[COLOR=burlywood]Temel Kimdir?
Temeli ilk, Karikatürcüler Derneği Trabzon Temsilciliği andı. Doğum gününün tespiti için kampanya başlatıp, girişimlerde bulundu. Sonra [URL=http://www.main-board.com/index.php]www.Linkyasak.com ile Heyamola Yayınları- Temel Kimdir adı altında karikatürcülerin girişimlerini kitap projesine dönüştürüp ete kemiğe büründürmeye karar verdi.
Öncelikle belirtelim; kim kimdir, alt kimlik, üst kimlik, diye kimlik tartışmaları son hızla devam ediyorken, amacımız oyunbozanlık değil; tam tersi, güler yüzlü bir proje ile halkımızın karşısına çıkmak, böylesi konuları güler yüzle tartışma kültürüne katkı sağlamaktır. Temelin yüzyıllardır sözlü olarak yaşattığı bu kültürü, Heyamola Yayınları aracılığıyla yazılı kültürümüze kazandırmanın telaşındayız.
Temel Kimdir çağrımız geniş yankı buldu. Fark ettik ki bu kitapta yer alan yazar, çizer ve sanatçıların birkaç misline ulaşabileceğiz. O zaman Temel Kimdir ile ne kadar süreceğini zamanın belirleyeceği bir arşiv serisi başlatalım, dedik. Belki de, Temel Kimdir, Fadime Kimdir ile oluşturulacak arşiv, çoktan kurulması gereken bir araştırma enstitüsüne hazır ve zengin bir kaynak sunmuş olacak. En azından böylesi bir hayali süslediğimizi düşünüyoruz.
Önüne gelenin Temel fıkrası anlattığı, daha çok da anlatanın zekâ düzeyine, Temel tercihine göre şekillenen furyayla/saldırıyla karşı karşıyayız.
Temele ait olmayan, montaj, çeviri, yakıştırma kokan fıkraların bazen maksadı aşan etki yarattığına ve halkın tepkisini çektiğine birkaç defa şahit olduk. Elinizdeki alçak gönüllü kitapla hem böylesi yanlış anlamaları azaltmak, hem de Temelin yalnızca bir fıkra kahramanı olmadığını hatırlatmak istiyoruz. Temel, Fadimenin eşi, kardeşi, babası olmasının yanı sıra öğrenci, gazeteci, eylemci, öğretmen, iş adamı, imam, fotoğrafçı, mimar, yapı ustası, futbolcu, antrenör, doktor, araştırmacı, edebiyatçı, tulumcu, kemençeci, sendikacı, politikacı, balıkçı, arıcı, yaylacı Temel ve Fadimenin ayrı ayrı, birlikte oynadıkları oyun çeşitlerine özellikle göz atın; anlayana Hopadan Sinopa kadar oynanan yüzlerce oyun
Fıkra kahramanı Temel özelinde, Nasreddin Hocanın Karadenizli olabileceğine, (Temelin akrabası, belki de Oflu hocaların atası) dair ciddi emareler var. Alınganlık yok; Nasreddin Hocayı sahiplenmek bir onurdur. Türk halk kültürünün en önemli temsilcisi olan Nasreddin Hoca;nın Karadenizli Rumların fıkralarında Molastradina (Molla Nasreddinin Rumca telaffuzu) olarak yer alması, onun yalnızca Türk dünyasını değil, zamanında başkalarını da etkileyen bir filozof olduğunun önemli bir göstergesidir. Dolayısıyla, böylesi uluslararası bir kimliğin oluşmasında Temel;in lokomotif bir rol oynayıp oynamadığını araştırmak da öncelikli görevlerimizdendir.

Heyamola Yayınları olarak Temel Kimdirçağrımıza yanıt veren, yazıları, karikatürleri, fotoğrafları, gravürleri, fıkraları ve şiirleriyle bizi destekleyen dostlarımıza çok teşekkür ediyoruz. Onların Türk halk kültürüne, özelde Temele yaptıkları katkı ölçülemeyecek değerdedir.

