ABDde yapılan bir araştırmada, düzenli olarak kırmızı et tüketen genç kadınların göğüs kanserine yakalanma riskinin arttığı belirlendi.

Sonuçları Archives of Internal Medicine adlı tıp dergisinde yayımlanan araştırma, Harvard Tıp Okulu tarafından 90 bin kadın üzerinde yapıldı. Buna göre kadınlar yirmili, otuzlu ve kırklı yaşlarda ne kadar kırmızı et tüketirlerse, izleyen 12 yıl içinde göğüs kanseri riskine yakalanma riskleri o oranda artıyor.
Menopoz geçirmemiş kadınlarda görülen kanser ile kırmızı et tüketimi arasındaki ilişkinin ilk kez incelendiği araştırma, çok fazla kırmızı et tüketen kadınların kanser riskinin, seyrek tüketenlere oranla iki kat fazla olduğunu ortaya koydu.
Kırmızı etin göğüs kanseri riskini neden artırdığı henüz belirlenemiyor.
Etin pişirme sırasında ortaya çıkardığı maddelerin kanserojen olma ihtimali, etin içindeki bazı maddelerin hormonları taklit edebilmesi ya da hayvan yeminde kullanılan hormonlar, önceki araştırmalarda olası nedenler arasında gösterildi.
ABDde her yıl yaklaşık 213 bin kadın, ülkede en çok görülen kanser tipi olan göğüs kanserine yakalanıyor ve yaklaşık 41 bini bu hastalık nedeniyle hayatını kaybediyor.

Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 646
favori
like
share
doktoruydu Tarih: 17.11.2006 08:56
[COLOR=coral]teşekkürler ...

ellerine sağlık ...
ozlems_o Tarih: 14.11.2006 18:04
:67: kanser olmak için ne kadar çok sebep var

teşekkürler su perisi