Eger siz de geçici diyet müptelalarindan, ögün atlayicilardan veya atistirma meraklilarindansaniz muhtemelen kilolarinizla da basiniz ciddi olarak derttedir. Böyle belli basli kötü beslenme aliskanliklari olan kisiler ne yazik ki, her gün yeni bir basarisiz diyete baslayip umutsuz yolculuklarina devam ediyorlar.

HER GÜN 33 MILYON KISI DIYETE BASLIYOR

Amerikan Diyet Birliginin yaptigi arastirmaya göre Amerikada her gün 33 milyon kadin diyete basliyor ve gene bunlarin üçte ikisi bunu izleyen birkaç gün içinde kendilerini kontrol edemeyerek diyeti birakiyorlar. Bu belki de niçin milyonlarca kadinin her gün diyet ürünlerine milyarlarca lira akittigini açikliyor : Sonu gelmeyen basarisizliklar

Eger beslenme aliskanliklarinizin hatali olduguna inaniyorsaniz ve gerçek anlamda bir degisiklik yapmaya kararliysaniz verdigimiz kategorilerden hangisine dahil oldugunuzu bulun ve beslenme uzmanlarinca hazirlanmis öneriler yardimiyla ilk adimi kendi kendinize atin.

1. Kilosundan memnun olmayanlar
Her zamanki siradan bakis açinizi bir kenara birakin ve degisik bir plân yapin. Sakin aklinizdan çikartmayin; kilo vermenin en saglikli ve en kesin sonuç veren yöntemi, yavas yavas ve düzenli kilo kaybidir. Her tür yiyecegin gerektigi kadar alindigi dengeli bir diyet ve düzenli egzersiz esliginde bunu basarmaniz tahmin ettiginizden daha kolay olacaktir. Bazi durumlarda sadece egzersiz yaparak kilo verebilirsiniz.
Egzersiz, kilo vermede aslinda sandiginizdan çok daha etkili bir silahtir. Özellikle eger belli bölgelerden kilo vermeye karar verdiyseniz dogru bir egzersiz programiyla bunu çok kolay halledebilirsiniz. Kilo vermede bir beslenme uzmaninin size çok fazla yardimi dokunabilir. Size yag ve kalori içermeyen ama besleyici degerleri yüksek, ayni zamanda yasam temponuza ve özel zevklerinize uygun bir diyet hazirlayacaktir.
Ayrica hedeflerinize ulastikça diyetinizi favori yiyeceklerinizle zenginlestirerek hiç zorlanmadan kilo kaybetmenize yardimci olacaktir.

2.Her zaman yorgun olanlar
Eger yeterince uyuyorsaniz ve buna ragmen gün boyunca kendinizi yorgun hissetmeye devam ediyorsaniz yemek yeme plâninizda bir problem var demektir. Vücudunuzu,ihtiyaci olan yiyecekler yerine bir dolu gereksiz besin ile tika basa dolduruyorsaniz vücudunuz alarm vermeye baslayacaktir. Böyle durumlarda beslenme uzmaniniz size enerji verici besinleri agirlikta oldugu bir diyet programi hazirlayacaktir. Sözgelimi sekerli krakerler yerine patates, fasulye veya taneli sebzeler gibi kompleks karbonhidrat içeren gidalar, glikoza daha yavas ayristiklari için tercih edilmelidir.
Bunun disinda bir diger problem de, yeterli siklikta yemiyor olmaniz olabilir. Yorgunluk ve bas agrisi gibi belirtileri olan bu gibi durumlarda, kan sekerinizin düsmesine bir çare bulmaniz gerekecektir. Bunun önüne geçebilmek için ögün atlatma aliskanliginizdan vazgeçmeniz gerekli. Bunun disinda günde iki ara ögün daha yiyebilirsiniz. Bu ara ögünlerde, dogal seker içeren meyveler ya da bol enerji verici az yag içeren yulafli barlardan ya da kepekli krakerlerden yiyebilirsiniz.

