Samsung Electronics, gelecek kuşak PRAMlerin prototipi olan 40 nm 32 Gb NAND flaş belleği ve yakında piyasaya çıkacak hibrit sabit disk sürücüde kullanılacak yeni bir SoC çözümünü duyurdu.

“Günümüzde kullanmaya başladığımız dijital ürünlerin bu denli popüler ve yaygın olmasının temelinde, yarı-iletken teknolojisinde kelimenin tam anlamıyla kesintisiz olarak yaşanan gelişmeler yatıyor.” diyen Samsung Electronic Başkanı ve CEOsu Dr. Chang Gyu Hwang, yeni ürünleri içn şunları söyledi: “Günümüzün en önemli depolama ortamı olan NAND flaş bellek alanında yaşanan gelişmeler sayesinde, dijital teknolojilerde yeni yeteneklerin ve daha da ileri olanakların mümkün hale geleceği yepyeni bir çağ başlıyor: Flaştopya.”

Samsung, flaş teknolojisinde süregelen gelişmelerin artarak devam etmesi sonucunda, tüketicilerin istedikleri miktarda eğlence ürünü ve bilgiyi, istedikleri yere taşıyabildikleri yeni bir dijital performans dünyasının olanaklı hale geleceğini öngörüyor. Dünya giderek küreselleşip, bilginin yaygınlaşması evrensel bir boyut kazanırken, flaş üzerinde çalışan uygulamalarla daha fazla taşınabilirlik ve depolama tabanlı özgürlük getireceğini söyleyen Dr. Hwang, Samsungun bu yeni ütopyaya Flaştopya adını verdiğini belirtti.

Samsungun duyurduğu dünyanın ilk NAND flaş belleği, devrim niteliğindeki yeni CTF teknolojisini barındırıyor. Bu yeni teknolojinin NAND flaş belleklerin yaşam ömrünü artırarak 40 nm üretim teknolojisinin ötesine taşıyacağını belirten Dr. Hwang, bunun da ürün boyutlarını daha da küçülterek tüketici elektroniğinde yüksek sayıda üretimin avantajlarını ortaya çıkaracağını söyledi.

Uzun süredir neredeyse tüm dijital kamera, USB sürücü, MP3 çalar, multimedya ve cep telefonlarında veri depolama amaçlı olarak kullanılan NAND flaşlar, yavaş yavaş kişisel bilgisayar alanına da giriyor. Samsung da Haziran ayında bu teknolojiyi kullanan ilk SSD sabit diskli taşınabilir bilgisayar modellerini duyurmuştu. Söz konusu sabit disklerin sağladığı yüksek performans, hafiflik ve gelişkin veri depolama güvenliği, mobil sistem üreticilerinin ilgisinin NAND flaşa yönelmesine neden oluyor.

Samsung NAND flaş belleğe ek olarak, hibrit disk sürücüler için geliştirdiği bir SoC (çip üstünde sistem) kontrolörünü de duyurdu. Yeni SoC kontrolör, Samsungun gelişkin teknolojilere yönelik ürünlerindeki çeşitliliği temsil ediyor.

Beğeniler: 1
Favoriler: 0
İzlenmeler: 495
favori
like
share
xHakanx Tarih: 23.11.2006 14:35
Tesekkürler dostum, ellerine saglik
behsat Tarih: 16.11.2006 14:58
paylaşım için saol