Türkiye'de çocuklarda raşitizm sıklığının yüzde 2 ile yüzde 19 arasında değiştiğini ve D vitamini desteğinde gösterilen onca çabaya rağmen yıllar içinde bu sıklıkta bariz bir azalma görülmediğini belirten Prof. Dr. Aydın, son yıllarda gebeler ve doğurganlık yaşındaki Türk kadınlarında yüzde 80'e varan oranlarda D vitamini yetersizliği olduğunu söyledi.

Prof. Dr. Aydın, "Raşitizm ve bu kemik hastalığının erişkinlerde görülen şekli olan osteomalası tıpkı bir buz dağında olduğu gibi D vitamini yetersizliğinin sadece görünen kısmıdır. D vitamini yetersizliği sadece kemik hastalığına değil osteoporoz, romatoid artrit, depresyon, multipi skleroz, Tip I diabet gibi çok sayıda yaygın kronik hastalığa da neden olmaktadır.

Hatta bu hastalıklar daha henüz kemik bozuklukları ağırlaşmadan önce ortaya çıkmaktadır. Ayrıca yapılan araştırmalar D vitamini yetersizliğinin başta prostat ve göğüs olmak üzere 20'ye yakın kanser çeşidinin oluşumuna katkıda bulunduğunu da göstermektedir" diye konuştu. D vitamini yetersizliğinden korunmanın en doğal yolunun yeteri kadar güneşlenmekten geçtiğini ifade eden Aydın, vahşi hayatta hiçbir hayvanda D vitamini yetersizliği olmadığını söyledi.

Aydın, "Eğer yeteri kadar güneşlenemiyorsak D vitamini takviyesi almalıyız. Doğurganlık yaşındaki kadınların örtünmesi ya da örtünmese bile güneş girmeyen ortamlarda yaşaması, bebeklik döneminde D vitamini yetersizliğinin artmasına neden olan önemli bir sorundur. Bu nedenle, yenidoğan döneminden itibaren D vitamini desteği önem kazanmaktadır.

Sağlık Bakanlığı geçen yıldan itibaren "Bebeklerde D vitamini Yetersizliğinin Önlenmesi ve Kemik Sağlığının Korunması Projesi" adlı bir programa başlamıştır. Bu projede bütün bebeklere günde 400-1000 ünite D vitamini sağlanması planlanmaktadır. Bu projenin başarıya ulaşabilmesi için sağlıkla ilgilenen her türlü resmi ve sivil toplum kuruluşları ile medya kuruluşlarının işbirliği şarttır. Şehir planlamacılarının güneş ışığından maksimal yararlanacak projeleri geliştirilmesiyle sorun daha radikal bir tarzda önlenebilecektir" açıklamasında bulundu.

Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 521
favori
like
share
doktoruydu Tarih: 17.11.2006 08:34
eline sağlık
teşekkürler....
ozlems_o Tarih: 17.11.2006 08:07
özellikle gelişmekte olan çocukların güneşe her dönem ihtyacı var :85:
casper Tarih: 16.11.2006 19:12
ve D vitamini en iyi güneşten alınıyor,

teşekkürler su-perisi