Dünyada 200 milyonun üzerinde diyabet hastası var ve bunların pek çoğu konu hakkında yeterince bilgili değil.

Ülkemizde yaklaşık 5 milyon diyabet hastası bulunuyor ve ne yazılk ki bu kişilerin 1,5 milyonu, diyabet hastası olduklarının farkında değil. Diyabet tanısını erken koymak ve tedavisine erken başlamak, daha sonra gelişecek sağlık problemlerini önlemek açısından son derece önemli.
HALSİZLİĞE DİKKAT
Amerikan Hastanesi Endokrinoloji, Diyabet ve Metabolizma Hastalıkları Bölümü'nden Dr. Tahir Haytoğlu diyabeti düşündürecek olan başlıca şikayetleri şöyle sıralıyor; tuvalete sık çıkma, ağız kuruluğu, hızlı kilo kaybetme, halsizlik ve çabuk yorulma... Risk faktörleri ise 45 yaşın üstünde olmak, fazla kilolu olmak, diyabetli bir aile ferdinin olması (anne, baba gibi) ve daha önceki hamilelik esnasında diyabet gelişmiş olması.
AYAKLARDA YARA VARSA
Kan şekeri düzensiz ve çok yüksek seyreden diyabetlilerde, sağlıklı bireylere göre ayak problemleri daha fazla görülür. Bunun nedeni de damarlarda oluşan kan dolaşımı bozukluğudur. Kan şekeri sürekli yüksek seyrettiğinde damarlarda tahribat başlar, tahribata uğramış damarlar, kanı yeterli ve sağlıklı bir şekilde organlara ulaştıramadığı için de organlarda fonksiyon bozuklukları ile uzun vadede geri dönüşümü olmayan hasarlar görülür. Diyabete bağlı sinir hasarları, ayaklarda his kaybına neden olabilir. Bu nedenle ayaklarda meydana gelen kesiklere, yaralara dikkat edilmelidir.

Etiketler:
Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 520
favori
like
share
doktoruydu Tarih: 17.11.2006 08:57
[COLOR=coral]teşekkürler ...

ellerine sağlık ...
aysence Tarih: 14.11.2006 17:10
böyle hastalarin yaralari gecse bile yaranin izleri kaliyo Allah yardimcilari olsun