninin değişmesine aritmi denir.Atımlar arasındaki aralıkların kısalıp uzaması ve atım sayısının anormal ölçüde artmış( takikardi ) veya azalmış ( bradikardi ) olması halidir.

Değişik kalp hastalıkları(Koroner kalp hastalıkları, Kalp kası hipertrofisi,Kalp kasının iltihabi hastalıkları, Kapakçık hastalıkları, Elektrofizyolojik anormallikler aritmiye neden olur.Bunun dışında metabolik bozukluklar, elektrolit denge bozuklukları,tütün, alkol, stres,cafein, diyet ilaçları, soğuk algınlığı ilaçları da aritmi nedeni olabilir.

Aritmiler, kalp atımına neden olan elektriksel odağın bulunduğu kalp bölgesine göre;

Atrium(Kulakcık) kökenli aritmiler,

Ventriküler(karıncık kökenli) aritmiler olarak ikiye ayrılır.

Atrium(Kulakcık) kökenli aritmiler
Sinüs aritmisi :Solunuma bağlı olarak kalb hızındaki değişmedir.

Sinüs takikardisi: Sinüs düğümü alışılmıştan hızlı eletriksel uyaran çıkartır ve kalp hızı artar.

Prematüre supraventriküler kontraksiyon(Zamanından önce ortaya çıkan karıncık üzeri bölge kökenli kalp kasılması )veya Prematüre atrial kontraksiyon(Zamanından önce ortaya çıkan kulakçık kökenli kalp kasılması).

Supraventriküler takikardi(karıncık üzeri bölgeden köken alan kalp hızı artması) ve paroksismal atrial takikardi(nöbetler halinde gelen kulakçık kökenli kalp hızı artması).

Ventriküler(karıncık kökenli) aritmiler
Prematüre ventriküler kompleks(Zamanından önce ortaya çıkan karıncık kökenli elektiriksel uyarana bağlı, karıncık kasılması).

Ventriküler takikardi:Karıncık kökenli elekriksel uyaranlara bağlı kalp hızı artmasıdır. Hastada çarpıntı, göğüs ağrısı, solunum güçlüğü, hırıltılı solunum yakınmaları ortaya çıkar.Tansiyon düşüktür.Komaya kadar gidebilen şuur bozuklukları olur.Hastanın en kısa zamanda hastaneye yetiştirilmesi gerekir.

Ventriküler fibrilasyon:Karıncığın kontrolsuz ve çok hızlı kasılmalarıdır. Bu durum kanın pompalanmasından ziyade karıncığın titremesine sebeb olur. Nabızsız aritmi adı da verilir. Kalbin pompalama yeteneğinin kaybı ile ani ölüme neden olur.

Kalp bloğu
Elektriksel uyaranın normal yollardan karıncıklara geçememesidir.

Uyaranların tamamı gecikerek geçer.

Uyaranların bir kısmı gecikerek geçer.

Uyaranların hiçbiri geçemez.(Kalp atımları karıncıklardan köken alır,kalp hızı çok yavaştır)

Sadece Sağ Dal'da iletim bozulmuştur (Sağ Dal Bloğu).

Sadece Sol Dal'da iletim bozulmuştur(Sol Dal Bloğu).

Aritmi tanısındaki testler
Elektrokardiyografi(EKG):Kalbin elektriksel aktivitelerinin kaydedilmesidir. Göğsün üstüne,el ve ayak bileklerine çeşitli diskler yerleştirilir ve kaydedici cihaza kablolarla bağlanır. Kalbin elektriksel sinyalleri bir kağıda yazdırılır. Doktor kalbin ritminde değişiklik olup olmadığını kontrol eder.

-İstirahat EKG si: Hasta ekg çekilirken hareketsiz olarak birkaç dakika yatar.
-Egzersiz EKG si: Hasta EKG ye bağlı iken bisiklet ve koşu bandında efor yapar.Bu test,egzersizin aritmiye neden olup olmadığını veya aritmileri artırıp artırmadığını,veya kalp kaslarına kan akımının bozulduğuna dair bir belirti çıkıp çıkmadığını (İskemi) gösterir.

-HOLTER testi (24 saatlik EKG takibi): Hastanın günlük hayatı sırasındaki EKG değişiklliklerini kaydeden bir cihazdır. Bu test sayesinde diğer EKG testlerinde görülemeyen ritm bozuklukları veya iskemik bulgular saptanır.

-Transtelefonik İzleme:Hasta kaydedici cihazı, 24 saatten daha uzun süre taşır. Aritmi hissedince bu bilgiyi, izleme istasyonuna ya anında , ya da kaydederek daha sonra telefon yardımıyla iletir. Bu test daha çok nadir gelen aritmileri saptamakta yararlıdır.

Elektrofizyolojik çalışma (EPS):Genellikle kasık toplar damarından girilerek, ince ve esnek bir tüp (katater) yardımıyla sağ kulakçık ve karıncığa ulaşılır. Kalbin elektriksel aktivitesi izlenir. Bu test, doktorların aritminin tipini ve tedaviye nasıl cevap verdiğini saptamalarına yardım eder.

Aritmiler Nasıl tedavi edilir ?

İlaçlar: Dikkatli seçilmelidir. Yan etkileri fazladır. Aritmiyi artırabilir. Dozun tesbitinde sürekli doktor kontrolu ve EKG testleri kullanılmalıdır.

Kardiyoversion:Kalbi normal ritmine döndürmek için acil durumlarda, doktorlar tarafından göğüs duvarına uygulanan elektirik şokudur.

Kalp içi defibrilatör(ICD): Ani ölümlere sebeb olacak ciddi ventriküler aritmiler (ventriküler fibrilasyon öyküsü, sık tekrarlayan ventriküler takikardi atakları) söz konusu olan vakalarda kullanılır.Cihazın gövdesi göğüs kasının içinde oluşturulan yuvaya, elektrotları kalp içine yerleştirilir. Bu cihaz, kalp ritmini izler. Önemli ve tehlikeli aritmileri ayırt eder. Gerektiğinde elektirik şoku vererek ölümcül aritmileri düzeltir. Kalp hızının yavaşlamasına bağlı ölüm riski taşıyan hastalarda ayrıca pacemaker fonksiyonundan da yararlanılmaktadır.

Kalp pili (Pacemaker): Sinus düğümünün düzgün çalışmadığı durumlarda veya kalp içi elektriksel iletim yollarında blok varsa, bu cihaz elektiriksel uyaranlar göndererek kalbin düzgün çalışmasını sağlar.

Elektrofizyolojik araştırma ile aritmiye sebeb olan odak bulunabildiği taktirde bu odağın radyo-frekans dalgaları yardımıyla susturulması yöntemi de kullanılmaktadır.
MeMoLi Tarih: 13.11.2006 10:26
cwp larınızı bekliyorum