Kanada Ottowa Hastanesi'nde embriyonik kök hücre ile deri üzerinde araştırmalar yapan Türk bilim adamı Prof. Dr. Kürşad Türkmen, saçlı deri üretmeyi
başardı.

Hematoloji Kongresi için Antalya'ya gelen Prof. Dr. Türkmen, embriyonik hücreden tüm vücut dokularının üretilebildiğini, bu hücrelerin yıllar sonra diyabet, parkinson, kalp kası yetersizlikleri ve MS hastalıklarının tedavileri için umut olduğunu söyledi.

Kendisinin başkanlığında bir grup bilim adamının Kanada'da çalışmalara devam ettiğini ifade eden Türkmen, embriyodan elde edilen kök hücreleri, laboratuvar
ortamında yeni deri hücrelerine dönüştürdüklerini dile getirdi. Ağır yanıkların ve ayaklardaki diyabet yanıklarının tedavisini amaçladıklarını belirten Türkmen, aynı yöntemle saçlı deri ürettiklerini de dile getirdi.

Yöntemi farelerde denediklerini ve başarı sağladıklarını dile getiren Türkmen, çalışmanın daha sonra maymunlarda deneneceğini, gerekli izin ve denetimlerin ardından yıllar sonra tedavi amacıyla kullanılabileceğini kaydetti.

Bu yöntemle, diyabet yaraları ile ağır yanık izlerinin laboratuvar ortamında üretilmiş yeni deri hücreleriyle tedavi edilebileceğini ve hastalarda iz kalmayacağını vurgulayan Türkmen, saçlı deri ile de kelliğe çözüm olunabileceğini sözlerine ekledi.

Beğeniler: 1
Favoriler: 0
İzlenmeler: 495
favori
like
share
oguzboylu Tarih: 17.11.2006 21:34
haber cok güzel sagol.
doktoruydu Tarih: 17.11.2006 09:03
[COLOR=coral]teşekkürler ...

ellerine sağlık ...
SU-PERISI Tarih: 14.11.2006 14:39
bilhassa erkekler için sevindirici bir haber saol özlem
aysence Tarih: 14.11.2006 12:05
"sacli deri" gercekten iyi :85: insallah bu bir cözümdür