Kitaba katkı sunanların/yaratıcıların telif geliri, yapılan çağrıya uygun olarak Temelden Fadimeye adı altında, -Karadenizli olsun, olmasın- kız öğrencilere burs olarak aktarılacaktır. Kitabın her baskısına tahakkuk eden telif tutarı Karikatürcüler Derneği Trabzon Temsilciliği ile Beşiktaş Trabzonlular Derneği arasında paylaştırılıp hesaplarına aktarılacaktır. Öğrenci seçme ve ödeme tercihleri bu kurumlara ait olacaktır.

İyi okumalar (Kitaptan)
Not: Temel Kimdir? adlı 336 sayfalık 17 x 24 boyutlarında basılan kitapta 51 yazar ve çizerin eserleri yer almakta... M. Reşat Sümerkan, Halil İbrahim Düzenli, Necdet durgun, Mustafa Duman, Gökhan Güler, Şefik Asan, Vahit Dursun, Kudret Emiroğlu, Ahmet Özer, Yahya Düzenli, Özhan Öztürk, O. Hikmet, Erkan Ergül, Yusuf Bulut, Nil Yetişir Buğrul, Ömer Asan, Ömer Sulukan, Hayri Güner, Ümit Tarı, Ayşenur Kolivar, İhsan Topçu, Kemal Bulut, Temel Karakoncilos, Paşalıoğlu, Assiye Meral Başar, Alaettin Bahçekapılı, Sevim Türkan İlbay Tuncer, Kadri Çoban, bekir Gerçek, Kazım turan Ural, Nilüfer Taşkın, Adnan Taç, Yılmaz Okumuş ve Halil Baysal'ın yazılarının yanısıra Gülay Batur, Tamer Küçük, Bülent Sümer ve Hakan Sümer ve daha pek çok sanatçının karikatür çalışmalarını içeriyor.
Kollektif
HEYAMOLA YAYINLARI
"Temele ait olmayan, montaj, çeviri, yakıştırma kokan fıkraların bazen maksadı aşan etki yarattığına ve halkın tepkisini çektiğine birkaç defa şahit olduk. Elinizdeki alçak gönüllü kitapla hem böylesi yanlış anlamaları azaltmak, hem de Temelin yalnızca bir fıkra kahramanı olmadığını hatırlatmak istiyoruz. Temel, Fadimenin eşi, babası, kardeşi, olmasının yanı sıra öğrenci, gazeteci, eylemci, öğretmen, iş adamı, imam, fotoğrafçı, mimar, yapı ustası, futbolcu, antrenör, doktor, araştırmacı, edebiyatçı, tulumcu, kemençeci, sendikacı, politikacı, balıkçı, arıcı, yaylacı.." Temel ve Fadime;nin ayrı ayrı, birlikte oynadıkları oyun çeşitlerine özellikle göz atın; anlayana Hopadan Sinopa kadar oynanan yüzlerce oyun..
Fıkra kahramanı Temel özelinde, Nasreddin Hoca;nın Karadenizli olabileceğine, (Temel;in akrabası, belki de Oflu hocaların atası) dair ciddi emareler var. Alınganlık yok; Nasreddin Hoca;yı sahiplenmek bir onurdur. Türk halk kültürünün en önemli temsilcisi olan Nasreddin Hocanın Karadenizli Rumların fıkralarında Molastradina (Molla Nasreddinin Rumca telaffuzu) olarak yer alması, onun yalnızca Türk dünyasını değil, zamanında başkalarını da etkileyen bir filozof olduğunun önemli bir göstergesidir. Dolayısıyla, böylesi uluslararası bir kimliğin oluşmasında Temel;in lokomotif bir rol oynayıp oynamadığını araştırmak da öncelikli görevlerimizdendir.

Etiketler:
Beğeniler: 1
Favoriler: 0
İzlenmeler: 1376
favori
like
share
Pedaliza Tarih: 12.02.2007 16:08
Temel benim dayumdur daa
eskitoprak Tarih: 08.12.2006 15:35
bilgiler icin tesekkurler
Garip07 Tarih: 30.11.2006 01:25
bayilirim temele
sonbahargibi Tarih: 24.11.2006 23:09
[color=#cc66ff] Güzel düşünmüşler doğrusu.Temel topluma mal olmuş bir sembol isim oldu.Sahip çıkmışlar bu arada Temel'e ve sembolize ettiği kişilik özelliklerine.Bravo ve başarılar diyorum