keklik avu nasıl yapılır - keklik avında tüfek seçimi - keklik avunda fişek seçimiKeklik avı avlar içinde en zorolanı ve en çok fişek atılanıdır. Keklik kısa kanatlarını kalkışta çokfazla çırptığı için fazla ses çıkartır. Bu ses avcıların rüyalarınısüsler.

Ne kadar yorgun düşerseniz düşün kekliğin kanat sesiniduyduğunuzda bütün yorgunluğunuzu unutur ve peşinden gidersiniz.Kekliğin kalkmasının ardından süzülmesi onu zor bir hedef halinegetirir. Keklik avında en önemli kural sesini iyi dinlemek ve konduğuyeri iyi takip etmektir.

Gözünüz ve kulağınız her zaman açık olmalıdır.Keklik avı zorlu arazide uzun yürüyüşler gerektirir. Bu yüzden enönemli eşyanız botlarınız olmalıdır. Uzun süre ve engellerle doluarazide yürümeyi göze almalısınız. Giydiğiniz bot kesinlikle dahaönceden denenmiş olmalı ilk defa giydiğiniz bir bot size sıkıntıyaratabilir.

TÜFEK SEÇİMİ:
12 kalibre bir tüfek bu av içinuygun olacaktır. 68 – 71 namlu tüfekler tercih edilebilir. Tüfek seçimiavcının tercihine göre değişkenlik gösterebilir.

Eğer tüfeğimiz şokluise sezonun ilk aylarında keklik ürkek olmayacağından daha yakınkalkacaktır bu yüzden 4 – 2 şok tercih edilebilir. Sezonun ilerleyenzamanlarında keklik daha ürkek olacağından uzak kalkacaktır o zaman da3 – 1 şok tercih edilebilir.

FİŞEK SEÇİMİ:
Saçma numarası olarak 7 numara tercih edilebilir.
Saçma gramı yarıotomatiktüfeklerde normal havada 28 – 32 gr sert havalarda 34 – 36 gr.Süperpoze ve çiftelerde ise normal havalarda 28 gr sert havalarda ise32 – 34 gr olarak tercih edilebilir.

Keklik avı için kişisel tercihimnormal havada 28 gr 7,5 numara, soğuk havalarda ise 28 – 32 gr 7,5numaradır. Tüfek seçimim ise Süperpozedir.

alıntı

Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 4341
favori
like
share