3.Egzersiz yaparken çok fazla yorulanlar
Ister kaslariniz güçlendirmek, ister yaglarinizi yakmak için egzersiz yapiyor olun, her iki halde de çalismalariniz için gerekli olan enerjiyi, bir sekilde karsilama ihtiyaci hissedersiniz.
Kadinlarin pek çogu diyet programlarini egzersiz programlarindan bagimsiz olarak hazirlarlar. Sözgelimi, eger öglen saat 13.00 gibi ögle yemeginizi yiyor daha sonra arada hiçbir sey yemeksizin aksam saat 18.00’de egzersiz programina katiliyorsaniz, egzersiz sirasinda güçten düstügünüzü hissetme ve enerji takviyesine ihtiyaç duyma olasiliginiz çok yüksektir. Oysa, egzersizle ögle yemeginizin arasinda bir ara ögün olarak tek bir muz veya bir kâse yogurt yemis olsaydiniz böyle bir durumla karsilasmayabilirdiniz. Enerji seviyenizin düsmesiyle içine girdiginiz bu gibi durumlarla karsilasmamaniz için beslenme uzmanlari, karbonhidrat, protein ve yag dengelerini uygun degerlerde tutmaya özen göstermenizi öneriyorlar.
Gene uzmanlarin açikladiklarina göre, bir kadin için bu degerler ortalama olarak; yüzde 60 karbonhidrat, yüzde 15-20 protein ve yüzde 20-25 yag olacak sekilde dagilim gösteriyor. Egzersizde bir baska önemli unsur da kalsiyum dengeleri. Özellikle agirlik kaldiriyorsaniz veya jogging gibi kemiklere yüklenen agirligin fazla oldugu bir sporla ilgileniyorsaniz bu dengelere daha da özen göstermeniz gerekebilir. Bu yüzden diyetinizde, ara ögün olarak süt ve yogurt yiyerek diyetinizi kalsiyum bakimindan zengin hale getirebilirsiniz.

4.Düzensiz yemek yeme aliskanliginiza sahip olanlar
Kadinlarin bir çogunun en büyük problemlerinden biri, düzensiz yemek yeme aliskanligidir. Pek çok kadin bütün bir hafta boyunca agizlarina tek lokma yiyecek koymayarak metabolizmalarini yavaslatirlar, sonra hafta sonu gelince yiyeceklere saldirarak vücudun metabolik dengesinin bozulmasina yol açarlar. Böylece, aldiklari her bir kalori, yag birikintisi olarak vücutlarinda yer ederek kötü bir görünüme yol açar. Beslenme uzmanlari dengeli bir diyetin, hiçbir sey yemeyerek zayiflamaya çalismaktan çok farkli bir sey oldugunun ögrenilmesi gerektigini önemle vurguluyorlar.
Gidalarin, besin degerleri göz önüne alinarak hazirlanan diyetlerin,daha saglikli ve çok daha kesin sonuç verici oldugunu aklinizdan çikartmamalisiniz. Bunun yani sira bazi kadinlarda, kahvalti ve ögle yemegi ögünlerini atlayip aksam yemegini tika basa yeme aliskanligi vardir. Eger siz de bu gruba giriyorsaniz gene çok tehlikeli bir durumda oldugunuzu söyleyebiliriz. Çünkü ögünler arasinda en fazla kalori içeren ve alinan kalorilerin enerjiye çevrilip yakilmadan direkt yaga dönüstügü baslica ögün, aksam yemekleridir. Bunun yerine bir gün içinde düzenli ve belirli saatlerde, ölçülü miktarlarda, ögünlerinizi yemeniz çok daha dogru ve diyetle beraber uygulandiginda çok daha hizli kilo verdirici bir yöntemdir.
Unutmayin, zayiflamak veya formunuzu korumak istiyorsaniz; ilk yapmaniz gereken sey, sik ama azar azar yemek yemeyi aliskanlik haline getirmek ve metabolizmanizi belli bir düzene alistirmak olmalidir.

5.Tek tip beslenme aliskanligina sahip olanlar
Bir baska hatali temel beslenme aliskanligi da tek tip beslenme biçimidir. Sözgelimi, son derece saglikli bir beslenme aliskanligi oturttunuz ve bütün ögünlerinizi zamaninda ve dengeli biçimde yiyorsunuz. Ancak bununla birlikte bazi yiyeceklere sabitlenmis ve onlar üzerinde odaklanmis oldugunuzdan ögünlerinizi hep bu tek tip besin üzerine kuruyorsunuz. O halde, sizde bu gruba dahil olanlardansiniz. Bu sekilde tek tip beslenme egiliminin dogal sonucu, her zaman için vücuda alinan gidalarin besin degerlerinde rastlanacak bir düsüstür.
Ne de olsa tek tip besin üzerinden vücudumuz için gerekli bütün vitamin ve mineral ihtiyacimizi karsilayabilmemiz mümkün degildir. Eger mönünüzü genis bir yelpaze üzerinden seçmeyi aliskanlik haline getirebilirseniz anahtar vitamin ve mineralleri atlamaniz söz konusu olmaz ve böylelikle son derece saglikli bir diyet yapiyor olursunuz.

Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 474
favori
like
share